SSD ve HDD Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Sabit diskler bilgisayarların en önemli parçalarından. Bilgisayarı kullanmamızı sağlayan işletim sisteminden tutun da, çalıştırmak istediğimiz program ve uygulamalarımızı sakladığımız ve diğer tüm verilerimizi depoladığımız alanlar. Mesela yeni bir bilgisayar almayı düşündüğünüzde mutlaka farklı iki disk tipi görürsünüz: SSD ve HDD. Peki bunlar ne demek? SSD ve HDD diskler arasında ne fark var? Hangisini tercih etmeliyim? Tüm bu soruların cevaplarını detayları ile birlikte sonraki bölümlerde bulacaksınız.

SSD Nedir?

SSD (Solid State Drive), verileri depolamak için geleneksel sabit disk sürücülerinin (HDD – Hard Disk Drive) manyetik plakaları veya diskleri yerine flash bellek gibi kalıcı belleği kullanan bir tür veri depolama aygıtıdır.

SSD’ler genellikle geçici olmayan ve disk bağlantısı kesildiğinde bilgileri depolayan flash bellekleri kullanır. Verileri kaydedecek fiziksel kafaları yoktur. Bunun yerine veri okuma ve yazma ile ilgili işlemleri gerçekleştirmek için entegre bir işlemci içerirler. Yani SSD’lerde veri okuma ve yazma için herhangi bir hareketli parça bulunmamaktadır.

SSD (Solid State Drive) diskin iç yapısı
SSD (Solid State Drive) diskin iç yapısı

HDD Nedir?

HDD verilerin kalıcı olarak saklanmasına hizmet eden geleneksel veri depolama sürücüsüdür. İşlemci (CPU) kapatıldığında veriler silinmez. Tüm verileri ve dosyaları kaydetmek için manyetizma kullanan mekanik parçalardan oluşan bir disk sürücüsüdür.

HDD’ler metal bir kutu içinde yüksek hızda dönen ve aynı eksene bağlı bir veya daha fazla diskten oluşur. Bu diskler ne kadar iyiyse ve ne kadar hızlı dönerlerse, verileri o kadar hızlı iletirler.

HDD (Hard Disk Drive) diskin iç yapısı
HDD (Hard Disk Drive) diskin iç yapısı

SSD ve HDD Arasındaki Farklar

Bu noktadan yola çıkarak, HDD ile SSD arasındaki en büyük farkı şöyle tanımlayabiliriz. HDD’nin hareket eden mekanik bileşenler kullanmasına karşın, SSD’lerin dosyaları birbirine bağlı flash belleklerle mikroçiplerde depolaması olduğunu görebiliriz.

Yani SSD’ler geleneksel USB sürücülerin evrimi gibi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle SSD’lerin geleneksel HDD’lerden çok daha hızlı veri okuyup yazdığına dikkat edilmelidir.

Şimdi gelin SSD ve HDD arasında başka hangi önemli farklar var, başlıklar halinde görelim:

Kapasite: SSD genellikle 256 GB ile 4 TB arasında, bir HDD ise 1 TB ile 10 TB arasında veri depolar.
Satın Alma Değeri: SSD, HDD’den daha pahalıdır.
Gürültü: SSD’ler, HDD’ler gibi hareketli parçaları olmadığı için çok daha sessizdir.
Güç Tüketimi: SSD’ler, HDD’lerden çok daha az güç tüketir.
İşletim Sistemi Önyükleme Süresi: SSD’ler için 7 saniye, HDD’ler için ise 16 saniye sürer.
Titreşimler: SSD’lerin hareketli parçaları olmadığından titreşim olmaz. Buna karşın HDD’lerde disklerin dönmesi titreşim oluşturmaktadır.
Manyetizma: SSD’ler etkilenmez, HDD’ler manyetizma nedeniyle veri kaybına uğrayabilir.
Dayanıklılık: Sınırsız sayıda yeniden yazılabilen depolama hücreleri sayesinde SSD, daha fazla dayanıklılığa sahiptir. HDD’ler ise hareketten zarar görebilecek mekanik parçalardır.
Veri Aktarımı: SSD’lerin veri okuma ve yazma hızı 200 ile 500 MB/sn arasındadır. HDD’lerin hızı ise 50 ile 150 MB/sn arasındadır. Bu sebeple SSD’ler çok daha hızlı veri işlerler.

Özetle, HDD ve SSD arasındaki en dikkate değer fark, SSD’nin bir işletim sistemini başlatma hızıdır. Çünkü bu süre HDD için olan sürenin yaklaşık yarısı kadardır. Ayrıca veri okuma ve yazma süreleri açısından da yine SSD’ler çok daha hızlıdır.

Peki Hangi Sabit Diski Seçmeli?

SSD ve HDD arasında ne fark var öğrenmiş olduk. Kısacası, İnternetten çok fazla içerik indirme yapıyorsanız, büyük miktarda depolama alanına ihtiyacınız varsa veya bütçeniz düşükse, HDD kullanabilirsiniz.

Öte yandan, hızlı bir bilgisayara sahip olmak istiyorsanız SSD kullanmakta fayda var. Çünkü SSD, bilgisayar açılış hızından tutun da yapacağınız çalışmalar için daha hızlı veri okuma ve yazma imkanı sağlayacaktır.

NOT: Merak edenler için yazı önerisi: “Windows’ta Sabit Disk Neden C? Neden A Değil?

Yazıyı paylaş:

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir