Anasayfa » Genel Kültür » El Falı Nedir? Gerçekten Doğru mu?

El Falı Nedir? Gerçekten Doğru mu?

El falı, geçmişinizi anlatmanın yanı sıra geleceğinizi tahmin etmenin bir yöntemi. Adından da anlaşılacağı üzere iki elin avuçlarındaki çizgilere göre yapılan bir değerlendirme. Kimine göre bir bilim kimine göre ise bir aldatmaca. Bu yazıda el falı nedir ve gerçekten doğru mu göreceğiz. Ayrıca el falının nasıl ortaya çıktığını incelerken konunun tarihine de değineceğiz.

El falı diyagramı: Jean Belot'un Oeuvres adlı eserinden (1649, Lyon-Fransa)
El falı diyagramı: Jean Belot’un Oeuvres adlı eserinden (1649, Lyon-Fransa)

El Falı Nedir?

Elin ayasındaki kıvrım ve çizgileri yorumlayarak geleceği haber verme ve kişilik okuma sanatına el falı denilmekte.  

Bu kıvrım ve çizgilerle bir kişinin bakış açısı, niyetleri, davranışları, duygu ve düşüncelerinin anlatıldığı söylenmektedir. Ayrıca el falının sağlık, kariyer, evlilik gibi yaşamın önemli noktaları hakkında bilgiler sağladığı da düşünülmektedir.

Bu yüzden ellerinizin şansınızın anahtarını tuttuğu ve hayatınızın önemli noktaları hakkında bilgi verdiği söylenmektedir.

El Falının Tarihi

Kökeni belli değilse de el falının eski Hindistan’da ortaya çıktığı ve buradan dünyaya yayıldığı sanılmaktadır. Çingenelerin geleneksel falcılığının, asıl yurtları olan Hindistan’dan geldiğini söyleyebiliriz.

Çin, Tibet, İran, Mezopotamya ve Mısır’da bilinen el falı sanatı Eski Yunan’da önemli ölçüde gelişti.

Orta çağda cadı avcılarının, derinin üstündeki lekeleri şeytanla anlaş­manın işaretleri olarak yorumlaması yüzünden el falı sanatı da kötü bir ün kazanarak geriledi. Ama Rönesans’ta yeniden canlandı.

17. yüzyılda el falının temel ilkelerini saptamak için çeşitli esaslar aranmıştır. Aydınlanma sırasındaki ikinci bir gerilemeden sonra el falı, Casimir d’Arpentigny, Louis Hamon (lakabı Cheiro) ve William Benham’ın çalışmalarıyla, 19. yüzyılda yeniden canlanmıştır.

Louis Hamon (Cheiro): 19.yy sonu ile 20.yy başlarında el falının önemli temsilcilerinden biriydi
Louis Hamon (Cheiro): 19.yy sonu ile 20.yy başlarında el falının önemli temsilcilerinden biriydi

Örneğin, Cheiro Hindistan’a gelmiş ve Numeroloji, Astroloji ve El Falı gibi bilimler okumuş. Daha sonra batıya geri dönerek kendini bir uzman olarak tanıtmış.

Cheiro’nun müşterileri arasında Mark Twain, Mata Hari, Oscar Wilde ve Thomas Edison gibi birçok ünlü yer alıyordu.

20. yüzyılda ise Cari Gustav Jung’un öğretisini benimseyenler tarafından yeni bir yorumla ele alındı.

El Falı Gerçekten Doğru mu? Bilimsel mi?

Eldeki çizgiler ve öteki fiziksel özelliklerin, geleceğin önceden görülmesini sağlayacak psişik ya da gizli bir anlamı olduğunu destekleyen herhangi bir bilimsel görüş bulunmamaktadır. Yani el falının kaderimizi göstereceğine ilişkin bilimsel bir bulgu yoktur.

Bununla birlikte el, kişinin sağlığı, temizlik alışkanlıkları ve mesleği (nasır vb. gibi) üzerine bilgiler verebilir. Hatta kişinin sinirli olup olmadığı (tırnak yeme vb. gibi) konularında da önemli bilgiler sağlayabilir.

Eller tıbbi tanı sürecinde de düzenli olarak incelenmektedir. El falına bakanların da bu tür ipuçlarını değerlendirerek kehanette bulunduğu sanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir