Trileçenin Hikayesi: Trileçe Nerenin Tatlısı?

Hemen hemen tüm pastane ve restoranların menüsünde yer alan trileçeyi severek yeriz. Peki hiç trileçe tatlısının adı nereden gelir, trileçe ne demek, trileçe nerenin ya da hangi ülkenin tatlısı diye düşündünüz mü? Bu yazıda merak edilen bu sorularla birlikte trileçenin kökeni ve tarihi ile trileçe malzemeleri nelerdir sorularına cevap olacak bilgiler vereceğim.

Uzun lafın kısası; trileçenin hikayesini anlatacağım. Trileçenin tutkunları, sevdiğiniz tatlının hikayesini merak ediyorsanız bu yazı tam size göre.

Trileçe nerenin tatlısı? Trileçe ne demek?
Trileçe nerenin tatlısı? Trileçe ne demek?
Image by wirestock on Freepik

Trileçe Hangi Ülkenin Tatlısı?

Açıkçası trileçenin Balkan ülkelerine ait olduğu bilinir. Hatta Balkanların en meşhur ve en güzel tatlısı olduğu söylenir. Fakat bu bilgi doğru değil, zira trileçenin kökeni farklı bir kıtaya uzanıyor. Trileçe aslında Meksika ve Güney Amerika’ya ait bir tatlıdır.

Bir Balkan ülkesi olan Arnavutluk’ta halk Meksika filmlerini çok sevdiği için filmlerde gördüğü trileçeyi benimsemişler. Daha sonra da diğer balkan ülkelerine yayılan bu tatlı, ülkemize de gelmiş ve sevilmiştir.

Trileçe Ne Demek?

Trileçe üç farklı sütün (manda, inek ve keçi sütü) bir araya gelmesiyle oluşan bir tatlı. Orijinal ismi İspanyolca “tresleches” olan tatlı adını da buradan alıyor aslında.

İspanyolcada tres “üç” ve leches “süt” demek. Yani trileçe adı “üç süt” manasına geliyor.

Trileçe Malzemeleri

Trileçe üç kısımdan oluşuyor. Sırasıyla renkli bir süngere benzeyen bir kek, ismini aldığı süt sosu ve son olarak da üzerindeki tatlı bir sos.

Her kek trileçe yapımında kullanılmaz, trileçe için özel bir kek kullanılır. Bu kek yumuşak ve kabarcıklı bir yapıdadır. Bu sayede içine sütlü sosu hapseder ve ağızda eriyen o enfes tadı bırakır.

Sütlü sos ise inek sütü, keçi sütü veya manda sütünden elde edilerek yapılmakta. Fakat günümüz şartlarında keçi sütü ve bulunması zor olan manda sütü yerine kremalar ya da belli bir oranda yağa sahip süt veya süt çeşitleri kullanılmaktadır.

Püf Noktası: Sütün Kalitesi ve Oranı

Trileçenin yapımında en önemli ve püf noktası süt oranının doğru belirlenmesidir. Tabi bununla birlikte sütün kalitesi ve tadı da çok önemlidir. Belki bu yüzdendir, trileçe sevenlerdeki genel kanı en güzel trileçenin Balkanlarda, özellikle de Arnavutluk’ta olduğudur.

Yolu Balkanlara düşenler olursa veya bir Balkan turu yapmak isterseniz trileçeyi orada mutlaka yemenizi tavsiye ederim. Ben denedim, aradaki lezzet farkını tattım, garanti verebilirim.

Son aşamada tatlının üstüne karamel sos dökülerek şık bir desenle süslenir. Bir çok yerde trileçenin portakallı, limonlu, frambuazlı, çikolatalı ve daha birçok çeşidini yemiş veya görmüşsünüzdür. Orijinal ve en çok beğenilen hali hiç şüphesiz karamel soslu olanıdır diye düşünüyorum.

Tatlı Son 🙂

Bu yazıda çok beğenilen tatlılardan biri olan trileçenin isim öyküsüne değinerek lezzetli bir yolculuk yaptık. Trileçe hem ismi ve ait olduğu ülkeyle hem de lezzeti ile aslında çok farklı bir tatlı.

Başka yazılarımda farklı lezzetlerin hikayelerini keşfetmek üzere.

Yazı Önerisi:
Püf Noktaları ile Anne Elinden Evde Yoğurt Yapımı
Hünkar Beğendi Yemeği: Tarifi ve İsim Hikayesi

Yorum yapın