Anasayfa » Genel Kültür » Hıçkırık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hıçkırık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Aslına bakarsanız çoğu insan hıçkırıkların nasıl durdurulacağıyla daha çok ilgilenmekte. Ne zaman biri hıçkırsa hemen herkesten farklı farklı hıçkırık durdurma yöntemi duyarız. İyi ama bizi bir süreliğine rahatsız eden hıçkırık neden oluşur diye hiç düşündünüz mü? Bu yazıda hıçkırık nedir, hıçkırık neden olur ve hıçkırık nasıl geçer üzerine bilgiler bulacaksınız.

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık, diyaframın istem dışı hareketleri veya spazmları ve bunun ardından ses tellerinin hızla kapanmasıdır. Spazm, ani bir kas sarsıntısıdır. Diyafram, göğsün alt kısmında bulunan kubbe şeklinde ince bir kastır. Göğüsteki organları (kalp ve akciğerler) karın içindeki organlardan (mide, karaciğer, dalak, pankreas, safra kesesi ve bağırsaklar) ayırır.

Nefes aldığımızda, diyafram havayı akciğerlere çekmeye yardımcı olmak için aşağı doğru çekilir. Nefes verdiğimizde ise diyafram havayı akciğerlerden dışarı itmeye yardımcı olmak için yukarı doğru yükselir.

Kaburgalar arasında yer alan ve nefes almada daha az rolü olan interkostal mukuslar da hıçkırıklardan etkilenmektedir. Bu kaslar nefes almamızı, konuşmamızı, şarkı söylememizi ve öksürmemizi sağlar.

Hıçkırık Neden Olur?

Diyafram tahriş olduğunda, normalin dışında davranır. Sarsıntılı bir şekilde aşağı çekilir, aniden boğaza hava çeker. O uğuldayan hava gırtlağa çarptığında hıçkırık olarak bildiğimiz sesi çıkarır. Nedenleri her insan için farklıdır. Ancak tüm hıçkırık vakalarında ortak olan bir şey vardır: diyaframın tahriş olması.

Örneğin çok hızlı yemek yemeyi hıçkırık sebeplerinden biri olarak sayabiliriz. Çok sıcak veya çok soğuk içecekler içmek de hıçkırığa neden olabiliyor. Diğer nedenler arasında soğuk duşlar, sıcak veya soğuk bir odaya girme veya odadan çıkma yer alır. Ayrıca herhangi bir ani heyecan veya stres de muhtemel hıçkırık sebepleri arasında sayılmaktadır.

Baharatlı yiyecekler yemek, alkol almak, aniden nefes almak, hapşırmak, gülmek ve öksürmek hıçkırıklara neden olabilir. Bazen neden belirsizdir; fakat çoğunlukla hıçkırıklar belirgin bir sebep olmadan başlar. Bazen hamilelerde fetüsün içinde dahi hıçkırıklar olur.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık ciddi bir sorun değildir; sadece biraz sıkıntı oluştururlar. Genellikle birkaç dakika içinde kendiliğinden geçerler. Oluşmasının pek çok nedeni olduğu gibi, hıçkırıkları durdurmak için de kullanacağımız çok sayıda yöntem vardır. En çok uygulanan tedavi yöntemi bir bardak su içmektir. Bir diğer popüler yöntem ise kollarını kaldırırken nefesini tutarak diyaframı esnetmektir. Kanda karbondioksit birikmesini destekleyen her şey hıçkırıkları durduracaktır.

Alfabeyi tersten söylemek veya bir resme konsantre olmak gibi dikkat dağıtıcı şeylerin bazı insanlar için işe yaradığı görünmektedir. Yarım çay kaşığı kuru şeker veya bal da işe yarayabiliyor. Beyinden mideye giden vagus siniri uyarılırsa hıçkırıklar rahatlayabilir. Birinin sizi korkutması veya ürkütmesi yine işe yarayan yöntemler arasında sayılmakta.

Çoğu insan zaman zaman hıçkırık yaşarken, hıçkırık ataklarının sıklığı yaş ve olgunlukla birlikte azalır. Hatta bazı durumlarda, insanlar bir doktora görünmek zorunda kalabilir. Doktor kas gevşeticiler, sakinleştiriciler veya antikonvülsif ilaçlar vererek hıçkırıkları kesebilmektedir.

Yazı Önerisi:
Esnemek Neden Bulaşıcıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir