Trileçenin Hikayesi: Trileçe İsmi Nereden Gelir?

Hemen hemen tüm pastane ve restoranların menüsünde yer alan trileçeyi severek yeriz. Peki hiç trileçe tatlısının adı nereden gelir, trileçe ne demek, trileçe hangi ülkenin tatlısı diye düşündünüz mü? Bu yazıda merak edilen bu sorularla birlikte trileçenin kökeni ve tarihi ile trileçe malzemeleri nelerdir sorularına cevap olacak bilgiler vereceğim.

Uzun lafın kısası; trileçenin hikayesini anlatacağım. Trileçenin tutkunları, sevdiğiniz tatlının hikayesini merak ediyorsanız bu yazı tam size göre.

1. Trileçenin Kökeni ve Tarihi

Açıkçası trileçenin Balkan ülkelerine ait olduğu bilinir. Hatta Balkanların en meşhur ve en güzel tatlısı olduğu söylenir. Fakat bu bilgi doğru değil, zira trileçenin kökeni farklı bir kıtaya uzanıyor. Trileçe aslında Meksika ve Güney Amerika’ya ait bir tatlıdır.

Bir Balkan ülkesi olan Arnavutluk’ta halk Meksika filmlerini çok sevdiği için filmlerde gördüğü trileçeyi benimsemişler. Daha sonra da diğer balkan ülkelerine yayılan bu tatlı, ülkemize de gelmiş ve sevilmiştir.

2. Trileçe İsmi Ne Demek?

Trileçe üç farklı sütün (manda, inek ve keçi sütü) bir araya gelmesiyle oluşan bir tatlı. Orijinal ismi İspanyolca “tresleches” olan tatlı adını da buradan alıyor aslında. İspanyolcada tres “üç” ve leches “süt” demek. Yani trileçenin adı “üç süt” manasına geliyor.

NOT: Süt deyince süt nasıl mayalanır, yoğurt nasıl yapılır diye merak ettiyseniz ev yapımı yoğurt tarifime de bakmanızı öneririm.

3. Trileçe Malzemeleri

Trileçe üç kısımdan oluşuyor. Sırasıyla renkli bir süngere benzeyen bir kek, ismini aldığı süt sosu ve son olarak da üzerindeki tatlı bir sos.

Her kek trileçe yapımında kullanılmaz, trileçe için özel bir kek kullanılır. Bu kek yumuşak ve kabarcıklı bir yapıdadır. Bu sayede içine sütlü sosu hapseder ve ağızda eriyen o enfes tadı bırakır.

Sütlü sos ise inek sütü, keçi sütü veya manda sütünden elde edilerek yapılmakta. Fakat günümüz şartlarında keçi sütü ve bulunması zor olan manda sütü yerine kremalar ya da belli bir oranda yağa sahip süt veya süt çeşitleri kullanılmaktadır.

3.1. Püf Noktası: Sütün Kalitesi ve Oranı

Trileçenin yapımında en önemli ve püf noktası süt oranının doğru belirlenmesidir. Tabi bununla birlikte sütün kalitesi ve tadı da çok önemlidir. Belki bu yüzdendir, triliçe sevenlerdeki genel kanı en güzel trileçenin Balkanlarda, özellikle de Arnavutluk’ta olduğudur. Yolu balkanlara düşenler olursa veya bir Balkan turu yapmak isterseniz trileçeyi orada mutlaka yemenizi tavsiye ederim. Ben denedim, aradaki lezzet farkını tattım, garanti verebilirim 🙂

Son aşamada tatlının üstüne karamel sos dökülerek şık bir desenle süslenir. Bir çok yerde trileçenin portakallı, limonlu, frambuazlı, çikolatalı ve daha birçok çeşidini yemiş veya görmüşsünüzdür. Orijinal ve en çok beğenilen hali hiç şüphesi karamel soslu olanıdır diye düşünüyorum.

Bu yazıda çok beğenilen tatlılardan biri olan trileçenin isim öyküsüne değinerek lezzetli bir yolculuk yaptık. Başka yazılarımda farklı lezzetlerin hikayelerini keşfetmek üzere.

Yazıyı paylaş:

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir