Anasayfa » Teknoloji » SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

Solid State Drive (SSD) ve Hard Disk Drive (HDD), bilgisayarlarda veri depolama amacıyla kullanılan iki farklı türdeki depolama aygıtıdır. İşletim sistemi, program ve uygulamalar ile diğer tüm veriler bu depolama aygıtlarında tutulur. Biz de bu yazıda SSD ile HDD arasındaki temel farklar hakkında bilgiler vereceğiz. Bu bilgilerin özellikle yeni disk alırken seçiminizde işinize yarayacağını düşünüyoruz.

HDD Nedir?

HDD (Hard Disk Drive) verilerin kalıcı olarak saklanmasına hizmet eden geleneksel veri depolama sürücüsüdür. İşlemci (CPU) kapatıldığında veriler silinmez. Tüm verileri ve dosyaları kaydetmek için manyetizma kullanan mekanik parçalardan oluşan bir disk sürücüsüdür.

HDD’ler metal bir kutu içinde yüksek hızda dönen ve aynı eksene bağlı bir veya daha fazla diskten oluşur. Bu diskler ne kadar iyiyse ve ne kadar hızlı dönerlerse, verileri o kadar hızlı iletirler.

HDD (Hard Disk Drive) verileri disk üzerine depolayan, okuyucu/yazıcı kolları olan hareketli ve mekanik bir yapıdadır.
HDD (Hard Disk Drive) verileri disk üzerine depolayan, okuyucu/yazıcı kolları olan hareketli ve mekanik bir yapıdadır.

SSD Nedir?

SSD (Solid State Drive), verileri depolamak için geleneksel sabit disk sürücülerinin (HDD) manyetik plakaları veya diskleri yerine flash bellek gibi bir bellek kullanan veri depolama aygıtıdır.

SSD’lerin verileri kaydedecek fiziksel kafaları yoktur. Bunun yerine veri okuma ve yazma ile ilgili işlemleri gerçekleştirmek için entegre bir işlemci içerirler. Yani SSD’lerde veri okuma ve yazma için herhangi bir hareketli parça bulunmamaktadır.

SSD (Solid State Drive) elektronik olarak veriyi depolar. HDD ile arasındaki en temel farklardan biri SSD'ler hareketli parçalar içermez.
SSD (Solid State Drive) elektronik olarak veriyi depolar. HDD ile arasındaki en temel farklardan biri SSD’ler hareketli parçalar içermez.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar

HDD ve SSD arasındaki en büyük fark donanımsal yapılarıdır.

HDD’ler verileri hareketli manyetik disk üzerine depolayan ve bu disk üzerinde okuyucu/yazıcı kolları olan mekanik bir yapıdadır. SSD’ler ise veriyi elektronik olarak kaydeden devre tabanlı bir depolama cihazıdır. Ayrıca HDD’de olduğu gibi hareketli parçalar içermez.

Şimdi gelin SSD ve HDD arasında başka hangi önemli farklar var, başlıklar halinde görelim:

  1. Kapasite: HDD’ler genellikle daha yüksek depolama kapasitesine (1TB ile 10TB arasında) sahiptir. SSD’ler ise daha düşük kapasitelerde (256 GB ile 4 TB arasında) olur.
  2. Satın Alma Değeri: SSD’ler, HDD’lerden daha pahalıdır.
  3. Gürültü: SSD’ler, HDD’ler gibi hareketli parçaları olmadığı için çok daha sessizdir. HDD’ler disklerin dönmesi ve okuyucu/yazıcı kolları sebebi ile çok daha gürültülüdür.
  4. Güç Tüketimi: SSD’ler, HDD’lerden çok daha az güç tüketir. Bu sayede daha az ısı üretirler. Bu durum özellikle sınırlı güç kaynakları olan dizüstü bilgisayarlar ve taşınabilir cihazlar için çok büyük bir avantajdır.
  5. İşletim Sistemi Önyükleme Süresi: SSD’ler için 7 saniye, HDD’ler için ise 16 saniye sürer.
  6. Manyetizma: SSD’ler manyetizmadan etkilenmez. Fakat HDD’ler manyetizma nedeniyle veri kaybına uğrayabilir.
  7. Dayanıklılık: SSD’ler hareketli parçalar içermediği için darbe, titreşim ve şoklara karşı çok daha dayanıklıdır. Buna karşın HDD’ler mekanik parçalar içerdiği için fiziksel hasarlara karşı daha açık ve hassastır.
  8. Veri Aktarımı: SSD’lerin veri okuma ve yazma hızı 200 ile 500 MB/sn arasındadır. HDD’lerin hızı ise 50 ile 150 MB/sn arasındadır. Aslında SSD’leri geleneksel USB sürücülerin evrim geçirmiş hali gibi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle SSD’ler geleneksel HDD’lerden çok daha hızlı veri okuyup yazar.
  9. Boyut: SSD’ler, küçük boyutları sayesinde daha kompakt tasarımlar sunar. Özellikle ince ve hafif cihazlarda tercih edilirken, HDD’ler daha büyük fiziksel boyutlara sahiptir.

Peki Hangi Diski Seçmeliyim?

Sonuç olarak, SSD’ler daha hızlı veri erişim hızları, daha yüksek dayanıklılık, düşük güç tüketimi ve sessiz çalışma gibi avantajlara sahiptir. Diğer yandan HDD’ler daha yüksek depolama kapasiteleri ve daha uygun fiyatlar sunar.

Kullanım senaryonuza ve performans ihtiyacınıza göre disk seçimini yapabilirsiniz. Eğer Internetten çok fazla içerik indirme yapıyorsanız, büyük miktarda depolama alanına ihtiyacınız varsa veya bütçeniz düşükse, HDD kullanabilirsiniz.

Fakat bilgisayarın açılış hızı, diskin veri okuma/yazma hızı yani performansı, dayanıklılığı ve sessiz çalışması sizin için daha önemli ise tercihiniz kesinlikle SSD olmalı. Tabi fiyat olarak da HDD’lere göre daha pahalı olduğunu tekrar hatırlatalım.

Yazı Önerisi:
Windows’ta Sabit Disk Neden C? Neden A Değil?
Windows ve Linux’da Gerçek IP Adresi Öğrenme

Beğendiysen Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir