Windows’ta Sabit Disk Neden C? Neden A Değil?

Galiba belli bir yaşın altındakiler için bu soru çoğu zaman sorulmuştur. Windows işletim sistemi olan bilgisayarlarda sabit disk sürücüsü neden A ile değil de C ile başlıyor? A ve B nereye gitti? Aslında bunun oldukça geçerli bir sebebi var. Ve günümüze de geçmişten kalma bir miras veya bir alışkanlık olarak taşınmış durumda.

Şimdi gelin bilgisayar dünyasında tarihte kısa bir yolculuk yapalım ve konunun sebebini açıklayalım.

DOS ve Sonra Windows

Günümüzde kullandığımız sabit disk (HDD, SDD) sürücüleri ile CD/DVD sürücülerinden önce floppy disk sürücüleri vardı.

Dolayısıyla kişisel bilgisayarlar (PC – Personel Computer) ilk çıktığı zaman üzerlerinde floppy disk sürücüleri ile geldiler. Bu bilgisayarlarda genellikle de bir veya iki adet floppy disk sürücüsü bulunmaktaydı.

Sabit disk sürücülerinden önce yaygın olarak kullanılan Floppy diskler
Sabit disk sürücülerinden önce yaygın olarak kullanılan Floppy diskler
Eski bir IBM PC ve floppy diskler
Eski bir IBM PC ve floppy diskler

Bu sürücüler alfabenin ilk harfinden başlayacak şekilde A ve B etiketleri ile isimlendirilmişlerdi. O zamanlarda disketler dosya ve programların depolanması için kullanılmaktaydı.

DOS işletim sisteminin kullanıldığı zamanlarda ve Windows işletim sisteminin ilk yıllarında, işletim sistemi bu sürücüler üzerinden yüklenmekte idi. Ayrıca dosya paylaşımı ve aktarımı da yine disketler aracılığı ile yapılmaktaydı.

Sabit Disk Neden C?

1980’lerin başında sabit disk sürücüleri kullanılmaya başladı. Bu disk sürücüsüne de sıradaki harf olan “C” atandı. D ise genellikle bir CD sürücüsü ya da daha sonra ortaya çıkan DVD veya Blu-ray için kullanılmıştır. Ek sürücüler için de diğer harfler kullanılabilir durumda oldu.

Ancak C, ilk sabit disk sürücüsü olması sebebi ile işletim sisteminin yükleneceği kısım olarak kabul gördü. Öyle ki, C sürücüsü Windows işletim sisteminin yüklü olduğu disk sürücüsü olarak ezbere bilinmektedir. Her ne kadar zaman içinde floppy diskler tedavülden kalksa da A ve B harflerinin floppy diskler için kullanılması geleneği hala devam etmektedir.

Windows işletim sistemini ve programları C dışında farklı bir sürücü harfine kurmak aslında mümkün. Fakat C kullanımı bir alışkanlık halini almıştır. Bu durum bir ölçüde mantıklıdır aslında. Çünkü dosya ve uygulamaların konfigürasyonlarının kontrol etme zahmetine gerek kalmamıştır.

Microsoft Windows işletim sistemlerinde A ve B sürücü harflerini gizlemiştir. Bununla birlikte A ve B harfleri Windows işletim sistemlerinde istenilen sürücü için kullanılabilmektedir.

Yazı Önerisi:
USB Dongle Nedir? Ne İşe Yarar?

Yorum yapın