Anasayfa » Genel Kültür » Okuduğunuzda Şaşıracağınız 13 İlginç Bilgi

Okuduğunuzda Şaşıracağınız 13 İlginç Bilgi

Google aramalarımız hayal gücümüzle sınırlı. Gördüğümüz ve bilmediğimiz her şeyi Google’da aratırken hala çok yaygın olan, belki önemsemediğimiz ve haklarında fazla bir şey bilmediğimiz sayısız ilginç bilgi var. Aslında farkında olduğunuz ama muhtemelen bilmediğiniz ince detaylar bunlar.

Bu yazıda hemen her gün gördüğünüz ancak aslını bilmediğiniz şeylerin bazılarına değindik. İşte size merakınızı cezbedeceğinizi düşündüğümüz 13 ilginç bilgi:

iPhone Arka Kısımdaki Delik

Resimde gördüğünüz bu küçük nokta şeklindeki delik, video çekmek için arka kamerayı kullanırken sesi kaydetmeye yarayan mikrofon aslında.

iPhone arka kamera mikrofonu
iPhone arka kamera mikrofonu

Asma Kilidin Altındaki Delik

Asma kilidin altındaki deliğin iki tane işlevi var. Birincisi yağmur sırasında kilidin açıkta kalması durumunda suyun dışarı akmasını sağlar. İkincisi de bu delik kilidin içini yağlamak için de kullanılmaktadır.

Asma kilit altındaki delik ne işe yarar?
Asma kilit altındaki delik ne işe yarar?

USB Logosunun Anlamı

Hiç kimse herhangi bir elektronik aygıtın suyla ilişkili olduğunu düşünmez. Ancak USB logosunun suyla ince bir bağlantısı var.

USB logo tasarımı deniz ve diğer suların tanrısı Poseidon’un tridentinden (üç uçlu mızrak) sonra modellenmiştir. Mızrak gücü simgelediği gibi, USB de kendisini teknolojik bir güç olarak tasvir ediyor. Ortadaki ok seri verileri, daire USB’nin çalıştığı voltajı (5V) ve kare toprak voltajını temsil eder.

USB logo tasarımında Poseidon'un tridentinden esinlenilmiştir
USB logo tasarımında Poseidon’un tridentinden esinlenilmiştir

Diş Macunu Tüpünün Altındaki Küçük Renk

Belki de doğru bilindiği düşünülen en popüler ilginç bilgi. Özellikle sosyal medyada bu işaretlerin diş macununun içeriğini söyleyen bir renk kodu olduğu iddia edilmekte. Buna göre yeşil işaretler diş macununun yalnızca doğal bileşenlerden yapıldığı, Mavi işaretler doğal bileşenler ve ilaçların bir karışımını içerdiği, Kırmızı işaretler hem doğal bileşenler hem de kimyasal bileşenler içerdiği, Siyah işaretler yalnızca kimyasal maddeler içerdiği anlamına gelir.

Aynı paylaşımlar, insanları kırmızı veya siyah işaretli diş macunlarına karşı uyarıyor ve insanları bunun yerine yeşil veya mavi işaretli diş macunlarını seçmeye teşvik ediyor.

Fakat gerçek böyle değil. Görmüş olabileceğiniz bu izler göz izleri olarak bilinir. Üretim hattında, optik sensörlerin yardımıyla makinenin bir paketin nerede preslenmesi, katlanması veya kesilmesi gerektiğini bilmesi için oradalar. Göz işaretlerinin rengi, koyu ve sensörlerin onları tanıması için arka plan renginden yeterince farklı olduğu sürece önemsizdir.

Diş macunu renk kodları
Diş macunu renk kodları

Şarap Kadehinin Sapı

Şarap kadehinin altı kısmındaki ince sapı zarif bir görünüm de katar. Bu ince sap kısmı bardağı tutarken avucunuzun ısısının şarabın sıcaklığını değiştirmemesi için vardır.

Şarap kadehinin sap kısmı neden var?
Şarap kadehinin sap kısmı neden var?

Muz Soymanın Doğru Yolu

Çoğumuz bir muzu sap tarafından soymaya çalışırız ve çoğu zaman muzun bu tarafını ezeriz. Muzu soymanın doğru yolu maymun yöntemi olarak bilinir. Çünkü maymunlar muzu doğru şekilde soyar. E işin ehli nasıl yapıyorsa bize de o şekilde yapmak düşer, değil mi? Bu yönteme göre, muzun diğer tarafı nazikçe sıkıştırılır, böylece kabuğu açılır ve daha sonra soyulabilir.

Muz nasıl soyulur?
Muz nasıl soyulur?

Barbie Bebeğin Soyadı ve Göbek Adı Var

Çok uzun yıllardır küçük kız çocukların favorisi olan Barbie bebeğin tam adını merak ediyorsanız işte size cevabı: Barbara Millicent Roberts. Anne ve babasının isimleri ise Margaret ve George Roberts.

Barbie bebek yani tam adıyla Barbara Millicent Roberts
Barbie bebek yani tam adıyla Barbara Millicent Roberts

Yangın Musluğunu Kim İcat Etti?

Bu sorunun cevabını hiç kimse bilmiyor. Neden mi? Çünkü patentlerinin tutulduğu ofisin yanmış olmasıdır.

Yangın musluğunu kim icat etti?
Yangın musluğunu kim icat etti?

Tuvalet Kağıdı Kullanımı Çevremizi Etkiliyor

Küresel tuvalet kağıdı talebini karşılamak için her gün yaklaşık 30.000 ağaç kesiliyor. Bu sebeple tuvalet kağıtlarını tasarruflu kullanalım lütfen.

Tuvalet kağıtları tasarruflu kullanılmalı
Tuvalet kağıtları tasarruflu kullanılmalı

Kruvasanlar Fransa’dan Değil

Kruvasanların Fransa’dan geldiğini mi düşündünüz? Cevabınız evet ise, o zaman yalnız değilsiniz. Çünkü Kruvasan Fransızca bir kelime olduğundan çoğu insanın kruvasanın Fransa’dan geldiğini düşünmesi çok normal. Ama durum farklı, zira Kruvasanlar aslında Viyana’lı, yani Avusturya’dan geliyor.

Kruvasan hangi ülkenin?
Kruvasan hangi ülkenin?

Uçak Pencereleri Neden Yuvarlaktır?

Başlangıçta uçakların pencereleri kare şeklinde idi. Ancak 1953’te meydana iki farklı uçak kazasının nedeninin kare şeklindeki pencerelerden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Çünkü köşenin olduğu yerde ek olduğu için zayıf bir nokta vardır. Yani kare bir pencerede 4 adet zayıf nokta bulunuyor.

Bu durum bu pencereleri basınç altında çatlamaya karşı oldukça hassas hale getiriyor. Uçak içi ile dışı arasındaki basınç farkı da camı çatlama için oldukça yeterli. Bu durumu göz önüne alan mühendisler basınç etkisini azaltmak için pencere kenarlarını yuvarlamaya karar vermişlerdir.

Uçak pencereleri neden yuvarlak?
Uçak pencereleri neden yuvarlak?

Spor Ayakkabısı “Sneaker” Ne Demek?

Sneak İngilizce’de ispiyonlamak veya sinsice ve sessizce ilerlemek/gitmek manasına geliyor. Sneaker da ispiyoncu, muhbir manası taşıyor. Buradan hareketle olsa gerek Sneaker ayakkabıların kauçuk tabanları yürürken ses çıkarmadığı için bu isim verilmiştir.

Sneaker ne demek?
Sneaker ne demek?

Klavyedeki Tuşlar Neden Alfabetik Olarak Düzenlenmemiştir?

Nedeni, manuel daktiloların zamanına kadar uzanıyor. İlk icat edildiğinde, klavyelerdeki harfler alfabetik olarak düzenlenmişti. Ancak insanlar o kadar hızlı yazdılar ki mekanik harf kolları birbirine takıldı.

Bu nedenle, yazmayı yavaşlatmak ve tuş sıkışmalarını önlemek için tuşlar rastgele yerleştirilmiştir. Sonuç olarak da QWERTY klavye icat edilmiş oldu. Bu rastgele düzenleme standart hale geldi.

Klavye tuşları neden alfabetik değil?
Klavye tuşları neden alfabetik değil?

Yazı Önerisi: Safran Neden Dünya’nın En Pahalı Baharatı?

Beğendiysen Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir