Anasayfa » Teknoloji » Sync Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Sync Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Günümüzde araç içi eğlence ve müzik sistemleri oldukça gelişti. Ben de bu yazımda bu sistemlerin birinden bahsedeceğim: SYNC. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Ford marka bazı araçlarda müzik sistemi üzerinde SYNC yazısına dikkat etmişsinizdir. Peki bu SYNC sistemi nedir? Kim tarafından geliştirildi? Ne zaman hayatımıza girdi? Özellikleri nelerdir? Hadi inceleyelim.

Ford SYNC sistemi nedir?
Ford SYNC sistemi nedir?

SYNC Sistemi Nedir? Kim Geliştirdi?

SYNC, Ford, Lincoln ve Mercury otomobillerinde kurulu bir iletişim ve eğlence sistemidir. Microsoft tarafından tasarlanan SYNC, manuel veya sesle etkinleştirilebilen bir araç içi teknolojisi sistemidir.

Bu sayede kullanıcıların cep telefonlarında ve dijital medya oynatıcılarında bulunan uygulamaları aracın kendisiyle uyumlu olarak kullanmalarını sağlıyor.

Microsoft SYNC sistemi ilk olarak 2008 model yılından başlayarak 12 modelde tanıtılmıştır.

SYNC Sistemi Nasıl Çalışır?

Sürücüler, Bluetooth teknolojisi veya evrensel seri veri yolu (USB) bağlantıları aracılığıyla taşınabilir cihazlarını bağlayarak Ford SYNC sistemini kontrol eder. Sistem daha sonra cihazı kaydeder. Böylece kullanıcıya mp3 veya diğer formatlardaki bilgisayar dosyalarına erişim ve müzik çalma yeteneği verir.

Cep telefonları için kişi listesi, takvim ve diğer uygulamaları bilgisayar sistemi ile senkronize hale gelir. Böylece kullanıcıların eller serbest bir şekilde telefon görüşmeleri yapmalarına veya tarihleri ​​kontrol etmelerine imkan tanır.

SYNC sistemiyle etkileşim iki farklı yöntemle gerçekleştirilmektedir: ya sesle etkinleştirme ya da elle. SYNC sistemine sahip olan araçların direksiyonunda bir etkinleştirme paneli bulunmaktadır.

Sürücü, panel üzerindeki bir düğmeye basarak şarkı değiştirebilir veya telefon görüşmesi yapmak için sistemle konuşabilir. Bir kişinin mobil cihazlarının tamamına erişmesini sağlayan radyo kontrollerinde etkileşimli ilave yetenekler de bulunmaktadır.

Ne Zaman Üretildi?

Microsoft SYNC sistemi, Ford Motor Company araç serisi için özel olarak geliştirilmiştir. İlk olarak 2007 başlarında Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Ford Başkanı ve CEO’su Alan Mulally ve Microsoft Başkanı Bill Gates tarafından uydu aracılığıyla tanıtılmıştır.

Araç içi teknoloji, Microsoft tarafından daha önceden farklı işletim sistemi platformları arasında dosya paylaşımı ve iletişim kurmak için geliştirilen veri senkronizasyon yazılımı üzerine yapılandırılmıştır.

Diğer Özellikler

Ford SYNC sisteminin ek özelliklerinden bazıları için trafik güncellemeleri ve adım adım navigasyon sağlama, acil çağrı yapma ve yağ basıncı ve sıcaklık seviyeleri gibi aracın sağlık durumu hakkında rapor verme yeteneğini söyleyebiliriz.

Ford’un kendisine göre en popüler özelliklerinden biri, sistemin metin mesajlarını işleme yeteneğidir. SYNC sistemi, bir kişinin cep telefonuna gönderilen metin mesajlarını yorumlayabilmektedir.

Mesaj, tasarımcıların “Samantha” adını verdiği bir kadın sesi kullanarak sürücüye veya yolcuya geri okunabilmektedir.

Yazı Önerisi:
Faks Nedir? Nasıl Çalışır?
QR Kod Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Kaynak:
https://www.wise-geek.com/what-is-the-sync-system.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir