Anasayfa » Teknoloji » Telefon Nedir? Telefonu Kim İcat Etti?

Telefon Nedir? Telefonu Kim İcat Etti?

Günümüzde telefon hepimizin adeta bir parçası halinde değil mi? Öyle ki sadece iletişim amaçlı cihaz olmaktan çıktı, birçok özelliği içinde barındıran mini bir akıllı cihaz haline geldi. Akıllı telefonlarla sesli, görüntülü görüşmeler haricinde Internet bağlantısı ile birlikte birçok uygulamayı kullanabiliyor, tabiri caizse dünyayı cebimizde taşıyoruz diyebiliriz. Peki telefon ilk ne zaman icat edildi? Amaç neydi? Telefonu kim icat etti? hiç merak ettiniz mi?

İşte bu yazıda geçmişten günümüze telefonun hikayesini okuyacaksınız.

Telefon Nedir?

Telefon birbirinden uzak yerlerdeki kişiler arasında iletişimi sağlayan telekomünikasyon cihazıdır. Kelime anlamı olarak telefon esasen Yunanca kökenlidir. Yunancada “tele” uzak, “phone” ses anlamına geliyor.

Bazı telefon modelleri
Bazı telefon modelleri

Telefon Nasıl Çalışır?

Telefonun çalışma prensibi ise şu şekilde: Öncelikle ağızdan çıkan ses kablolar aracılığıyla elektrik sinyallerine çevrilmekte. Daha sonra da alıcı tarafında bu elektrik sinyalleri kulağın duyabileceği ses dalgalarına dönüştürülmektedir. Dolayısıyla iki kişi arasında iletişim sağlanmış oluyor.

Buna göre telefon sistemi 3 temel bölümden oluşmaktadır. Birincisi sesin verildiği mikrofon, ikincisi sesi getiren almaç (kulaklık) ve üçüncüsü de bu ikisi arasında uzanan kapalı bir elektrik devresi.

Önce şehirlerde kurulan telefon şebekeleri daha sonra şehirler arası, uluslararası düzenekler durumuna dönüşmüş ve uydular aracılığıyla dünyanın her köşesinin birbiriyle iletişimi sağlanmıştır.

Telefonun Tarihi

On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında telgraf oldukça yaygın ve önemli bir haberleşme aracı idi. Bunun üzerine çok sayıda bilgin ve araştırmacı yeni bir aygıt geliştirmek üzere girişimde bulundular.

Aslında güttükleri amaç, elektrik aracılığıyla sesi uzağa iletebilmekti. Çünkü basit bir telgraf sistemi doğru bir elektrik akımında meydana getirilen değişikliğe dayanmaktaydı.

Bir pilin sağladığı akım, bir düğme aracılığıyla bir elektrik devresini kapatıp, açabiliyordu. Böylece haber iletilmiş oluyordu. Ama telefon söz konusu olduğunda ortaya ses dalgalarının iletilmesi gibi bir sorun çıkıyordu.

Telefonu Kim İcat Etti?

İlk telefon örneği 1871’de Amerika’da yaşayan Antonio Meucci adında bir İtalyan tarafından gerçekleştirilmiştir.

Antonio Meucci’den sonra Amerikalı Alexander Graham Bell ve Elisa Gray, 1876’da yaptıkları telefon örneğini piyasaya sürdüler.

Fakat bu üç kişiden yalnızca Graham Bell, endüstriyel ölçekte üretim yaparak yeni buluştan para kazanmayı başardı.

Telefonun bulunuşu o yılarda zanaatkârların girişimlerinin, yeni teknolojik girişimler için yeterli düzeyde olmadığını gösterdi. Zira yeni buluşları üretebilecek ve yayabilecek özel bir sanayi dalı gerekliydi.

İlk uzun mesafeli telefon hattı 18 Ekim 1892’de Chicago ve New York arasında kurulmuştur.

Kıtalararası telefon konuşmaları ise ilk olarak 1915 yılında başlamıştır. Kıtalararası ilk konuşma ise Paris’le Amerika Birleşik Devletleri’nde Arlington arasında yapılmıştır.

Ülkemizdeki İlk Telefon

Ülkemizde ilk telefon görüşmesi Osmanlı Devleti zamanında 1908 yılında gerçekleştirilmiştir. Sonrasında 1911 yılında İstanbul’da Kadıköy ve Beyoğlu santralleri hizmet vermeye başladı.

Atatürk‘ün emri ile ilk otomatik telefon santrali 1926 yılında Ankara’da kurulmuştur. Devamında diğer illere de kurulan santraller ile bütün iller arasında telefon haberleşmesi yapılmaya başlamıştır.

Günümüzde Telefon

Günümüzde kullanılan telefon aygıtının biçimi, on dokuzuncu yüzyılda kullanılandan farklı olsa da yapısı hep aynı kalmıştır.

Almaç, Bell ve Meucci’nin buldukları gibi kalmış, Gray’in bulduğu mikrofon ise daha geliştirilmiştir. Sesi elektrik akımına mikrofon dönüştürür. Mikrofon, iki kömür parçası arasına bir kömür çubuk yerleştirilerek yapılmaktadır. Almaç ise elektrik akımını ses titreşimlerine dönüştürür.

Günümüzde kullanılan telefonlarda mikrofon ve almaç alıcının içinde gizlidir. Alıcı ele alındığında mikrofon ağız, almaç da kulak düzeyine gelir.

Akıllı telefonlar ile dünyayı cebimizde taşıyoruz
Akıllı telefonlar ile dünyayı cebimizde taşıyoruz

1970’li yıllarda elle taşınabilir telefonlar kullanılmaya başlandı. 1980’li yıllara gelindiğinde ise cep telefonları hayatımıza girdi.

Esasen sadece ses iletimi için tasarlanan telefon günümüzde akıllı telefonlara dönüştü. Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonlar birçok özelliği içinde barındıran mini bilgisayarlar haline geldi.

Çünkü akıllı telefonlarda SMS (kısa mesaj servisi), Internet erişimi, navigasyon, fotoğraf ve video çekimi, müzik dinleme, oyun oynama gibi bir çok özellik bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir