Maden Suyu Nedir? Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden suyu günlük hayatta oldukça sık tüketilen bir içecek. Kimimiz yemekle birlikte, yemekten sonra veya benim gibi daha çok Türk kahvesi ile birlikte içiyor. Kimilerine göre de asitli oluşundan ve galiba biraz keskin gelen tadından ötürü pek tercih edilmiyor. Fakat şunu net söyleyebilirim ki maden suyunun sağlımıza bir çok faydası bulunuyor.

Diğer yandan, halk arasında soda ile maden suyunun aynı içecekler olarak söylendiğini de görüyoruz. Fakat maden suyu ve soda aynı içecek değildir. Ben de bu yazıda günlük hayatta severek tükettiğim maden suyundan bahsetmek istedim. Maden suyu nedir, maden suyunun faydaları nelerdir konularına değinirken, soda ve maden suyu arasındaki farkı da anlatacağım.

1. Maden Suyu Nedir?

Yer altı kaynaklarından elde edilen içeriğinde çözünmüş mineral tuzları, çeşitli elementleri ve gazları içeren doğal suya maden suyu denilmektedir. Yer altında oluşur, magmadan aldığı karbondioksit gazının basıncı aracılığıyla da yer yüzüne çıkar.

Maden suyu bulunduğu coğrafyanın jeolojik özelliklerini taşır, yer yüzüne çıkarken geçtiği yer kabuğu katmanlarında bulunan mineralleri de içeriğine alır. Dolayısıyla da mineral bakımından çok zengindir. İçinde kalsiyum, flor, magnezyum, sülfat, klor, bikarbonat, demir ve sodyum gibi mineraller bulunmaktadır.

Zaten maden suyunu diğer sulardan farklı kılan en önemli özelliği de “maden suyunun kaynağından çıktığı anda mineral içermesi” olarak söyleyebiliriz. Ayrıca maden suları farklı bir yere götürülmeden, çıkarıldığı yerde ve içeriği değiştirilmeden şişelenir.

2. Soda ve Maden Suyu Farkı Nedir?

İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit ve bikarbonat eklendiğinde soda yapılmış olur. Soda doğada bulunan bir ürün olmayıp, yapay bir içecektir. Maden suyu ise doğal ve mineral deposu bir içecektir. Dolayısıyla maden suları mineral açısından çok zengin iken soda mineral içermez.

Hem maden suyunun ve hem de sodanın mideyi rahatlatma özelliği vardır, fakat sodanın bunun haricinde başka bir işlevi yoktur. Buna karşın maden suyunun içerdiği zengin mineraller sayesinde sağlığa son derece faydalı bir içecek olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple sağlık açısından tüketilmesi önerilen içecek maden suyudur.

Maden suyunun sağlığa faydaları vardır
Maden suyunun sağlığa faydaları vardır

3. Maden Suyunun Faydaları Nedir?

  1. İçerdiği kalsiyum, magnezyum ve flor gibi mineraller ile mineral ihtiyacımızın karşılanması bakımından iyi bir kaynaktır. Hamileler, yaşlılar ve büyüme çağındakiler için artan mineral ihtiyacı açısından faydalıdır.
  2. Barındırdığı kalsiyum ile kemik yapısının güçlü olmasına fayda sağlar. Yine içeriğindeki florür ile ağız ve diş sağlığını korur.
  3. Cildin su ve mineral ihtiyacını karşılar, cildin gergin, pürüzsüz ve canlı görünmesine katkı sağlar.
  4. İçerdiği sülfat ve bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide, bağırsak) ve boşaltım sistemi (böbrek, idrar yolları) fonksiyonlarına rahatlatıcı etkisi vardır.
  5. Spor yapıldığında veya yaz aylarında ter ile kaybedilen tuz ve minerallerin geri kazanılmasını sağlar.
  6. Bikarbonat içeriği ile mide asidinin fazla olduğu durumlarda, yanma, ekşime sorunlarında rahatlatıcı etkisi vardır.
  7. Karbondioksit gazı içerdiğinden asitli içecekler yerine kullanabilirsiniz. Hem faydalı bir içecek tüketmiş olursunuz.

4. Maden Suyu ile Sağlıklı Yaşam Önerileri

  • Maden suyunu yoğurt veya ayran ile birlikte tüketebilirsiniz. Bu sayede hem tokluk hissiniz artar hem de kalsiyum bakımından zengin bir içecek tüketmiş olursunuz.
  • Yemeklerden önce veya yemek esnasında maden suyu içerseniz yine tokluk hissiniz artacak ve daha az yemek yeme ihtiyacı hissedeceksiniz.
  • Maden suyunu cildinizi güzelleştirmek için maske olarak kullanabilirsiniz. Cildinize sürdüğünüzde cildiniz canlı ve genç görünecektir. Çünkü maden suyunun içindeki mineraller kılcal damarları uyarır ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu amaçla bir parça pamuğu maden suyuna emdirip yüzünüze masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Ayrıca ciltteki kiri ve yağı temizlemek için de oldukça etkili olacaktır.

Kaynak:
http://www.masuder.org.tr/

Yazıyı paylaş:

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir