Çin’in Esrarengiz Ordusu: Terracotta Askerleri

Terracotta Askerleri (Terracotta Ordusu) (Terracota Army veya Terracotta Warriors and Horses), Çin’in ilk İmparatoru Qin Shi Huang’ın ordularını tasvir eden pişmiş toprak heykellere verilen isimdir.

MÖ 210-209 yıllarında imparatorla birlikte gömülmüşlerdi. Terracotta Ordusunun amacı, imparatoru öbür dünyada korumaktı. Çinliler, ölümden sonra Cennet ve Cehennem arasında bir yerlerde yeniden hayat olduğuna, bu yüzden imparatorun korunması gerektiğine inanıyorlardı.

Çin İmparatorunu öbür Dünya'da koruyacağına inanılan Terracotta Askerleri
Çin İmparatorunu öbür Dünya’da koruyacağına inanılan Terracotta Askerleri

Terracotta askerlerinin keşfi, 20. yüzyılın en büyük keşiflerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu topraktan yapılmış askerler Dünya çapında oldukça ünlüdür. Terracotta askerleri, aynı zamanda dünyanın en büyük antik imparatorluk mezar kompleksi olan Qin Shi Huang’ın türbesinin bir parçasıdır. Yapılan keşif ve kazı çalışmaları sonucunda insan boyunda yaklaşık 8.000 farklı heykel ortaya çıkarılmıştır. Türünün en büyük bulgusudur.

Heykeller

Heykeller 175-190 cm boyundadır. Her birinin jestleri ve yüz ifadeleri farklıdır, hatta renkleri bile birbirinden farklı olan heykeller vardır. Heykeller Qin İmparatorluğu’nun teknolojisi, ordusu, sanatı ve kültürü hakkında çok şey ortaya koymaktadır.

Heykellerin boyları rollerine göre değişmektedir. En uzunlar generallerdir. Bununla birlikte savaşçılar, savaş arabaları ve at şeklinde olan heykeller de vardır.

2007 yılına ait tahminlere göre Terracotta Ordusunu içeren üç çukurun 8.000’den fazla asker, 520 atlı, 130 savaş arabası ve 150 süvari atı barındırdığı düşünülmektedir. Tahminler ayrıca heykellerin çoğunluğunun Qin Shi Huang’ın mozolesinin yakınındaki çukurlarda gömülü kaldığı yönündeydi.

Diğer çukurlarda yetkililer, akrobatlar, güçlü adamlar ve müzisyenler de dahil olmak üzere, pişmiş topraktan ama askeri olmayan diğer figürler bulunmuştur.

Savaşçı Terracotta Askerleri ve At heykelleri
Savaşçı Terracotta Askerleri ve At heykelleri

Terracotta askerleri İmparator Qin için bir öbür dünya ordusuydu. Heykel şeklindeki nesnelerin öbür dünyada canlandırılabileceğine inanılıyordu. 700.000’den fazla işçinin heykelleri tamamlaması yaklaşık 40 yıl sürmüştür. Terracotta Ordusunun kazısının, İmparator Qin’in Mozolesi’nin yalnızca %1’ini oluşturduğu düşünülmektedir. Aslında bu kazının buzdağının sadece görünen kısmı olduğu da söylenmektedir. Ancak bu küçük keşifte bile, hala ortaya çıkmayı bekleyen birçok gizem bulunmaktadır.

Tarihçe

Heykel figürlerin tarihi yaklaşık olarak M.Ö. 3. yüzyılın sonlarına değin uzanmaktadır. Fakat Terracotta Askerlerinin inşası orijinal planını takip etmemiştir. Çünkü M.Ö. 210’da Qin Shi Huang’ın ani ölümü nedeniyle, mezar planlanandan önce mühürlenmek zorunda kalmıştır.

Heykeller 1974 yılında Shaanxi eyaleti Xi’an, Lintong Bölgesindeki yerel çiftçiler tarafından keşfedilmiştir. Tarihi kayıtlara göre, Anıtkabir projesine katılan tüm ustalar, Terracotta Ordusu’nun sırlarının ortaya çıkmaması için nekropolün etrafındaki mezar çukurlarına diri diri gömülmüştür. Keşfedildiği 1974 yılına değin bu çukurların 2000 yıl boyunca bir sır olarak kalmasının en büyük nedeni de buydu.

Terracotta askerleri 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine alınmıştır.

Yazıyı paylaş:

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir