Dünyanın İlk Metrosu Nerededir?

Günümüzde metrolar çok önemli toplu ulaşım araçları haline geldiler. Dünyanın birçok şehrinde insanların kentsel alanlarda hızlı ve verimli bir şekilde seyahat etmesini sağlıyorlar. Peki Dünyanın ilk metrosu nerededir hiç merak ettiniz mi? Bu yazıda hem bu soruyu cevaplarken hem de metronun tarihi ve ülkemizdeki ilk metro üzerine bilgiler vereceğiz.

Dünya'nın ilk yani en eski metrosu Londra'da bulunmaktadır.
Dünya’nın ilk yani en eski metrosu Londra’da bulunmaktadır.

Dünyanın İlk Metrosu

Dünyanın ilk yer altı metrosu 1863’te İngiltere’nin başkenti Londra’da yapıldı. Metro hattında çalışan trenler buharlıydı ve şehir içi ulaşımda bir devrim yaratmıştı. Metropolitan Hattı adı verilen bu ilk yeraltı demiryolu hattı Paddington ile Farrington Sokağı arasında bulunmaktaydı. Açılan tünel toprak yüzeyine yakındı ve “açıp kapama” yöntemiyle yapılmıştı.

Bu yöntem, tünelin üzerindeki yollarda trafik bakımından birçok karışıklığa yol açtı. Daha sonraki metrolarda mühendisler bu yüzden daha derinden tünel açma yolunu tercih ettiler. İlk derin tünel 1870’te hizmete giren Tower Subway’in yapılışı sırasında açılmıştır. Bu yeraltı hattı kabloyla çekiliyordu ve yolcularını Thames Irmağının altından geçiriyordu.

Bundan yirmi yıl sonra, Monument ile Stockwell arasında bugünkü derin tünellere benzer bir tünel, ya da başka bir deyişle gerçek bir “metro” açılmıştır. Bu hattın eski tünellere birçok üstünlükleri olduğu çok geçmeden anlaşıldı. Zira kir ve kurum saçan buharlı lokomotifler kaldırılmıştır. Bunun yerine dört tekerlekli, küçük elektrikli lokomotifler kullanılmaya başlanmıştır.

Bu özelliği ile Londra metrosu aynı zamanda tarihte elektrikli trenlerin kullanıldığı ilk hat olarak kayıtlara geçmiştir.

Diğer Ülkelerdeki İlk Metrolar

Londra’dan örnek alan başka büyük kentler de metro yapımına girişmekte gecikmediler.

Mesela 1896’da Glasgow’da kablolu bir yer altı treni hizmete girdi. Yine aynı yıl Budapeşte-Macaristan’da bir yer altı treni hizmete başladı. Bunları 1900 yılında ünlü Metro’sunun açılışıyla Paris izledi. New York Metrosu ise 1904 yılında açılmıştır.

20. yüzyılın başlarında, metrolar bir şehir içi ulaşım aracı olarak daha popüler hale geldi. Zira birçok şehir bunlara yatırım yapmaya başladı. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Boston, Chicago ve Philadelphia da dahil olmak üzere birçok şehir kendi metro sistemlerini kurmaya başladı. New York City Metrosu, hafta içi her gün 5 milyondan fazla yolcuyla dünyanın en büyük ve en ünlü metro sistemi haline geldi.

Türkiye'nin ilk metrosu İstanbul'da Karaköy-Beyoğlu arasındaki fünikülerdir.
Türkiye’nin ilk metrosu İstanbul’da Karaköy-Beyoğlu arasındaki fünikülerdir.

Türkiye’deki İlk Metro Nerede Yapıldı?

Türkiye’deki ilk yer altı raylı sistem, İstanbul Tüneli olarak da bilinen Tünel‘dir. Tünel, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde, Karaköy ile Beyoğlu arasındaki güzergahta işleyen (F2 hattı) tarihi bir yer altı füniküler hattıdır. Yapımına 1867 yılında başlanan Tünel 17 Ocak 1875’te açılmıştır.

Tünel, Karaköy ile İstiklal Caddesi arasında uzanan yaklaşık 573 metrelik kısa bir hattan oluşmaktadır. Londra Metrosu’ndan sonra dünyanın en eski ikinci yer altı demiryolu sistemidir.

Tünel, açıldığı günden bu yana kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Ayrıca İstanbul’u ziyaret eden yerli halk ve turistler için popüler bir ulaşım aracı özelliğindedir.

Yazı Önerisi:
Monoray Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Yorum yapın