Anasayfa » Teknoloji » Televizyonun İcadı: İlk Televizyonu Kim İcat Etti?

Televizyonun İcadı: İlk Televizyonu Kim İcat Etti?

Televizyonun (TV) icadı birçok mucit ve araştırmacının yıllar süresince devam eden başlıca çalışmalarından biriydi. Zira ilk televizyonun icadı teknolojinin gelişimine önemli katkılarda bulunan birkaç mucit ve mühendise atfedilmektedir. Bu yazıda ilk televizyonu kim icat etti sorusuna cevap verirken aynı zamanda televizyonun tarihi gelişim serüvenine de kısaca değineceğiz.

İlk televizyonu kim icat etti?
İlk televizyonu kim icat etti?

İlk Televizyonu Kim İcat Etti?

1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başlarında, Paul Nipkow, John Logie Baird ve Charles Francis Jenkins gibi mucitler, modern televizyonun temelini atan görüntüleri iletmek ve görüntülemek için çeşitli mekanik sistemler geliştirdiler.

Ancak ilk elektronik televizyon 1927’de Amerikalı mucit Philo Taylor Farnsworth tarafından icat edildi. Farnsworth’un sistemi, görüntüleri iletmek için bir katot ışın tüpü ve elektronik tarama yöntemini kullanıyordu. Böylece Farnsworth canlı bir insan görüntüsünü başarıyla ileten ilk kişi oldu.

Farnsworth’un icadı önemli bir atılımdı. Zira bu icat modern elektronik televizyon teknolojisinin temelini oluşturdu.

Elektronik televizyonun ortaya çıkmasında katkı sağlamış başka mucitler de bulunmaktadır. Örneğin Vladimir Zworykin elektronik televizyon kameraları için standart haline gelen İkonoskop kamera tüpünü icat etmiştir. Bu, bir mercek aracılığıyla bir nesnenin görüntüsünü cam bir tüpün içerisindeki ekranın üzerine düşürebilen elektronik bir aygıttı.

Eskiden yeniye farklı tipte televizyon modelleri
Eskiden yeniye farklı tipte televizyon modelleri

Zaman İçinde Televizyon

Televizyonun tarihi, 19. yüzyılın sonlarına dayanan uzun ve karmaşık bir dönem. İşte televizyonun gelişimindeki önemli kilometre taşlarından bazıları:

1873’te İskoç mucit Alexander Bain, görüntüleri teller üzerinden iletebilen “faks makinesini” geliştirdi. Bu buluş, televizyonun gelişimine zemin hazırladı.

1800’lerin sonu ve 1900’lerin başlarında, Paul Nipkow, John Logie Baird ve Charles Francis Jenkins gibi mucitler, görüntüleri iletmek ve görüntülemek için çeşitli mekanik sistemler geliştirdiler.

1927’de Philo Taylor Farnsworth, canlı görüntüleri iletmek için görüntülerin elektronik taramasını kullanan ilk elektronik televizyon sistemini icat etti.

1936’da İngiliz yayın kuruluşu BBC, Londra’da ilk net siyah-beyaz televizyon yayınına başladı. Marconi ve EMİ şirketleri, katod ışını tüpü ve ikonoskoptan yararlanarak siyah beyaz televizyon alıcılarını geliştirmişlerdi.

1940’larda ve 1950’lerde televizyonlar daha uygun fiyatlı ve popüler hale geldi. Haberler, spor ve eğlence programları ile birlikte içerikler genişledi.

1953’te ilk başarılı renkli televizyon yayını ABD’de yapıldı. 1960’larda renkli televizyon yaygınlaştı ve içerikler daha farklı türlerle birlikte genişlemeye devam etti.

1980’lerde ve 1990’larda kablolu ve uydu televizyon izleyicilerin seçeneklerini genişletti ve ev video teknolojisi daha erişilebilir hale geldi.

2000’lerde Netflix, Disney+ gibi içerik hizmetlerinin yükselişi televizyon endüstrisinde devrim yarattı.

Netflix, Disney+ gibi içerik platformları TV endüstrisinde devrim yaratmıştır
Netflix, Disney+ gibi içerik platformları TV endüstrisinde devrim yaratmıştır

Sonuç ve Değerlendirme

Televizyon 20. yüzyılın başlarından beri çok yol kat etti. Ve Dünya’daki birçok önemli olayın öğrenilmesinde önemli rol oynadı. Bugün Dünya’nın dört bir yanındaki insanlar hala televizyonu ana haber kaynağı olarak kullanmaktadır.

İnsanların televizyon izleme şekli teknolojideki ilerlemelerle gelişmeye devam ediyor. Bugün, her türlü eğlenceyi yayınlamak için internete bağlanabilen akıllı TV’lerimiz var.

Televizyon yepyeni bir eğlence çağı da başlattı. TV olmasa idi diziler veya realite şovlarımız olmazdı. Aynı şekilde video oyunları oynayamaz veya çizgi film izleyemezdik. Televizyonun etkisinin sonu yok gibi duruyor! TV’ler haberlerden dizilere, eğlence programlarından realite şovlara kadar bir çok içeriği evlerimize getirdi.

Yazı Önerisi:
Eski Filmler Neden Daha Hızlı Görünüyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir