Anasayfa » Teknoloji » Parmak İzi Tanıma Teknolojisi Nedir?

Parmak İzi Tanıma Teknolojisi Nedir?

Parmak izi tanıma teknolojisi, artık yalnızca adli parmak izi alanında değil daha birçok alanda kullanılmakta. Sistem temelde parmak izi eşleştirme mantığına dayanıyor. Teknolojinin giderek artan hassasiyeti ve daha güvenli yöntemlere olan ihtiyaç ile parmak izi tanıma daha da önemli olmaya başladı. Öyle ki bu teknoloji güvenlik önlemlerinin temel unsuru haline geldi.

Bir zamanlar sadece bilim kurgu filmlerinde ya da romanlarında karşılaştığımız bir teknolojiydi. Fakat artık kişisel bilgisayarların bile parmak izi doğrulama cihazlarıyla donatıldığı yaygın bir kullanıma sahip. Bu yazıda parmak izi tanıma teknolojisi nedir, nasıl çalışır ve kullanım alanlarından bahsedeceğim.

Parmak İzi Tanıma

Parmak izi tanıma teknolojisi, iki kişinin aynı parmak izlerine sahip olmadığı kavramına dayanır. Çünkü parmak izi herkes için özeldir. Parmak izi, bir kişi daha anne karnındayken parmak uçlarında oluşan bir dizi çıkıntı ve oyuktur. Ağır yaralanma veya hastalık durumu dışında parmak izleri değişmez.

Parmak izi tanıma cihazları, ışık veya elektrik kullanarak bu benzersiz baskıların bir görüntüsünü oluşturur. Bu görüntüleri bir bilgisayarda veya sistemde zaten daha önceden kayıtlı parmak izleriyle karşılaştırır.

Parmak izi tanıma
Parmak izi tanıma

Parmak İzi Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir parmak izi örneği ile dosyadaki parmak izlerinin karşılaştırması, parmak izi eşleştirme yazılımı kullanılarak gerçekleştirilir.

Bilgisayar bir parmak izi okuyucu aracılığıyla verilen baskıyı önceden verilmiş bir örnekle karşılaştırır. Bu karşılaştırma ile parmak izinin benzersiz noktalarını eşleştirmeye çalışır. Parmak izi yazılımı tarafından belirli sayıda tanımlama özelliği eşleştirildiğinde, parmak izi tanıma işlemi tamamlanır. Bu şekilde bir kişinin bu hassas teknoloji kullanılarak korunan bir bilgisayara, sisteme veya yazılıma erişmesine izin verir.

Kullanım Alanları

Parmak izi tanıma teknolojisi kişisel ve kurumsal bilgi işlemede yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca işverenler tarafından gerekmesi durumunda kolluk kuvvetlerine paylaşılmak için de kullanılmaktadır. Özellikle soruşturma amaçlı veya kayıp kişilerin araştırılması için bu bilgiler değerlendirilmektedir.

Teknoloji, çeşitli kullanımlar için çeşitli hassasiyetlerdedir. Hassas okuyucular çoğunlukla yasal uygulamalar için kullanılmaktadır. Bununla birlikte tüketici ürünleri duyarlılık açısından daha basittir. Fakat bu durum bunların daha az karmaşık veya daha az kaliteli olduğu anlamına gelmez.

Bilgisayarların veya diğer hassas verilerin güvenliği için kullanıldığında, parmak izi tanıma teknolojisi çoğu zaman parola gibi başka bir koruma biçimiyle birlikte kullanılmaktadır. Parmak izi tanımanın başarısız olması veya yazılım verilerinin bozulması durumunda, kişilerin bilgilerine yine de erişebilmeleri önemlidir.

Yazı Önerisi: Kiosk Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Sonuç ve Değerlendirme

Teknoloji geliştikçe, parmak izi tanıma muhtemelen teknolojik güvenlik alanında daha popüler ve daha az maliyetli olmaya devam edecek.

Günümüzde sadece yetkili personelin girmesi gereken yerlerde bu teknoloji oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta. Siber güvenliğin çok önemli olduğu Dünyamızda bilişim sistemlerinin olduğu veri merkezlerinde hatta bir iş yerinde bölümler arasında dahi izin verilmeyen geçişler bu yöntemle kontrol altına alınıyor.

Beğendiysen Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir