Su Bayatlar Mı? Bayat Su Olur Mu?

Gece yatmadan önce başucunuzda bıraktığınız bir bardak suyun tadının sabah içer içmez değiştiğini fark etmişsinizdir. Doğal olarak su acaba bir gecede bayatladı mı diye düşünmeden edemezsiniz. Bu tat değişiminin sebebi merak ediyorsanız yazımız tam size göre. Acaba su bayatlar mı?

Su bayatlar mı?
Su bayatlar mı?

Suyun Tadı Neden Değişir?

Suyunuzun bir gecede dışarıda bırakıldıktan sonra biraz bayatlamasının birkaç nedeni vardır. Birincisi çok bariz aslında. Zira saatler boyunca meydana gelen bir sıcaklık değişimi olacaktır. Doğal olarak sabah su birkaç derece daha sıcak olacaktır. Bu sıcaklık değişimi de suyun kokusunu ve tadını değiştirmektedir.

Gelelim ikinci nedene. Su başta karbondioksit ve oksijen olmak üzere çözünmüş gazlar içermektedir. Su açıkta bekledikçe karbondioksit pH’ı biraz düşüren karbonik asit oluşturur. Bu durum da suyun tadında farklı bir tat oluşturacaktır.

Ayrıca ortamda bulunan ama gözle göremediğimiz mikroorganizmalar da suyun tadının değişmesinde önemli bir etken. Suya salgıladıkları kimyasallar ile suyun tadında değişime sebep olmaktalar.

Son olarak içme suyuna bakterileri yok etmek için kloraminler veya klor eklenmektedir. Klor hızlı bir şekilde buharlaşmaktadır. Su gece boyunca dışarıda bırakıldığında içindeki tüm klor bu sebeple yok olacaktır. Sonuçta suyun tadında bir değişme olur.

Bayat Su Tüketmek Sağlığa Zararlı Mı?

Sabah içtiğiniz suyun tadı gece bıraktığınız suyun tadı kadar iyi olmasa da aslında bayat değildir. Bu suyun bir ya da iki gün boyunca dışarıda bırakılmış olsa bile içmek için güvenlidir.

Sonuç olarak bir bardak suyunuzu haftalarca dışarıda bırakmadığınız sürece güvenle içebilirsiniz. Tadı o kadar lezzetli olmasa da içimi güvenlidir.

Fakat uzun süre örneğin haftalarca dışarıda bırakılmış bir suda havadaki patojenler ve mikroplar birikeceği için bu suyu içmek sağlıklı olmayacaktır. Bu su için artık sağlıksızdır diyebiliriz.

Her Zaman Harika Tada Sahip Su

Özellikle gece boyu beklemiş su için su bayatlar mı sorusu akla geliyor. Bir günlük beklemiş su için endişe etmeyin, içiniz rahat olsun. Bu şekildeki bir suyun içimi güvenli.

Fakat kirli bardakları yeniden kullanmaktan, bardakları başkalarıyla paylaşmaktan veya kirli parmaklarla bardağınızın kenarına dokunmaktan mutlaka kaçınmanızda fayda var.

Diğer yandan içinizin rahat etmesi için bir su arıtma sistemi düşünebilirsiniz. Çok çeşitli evsel su arıtma çözümleri mevcuttur. Kaliteli sistemler yalnızca kurşun veya patojenler gibi zararlı kirleticilerden kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir klor ve kloramin kalıntısını da ortadan kaldırabilir.

Bu, tüm ailenizin, günün veya gecenin hangi saatinde içmeyi seçerseniz seçin, yalnızca güvenli değil, aynı zamanda lezzetli tadı olan taze, temiz suyun tadını çıkarabileceği anlamına gelir.

Yazı Önerisi:
İnsan Vücudundaki En Küçük Kemik Nedir?

Yorum yapın