Anasayfa » Teknoloji » E-Posta Adreslerinde Neden @ İşareti Var?

E-Posta Adreslerinde Neden @ İşareti Var?

Hiç merak ettiniz mi, klavyemizde onlarca tuş ve sembol varken e-posta (e-mail) adreslerinde neden @ (et) işareti kullanıyoruz? Merak edip araştırdım, güzel bir hikayesi var, bu yazıda paylaşmak istedim.

Ama öncesinde e-postaların tarihçesinden kısaca bahsetmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Çünkü çoğumuz e-postaların 1990’lardan itibaren ortaya çıktığını düşünüyoruz. Aslında e-postaların geçmişi 1960’lı yıllara kadar dayanıyor. İyi ama nasıl? O kadar eski mi dediniz? Gelin birlikte inceleyelim.

E-posta adreslerinde neden et (@) işareti var?
E-posta adreslerinde neden et (@) işareti var?

Kısaca E-Posta Tarihçesi

Bilgisayar bilimcileri, Internetten çok uzun yıllar önce makineler üzerinden mesaj alışverişinde bulunuyorlardı. Örneğin, MIT’de, birçok insanın uzaktan oturum açabileceği devasa bir bilgisayar vardı. CTSS isimli bu bilgisayarın disklerine dosya depolayarak bilgi alışverişi yapılabiliyordu.

1961 yılında Tom Van Vleck, sistem üzerinde oturum açmış kullanıcıların birbirlerine elektronik mesajlar göndermesine izin veren “mail” (yani posta) komutu geliştirdi. Kafalar hemen karışmasın, bu mesaj bir ağ üzerinden gitmiyor, aynı bilgisayar üzerinde çalışıyor.

Bu ilerlemeden sonra, e-posta adresine “@” işaretini ekleyen Ray Tomlinson kendi mesaj paylaşım programını geliştirmeye başladı. Ancak önceki mesaj programlarının oldukça karmaşık olduğunu düşündüğü için yazılımın şeklini değiştirmeye karar verdi. Böylece “SNDMSG” komutunu (“send message” yani “mesaj gönder” komutunun kısaltması) geliştirdi ve “@” sembolüne dayalı adresleri kullandı.

Bugün de olduğu gibi “@” sembolü, ulaşmaya çalıştığımız kullanıcı adı ile ulaşmaya çalıştığımız yer (bilgisayarın adı) arasında bulunuyordu. Örneğin admin@nasilyahu.com adresinde admin kullanıcı adı iken, nasilyahu.com ise bilgisayarın adı oluyor.

Peki Neden Et (@) İşareti?

Çünkü @ işareti özel bir semboldür ve gerçek isimlerimizin herhangi bir kısmı ile asla karmaşa oluşturmayacaktır. Ray Tomlinson, verdiği bir röportajda durumu şu şekilde açıklıyor:

Hatırladığım kadarı ile klavyeye baktım ve şöyle düşündüm: Burada bir kullanıcı adıyla karıştırılmayacak ne seçebilirim? Her insanın adında bir “@” işareti olsaydı tabi ki bu yöntem pek de iyi bir sonuç vermezdi. Ama hiç kimse “@” sembolünü kullanmadı. Virgül, eğik çizgi (slash) ve parantez kullandılar. Kalan üç veya dört karakterden “@” sembolü en mantıklısıydı. Kullanıcının nerede olduğunu gösteriyordu.

E-posta adreslerinde neden “@” (et) işareti olduğunu öğrenmiş olduk. Bu formatı geliştiren Ray Tomlinson 2012 yılında Internet Onur Listesi’ne (Internet Hall of Fame) girmiştir.

Yazı Önerisi:
İlk Bilgisayar Virüsü Nedir? Ne Zaman Ortaya Çıktı?
AirDrop Nedir? Nasıl Çalışır? Özelliği Nedir?

Kaynak:
https://theuijunkie.com/why-emails-use-the-at/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir