Cemre Ne Zaman Düşüyor? – Detaylı Rehber

Cemre oldukça dikkat çeken bir doğa olayıdır. Her yıl ilkbahar mevsiminin yaklaştığının habercisi olan cemre insanlarda merak uyandırır. Fakat cemrenin ne olduğu ve ne zaman düşeceği konusunda eksik ve yanlış bilinen bilgiler bulunuyor. Konuya açıklık getirmek için hazırladığımız bu rehberde cemre ne zaman düşüyor sorusuna detaylı cevap bulacaksınız.

Cemre ne zaman düşüyor?
Cemre ne zaman düşüyor?

Cemre Nedir?

Doğanın uyanışını ve ilkbaharın gelişini simgeleyen cemre Türk mitolojisinde ve halk inançlarında önemli bir yer tutar. 3 (üç) ayrı cemre vardır. İlk cemre havanın ısınmaya başladığını, ikinci cemre suyun ısınmaya başladığını ve son olarak üçüncü cemre de toprağın ısınmaya başladığını temsil eder.

Diğer yandan cemre ismi aynı zamanda ülkemizde sıkça kullanılan bir kadın ismidir. Dilimize Arapça “Camra” kelimesinden geçse de kökeni Aramice, Asurca ve hatta Akadçaya kadar uzanır. Tüm bu dillerde cemre kızgın kömür parçası, kor manasına gelmektedir.

İşte cemre düşmesi olarak tanımladığımız doğa olayını mecazen gökten düşen kor şeklinde düşünebiliriz.

Cemre Ne Zaman Düşer?

Cemreler, her yıl Şubat ve Mart aylarında düşer. Bunlar birer hafta sırayla havaya, suya ve toprağa düşerler.

  • İlk Cemre 19-20 Şubat’ta havaya düşer. İlk cemre havayı ısıtır.
  • İkinci Cemre 26-27 Şubat’ta suya düşer. İkinci cemre suyu ısıtır.
  • Üçüncü Cemre 5-6 Mart’ta toprağa düşer. Üçüncü cemre yeri ısıtır.

Cemre Düşerken Neler Olur?

Sırayla hava, su ve toprağa düşen cemrelerle bahar başlar. Yani öncelikle hava, sonra su ve en son toprak ısınır. En yavaş toprak ısınır çünkü kış boyunca toprak oldukça soğur. Havalar ısınsa bile toprak soğukluğunu korur. Bu nedenle toprak ısınana kadar bahçıvanlar bitkilerini dikmezler.

19 veya 20 Şubat’ta düşen ilk cemre ile Güneş ışınlarının enerjisi hissedilir. Güneş gökyüzünde daha yükseğe çıkar, 1-2 hafta ılık kuru bir hava olur.

26 veya 27 Şubat’ta düşen ikinci cemre donmuş suyu uyandırır, suyu ısıtarak ona hayat verir. Bu dönemde ağaçlarda yaprak olmadığı için çok az buharlaşma olur. Az buharlaşma sebebi ile hava kuru ve sıcaktır. Günler sıcak ama geceler de bir o kadar soğuktur.

Ağaçlar çiçek açmak için yeşil tomurcuklar çıkartırlar. Yapraklar büyümek için karbondioksit alıp atmosfere su buharı pompalar. Terleme adı verilen bu olay havayı nemlendirir ve soğutur. Buharlaşma ile hava daha nemli hale gelir ve bulutlar oluşur. Yağışlar görülmeye başlar.

5 veya 6 Mart’ta düşen üçüncü ve son cemre de akan su ile birlikte toprağa hayat verir, toprağın çiçek açmasına neden olur. Güneşin etkisi daha fazladır ve bu durum nemi kurutmaya başlar. Bu durum genel ısıyı arttırır ve günlerin de uzamasıyla birlikte yer yüzü ısınmaya başlar. Yani sonuç olarak bahar başlar.

Baharın Müjdecisi

Kıştan bahara bu kademeli geçiş halk arasında cemre düşüşünün üç aşaması olarak bilinmektedir. Mevsimsel değişimin bu haftalık dönemleri aynı zamanda kışın sonu, Nevruz’un başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Özellikle tarım kültürünün etkin olduğu toplumlarda mevsimsel değişimlerin göstergesi olan bu tür önemli günler çok önemlidir. Çünkü tarıma bağlı toplumlar doğadaki bu değişimleri sürekli olarak gözetlerler. Zira bu dönem, bereketin ve bolluğun habercisi olarak görülür.

Kaynak:
https://www.dailysabah.com/feature/2016/02/26/jamrah-the-herald-of-spring
https://www.volkansadventures.com/culture/cemre/

Yorum yapın