Anasayfa » Genel Kültür » Pastırma Yazı Nedir? Ne Zaman Olur?

Pastırma Yazı Nedir? Ne Zaman Olur?

Genellikle yurdumuzda Kasım ayının 11’i ile 25’i arasında yaz günlerini hatırlatan güneşli günler olur. Halk arasında bu günlere “Pastırma Yazı” denir. Sonbahar mevsiminin sonunda görüldüğü ve hava sıcaklığının mevsimine göre daha yüksek olduğu için bu günlere mevsimsiz sıcaklar da denilmektedir.

Pastırma yazında kış mevsiminden hemen önce güneşin tadını çıkarın!
Pastırma yazında kış mevsiminden hemen önce güneşin tadını çıkarın!

Bu hava olayı her yıl meydana gelmez. Ama olduğu yıllarda genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Bu dönemde genellikle açık gökyüzü, güneşli ancak hafif rüzgarlı ve puslu günler ile serin geceler olur. Yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir. Bu sebeple gündüz sıcaklarına aldanıp özellikle geceleri gafil avlanıp üşütmemek lazımdır.

Pastırma Yazı Nasıl Oluşur?

Teknik olarak pastırma yazı kutuplardan gelen sığ bir soğuk hava kütlesinin durgunlaştığı zaman meydana gelir.

Buna göre bir sıcak hava tabakası, daha soğuk bir hava tabakasını kaplar. Bu durum alt tabakalardan gelen havanın yukarı doğru hareketinde engelleyici bir kapak oluşturur.

Bu, bulut oluşumunu ve yağmurun yanı sıra artan sıcaklıkları etkiler. Sonuç olarak da pastırma yazında gördüğümüz puslu, tozlu ve dumanlı bir hava oluşur.

İsmi Neden Pastırma Yazı?

Aslında tahmin etmek güç değil, zira pastırma bu dönemde hazırlandığı için pastırma yazı deyimi kullanılmıştır. Bu dönemde gece ve gündüz sıcaklıkları birbirine yakın ve sıcaktır. Pastırma da en iyi bu dönemde kurumaktadır.

Ülkemiz için geçerli olan bu tabir diğer coğrafyalarda farklı isimlerle bilinmektedir. Zira Dünya’nın pek çok bölgesinde yaşanan bu dönem Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Yerli (Kızıldereli) yazı” (Indian summer) gibi adlar alır.

Son Olarak…

Kendinizi mevsimsiz yazın ortasında bulursanız, bundan yararlanın! Bahçenizdeki son kalan işlerinizi bitirin, bir kez daha Güneş’in ve sıcak havanın tadını çıkarın. Mesela parkta piknik yapın, çünkü kış çok yakınınızda.

Yazı Önerisi:
İklim Nedir? İklim Çeşitleri ve Özellikleri
Baharın Müjdecisi Cemre Nedir?

Kaynak:
https://www.farmersalmanac.com/what-is-indian-summer-10007

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir