Anasayfa » Bilgi » Kedi Gözü: Trafik için Önemi ve Tarihçesi

Kedi Gözü: Trafik için Önemi ve Tarihçesi

Kedi gözü bir güvenlik cihazıdır ve çoğu ülkede yolların büyük bir kısmında kullanılmaktadır. Cihaz, yol tamircisi olarak çalışan Percy Shaw tarafından icat edilmiştir. Buluşun arkasında ise oldukça meşhur bir hikaye var.

Bu yazıda kedi gözü nedir, nasıl bulundu ve önemi üzerinde derlediğimiz bilgileri paylaşacağız.

Kedi Gözü Nedir?

Araçların farlarından gelen ışığı yansıtarak görünürlüklerini artıran ve yolun sürücülere görünür olmasını sağlayan alete kedi gözü denir.

Kedi gözü, aracın farlarından gelen ışığı sürücünün gözlerine geri yansıtmak üzere tasarlanmıştır. Yolun ortasına yerleştirildiğinde trafiğin her iki yönü için de ışığı yansıtabilmektedir. Yol kenarlarını veya şerit ayrımlarını belirtmek için kullanılıyorsa sadece bir yönü ışığı yansıtır.

Diğer yandan görüşün çok zayıf olduğu durumlarda bile sürücüye yol boyunca rehberlik ettikleri için kedi gözleri sisli havalarda harikadır.

Kedi Gözü Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

1933’te karanlık, sisli bir gecede Percy Shaw, Queensbury’den Boothtown’daki evine giden dik, dolambaçlı yoldan aşağı inmekteydi. Tehlikeli virajları aşmak için arabasının farlarının tramvay raylarına yansımasını kullanıyordu. Ve bu yolculuğu daha önce birçok kez yapmıştı.

Fakat o gece Percy aniden zifiri karanlığa girdi. Zira ona güven veren yansıtıcı ışık artık orada yoktu. Çünkü tramvay rayları tamir için kaldırılmıştı.

Percy bu kasvetli karanlıkta iki ışık noktası fark etti. Farlar bir çitin üzerindeki bir kedinin gözlerini yakaladı. “Yolun kenarında düzenli aralıklarla oturan bir sürü kedi olsa faydalı olmaz mıydı?” diye düşündü. O zaman yolun nerede bittiğini her zaman görebilirsin.”

İşte bu düşünceden hareketle Percy, yol yüzeylerine takılabilecek bir yansıtıcı cihaz yapabilirse, yol güvenliğini artırmanın büyük potansiyelini fark etti.

Patent Tescili

Birçok denemeden sonra Percy, Nisan 1934’te icadının patentini aldı. Ancak kedi gözü olarak bilinen şeyi tasarlamak birkaç yıl aldı. Çalışmaları o kadar uzun sürdü ki, kedi gözlerini sadece geceleri yolu aydınlatmak için yeterince parlak hale getirmekle kalmadı. Aynı zamanda her türlü hava koşuluna ve üzerinden geçen araçlara dayanacak kadar sağlam hale getirdi.

Percy Shaw’un kedi gözünün seri üretimi için Hükümetten izin alması 1937 yılını buldu. Shaw, yol güvenlik cihazını dört cam boncuktan, bir kauçuk kalıptan ve bir dökme demir tabandan yaptı.

Diğer yandan mümkün olan en iyi yansımaları vermek için cam boncukları çiftler halinde yerleştirmenin ve onları zıt yönlere bakmanın en iyisi olduğuna karar verdi. Bunların hepsi, bir dökme demir tabana sıkıca tutturulmuş elastik bir kauçuk kalıp içine entegre edildi.

Cihazı yerinde tutmak için asfalta gömdü ve sabitledi. Shaw, kedi gözlerini gerçekten çok dayanıklı yaptı. Zira araçlar üzerlerinden geçse bile kedi gözleri hasar almadı.

Shaw onları biraz yağmur suyu yardımıyla kendi kendilerini temizlemelerini bile sağladı. Buna göre dökme demir taban yağmur suyunu toplar. Ne zaman bir araç kedi gözünün üzerinden geçse, ağırlık kubbeyi aşağı iter. Yağmur suyu cam boncukları otomatik olarak yıkar ve temizler.

Shaw’ın şirketi Reflecting Roadstuds zirvedeyken yılda bir milyonun üzerinde kedi gözü üretti. Ve bunları dünyanın dört bir yanına ihraç etti.

Yol Güvenliği için En Parlak Buluş

Kedi gözü için trafikte yol güvenliği adına şimdiye kadar üretilen en parlak buluş diyebiliriz. Zira günümüzde dahi aydınlatmanın yeterli olmadığı veya hiç olmadığı karayollarında kedi gözleri güvenlik açısından kritik öneme sahip.

Keşfin hikayesi de oldukça ilginç, merak edenler için paylaşalım istedik.

Yazı Önerisi:
Molotof Kokteyli Nedir? İsmi Nerden Gelir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir