Lastik Üretim Tarihi Nasıl Anlaşılır?

Lastikler, arabanızın en önemli parçasıdır. Aşınmış ve kötü durumdalarsa, otomobilin her koşulda hızlanma, durma ve dönüş yeteneği büyük ölçüde tehlikeye girer. Lastik dişlerinin sırtı aşınma sınırına indiğinde lastiklerin değiştirilmesi gerektiğini herkes bilir. Peki bunu nasıl anlarım? Yani lastiklerin üretim tarihi eski, yaşlanmış durumdaysa? Bu yazıda sizlere işinize yarayacak anahtar bir bilgi paylaşıyorum: lastik üretim tarihi nasıl anlaşılır?

Hem mevcut lastikleriniz için hem de yeni lastik almak istediğinizde lastik üretim tarihi nerede yazar, birlikte görelim.

Lastikler Kullanılmasa Bile Eskir

Lastiklerdeki kauçuk, çevresel etkenler nedeniyle zamanla bozulma eğilimi gösterir. Ortaya çıkan “kuru çürüme” lastik yapısını kırılgan hale getirir.

Hatta yanak hasarına ve nihai olarak arızaya yol açar. Bu lastiklerin kullanımı ile alakalı değil, tamamen lastiklerin yaşam ömürleri ile alakalı bir durum aslında.

Önlem olarak, uzmanlar yeni görünümlü lastiklerin bile 10 yaşına geldiklerinde değiştirilmesini öneriyor. Hatta birçok üretici altı yaşına gelen lastiklerin değiştirilmesini tavsiye ediyor.

Tabii ki, bu yaşlanma büyük ölçüde lastiklerin nerede yaşadığına bağlıdır. Sıcak ve kuru iklimlerdeki lastiklerin ömrü, ılıman, nemli iklimlerdeki lastiklere göre çok daha kısadır.

Sonuç olarak yeni bir lastik alırken onları uzunca bir süre kullanmak istersiniz. Dolayısıyla üretim tarihi yeni olan lastikleri seçmenizde fayda var.

Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Lastikler yıllarca depolarda kalabiliyor. Bu sebeple satın almak istediğinizde lastiklerin ne zaman üretildiğini bilmek isteyeceksiniz. Bunu anlamanın kolay bir yolu var. Her lastiğin yanağına işlenmiş ve belirli bir standarda göre kodlanmış “doğum tarihi” vardır.

Lastiğin yanak kısmında “DOT” harfleri ile başlayan uzunca bir seri numarası görürsünüz. Lastiğin üretim tarihini gösteren kod bu seri numarasının sonunda yer alır.

Bu kod üç rakamla (2000 yılı öncesi) ya da dört rakamla (2000 yılı ve sonrası) gösterilmiştir. İlk iki basamak hafta, sonraki bir ya da iki basamaklı sayı da yıl bilgisini göstermektedir.

Lastik üretim tarihi, lastiğin yanak kısmında DOT ile başlayan seri numaranın en sonunda yazar.
Lastik üretim tarihi, lastiğin yanak kısmında DOT ile başlayan seri numaranın en sonunda yazar.

Örneğin yukarıdaki resimde görülen lastik için üretim tarihi kodu 1619. Yani bu lastik 2019 yılının (son iki basamak 19) 16. haftasında (ilk iki basamak 16) üretilmiştir. Bir başka deyişle bu lastiğin üretim zamanı 2019 yılının Nisan ayının sonudur diyebiliriz.

Seri numarasındaki diğer kısımların anlamı ise şu şekildedir: “DOT” lastiğin test gereksinimlerini geçtiği anlamına gelir. Sonraki iki basamak lastik fabrika kodunu gösterir. Ardından gelen iki basamak lastik boyut kodu ve sonraki 4 basamak ise üretim kodudur.

Sonuç ve Değerlendirme

Yazının bu kısmına kadar geldi iseniz lastik üretim tarihi nerede yazar öğrenmiş oldunuz. Artık arabanızın lastiklerinin ne zaman üretildiğini kolayca anlayabilirsiniz.

Daha önemlisi yeni lastik almayı düşündüğünüzde lastiklerin ne zaman üretildiğini öğrenmek faydalıdır. Zira lastik alırken yeni veya eski tarihli lastikler arasında fiyat farkı da oluyor.

Satıcının söylediğinden ziyade siz yine de lastik üretim tarihine dikkat edin. Ve size eski tarihli (özellikle de 2 yıldan daha eski) lastik verdiklerini fark ederseniz, satıcıdan daha yeni üretim tarihli lastik vermesini isteyin veya indirim talep etmekten çekinmeyin.

Sonuçta müşteri her zaman haklıdır.

Yazı Önerisi:
Araca yanlış yakıt konulursa ne olur?
Rögar Kapakları (Menhol) Neden Yuvarlak?

Yorum yapın