Maraton Kaç Km?

Şanslıysanız ve imkanınız varsa bir Olimpiyatta ama büyük ihtimalle evde spor kanallarında bir maraton koşusuna denk gelmişsinizdir. Dikkatli izleyiciler hatırlayacaktır, bir hayli uzun süren bir yarıştır maraton koşusu. Peki maraton kaç km hiç merak ettiniz mi?

Bu yazıda bu sorunun cevabı ile birlikte kısaca maratonun tarihine iki başlıkta değineceğiz. Birincisi maraton ismi nereden geliyor ve ikincisi de şimdiye kadarki en hızlı maraton koşucuları kimler?

maraton koşusu kaç km?

Maraton Koşusu Kaç Km?

Maraton bir koşu etkinliği olup genellikle bir yol yarışıdır. Aynı zamanda atletizmdeki en uzun mesafeli koşu yarışıdır. Zira bir maraton koşusunun uzunluğu 42,195 Km (42 kilometre ve 195 metre)’dir. Mil hesabına göre ise bir maratonun uzunluğu yaklaşık olarak 26,2 mildir.

Bu sebeple maraton uzun süren ve büyük dayanıklılık gerektiren bir yarışmadır.

Maraton İsmi Nereden Geliyor?

Maraton ismini “Maraton Savaşı” sırasında haberci olan Yunan askeri Pheidippides’in efsanevi koşusundan alır. Pheidippides, Maraton Savaşı’nda Yunanlıların Persleri yendiğini herkese anlatmak için Maraton savaş alanından Atina’ya gönderiliyor. Efsaneye göre Pheidippides’in tüm mesafeyi (yaklaşık 25 mil) durmadan koşmuş ve yere yığılıp ölmeden önce “Kazandık!” diye haykırmış.

Maraton, 1896’daki orijinal modern Olimpiyat etkinliklerinden biri olarak gösterilmiştir. O zamandan beri, erkekler Olimpiyat maratonu geleneksel olarak son etkinlik oldu ve genellikle kapanış törenlerinin bir parçası olarak Olimpiyat stadyumunun içinde sona erdi.

İlk yedi Olimpiyat Oyununda 6 farklı mesafede (24.85 ve 26.56 mil arasında) maratonlar koşulmuştur. Fakat 1908 yılındaki Londra Olimpiyatlarında mesafe günümüzdeki ile aynı yani 26,2 mil (42 km) idi. Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (IAAF), Mayıs 1921’de maraton için bu mesafeyi standart olarak belirledi.

Dünya Rekoru Kimde?

Bugün, her yıl dünya çapında 500’den fazla maraton koşuyor. Çoğu katılımcı, kazanmak için koşmayan eğlence amaçlı koşuculardır. Aslında, bazıları yarışı sadece bitirmekten mutlu. Çoğu koşucu, kendi kişisel en iyi zamanlarını geçmeye çalışarak sadece kendileriyle rekabet eder.

Örneğin her yıl gerçekleştirilen İstanbul maratonuna (eski adıyla Avrasya maratonu) halktan birçok insan katılıyor. Uzunluğu 42,195 km olan İstanbul maratonu Dünya’da kıtalararası koşulan tek maratondur.

Kenyalı Dennis Kimetto, Eylül 2014’teki Berlin Maratonundaki 2 saat 2 dakika 57 saniye derecesi ile erkekler dünya rekorunu elinde tutuyor. Büyük Britanyalı Paula Radcliffe ise kadınlar dünya rekorunu Nisan 2003’teki Londra Maratonundaki 2 saat 15 dakika 25 saniye derecesi ile elinde tutuyor.

Yorum yapın