Anasayfa » Kimdir? » Miguel de Cervantes Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Miguel de Cervantes Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Miguel de Cervantes İspanyol romancı, şair ve oyun yazarıydı. 1600’lerin başında Dünya’nın en büyük edebi şaheserlerinden biri olan ünlü eseri Don Kişot’u yazmıştır. İşte ünlü İspanyol yazar Miguel de Cervantes kimdir, hayatı, yaptığı çalışmaları ve eserleri.

Miguel de Cervantes Kimdir?

Miguel de Cervantes 29 Eylül 1547’de Madrid yakınlarında doğdu. Tam adı Diego Miguel de Cervantes Saavedra‘dır. Yedi çocuğun dördüncüsü olan Cervantes, neredeyse tüm hayatı boyunca maddi zorluklar yaşadı.

Cervantes’in ilk şiiri İspanya Kralı 2. Philip’in ölen eşi Elizabeth’e bir anma koleksiyonu içindi (1569). Fakat cesareti ile de tanınan Cervantes 1570’te kalemini bıraktı ve asker oldu. Ardından 1571’de İne Bahtı Savaşı’na katıldı. Osmanlı İmparatorluğu’na karşı savaştı. Göğsünden yaralanan Cervantes’in sol eli tamamen sakatlandı.

1575’te kardeşi Rodrigo ile birlikte İspanya’ya dönmeye çalıştılar. Ancak yolculukları sırasında bir grup Türk gemisi tarafından yakalandılar. 5 yıl hapis yatan Cervantes fidye ödenerek evine dönebilmiştir. (1580). 1584’te Catalina de Salazar y Palacios ile evlendi. Çift, Cervantes’in ölümüne kadar evli kaldı ve hiç çocukları olmadı. Fakat Cervantes’in 1584 yılında aktris Ana Franca de Rojas ile bir ilişkisi vardı ve bu ilişkisinden ismi Isabel de Saavedra olan bir kızı oldu.

Cervantes en büyük eseri Don Kişot‘un ilk bölümünü 1605’te yayınladı ve büyük edebi başarı elde etti.

Don Kişot

Cervantes ilk romanı olan La Galatea’yı 1585’te yayınladı. Pastoral romantizm türündeki eseri pek bir başarı elde edemedi. Bu yüzden eserini tiyatroya uyarlamak istedi. Zira o dönemlerde oyunlar önemli eğlence biçimiydi ve iyi bir oyun yazarı hatırı sayılır gelir elde edebilirdi. Ne yazık ki Miguel de Cervantes oyunlarıyla ne servet ne de ün kazandı.

1605’te Cervantes, cesur şövalyelerin eski hikayelerine aşık olan ve kendi maceralarını arayan yaşlı bir adamın hikayesini anlatan bir roman olan Don Kişot’un ilk bölümünü yayınladı. Baş karakter kısa süre sonra bu şövalyelerden biri olduğuna inanarak kendi fantezi dünyasında kaybolur ve fakir bir köylü olan Sancho Panza’yı yaveri olarak hizmet etmeye ikna eder.

Bir sahnede, aldanmış Don Kişot bir yel değirmeni ile savaşır ve onu bir dev sanır. Roman sona ermeden önce Don Kişot nihayet duyularını geri kazanır. Don Kişot dünyanın ilk en çok satan romanı olmuş ve 60’tan fazla dile çevrilmiştir. Cervantes, hikayenin ikinci bölümünü ise 1615’te yayınlamıştır.

Son Yılları ve Ölümü

Edebi ölçüde tartışmasız yerine rağmen, Don Kişot Cervantes’i zengin etmedi. Çünkü o zamanlarda yazarlar eserleri için telif ücreti almıyorlardı. Doğal olarak Cervantes de eserleri için bir ücret alamadı. Ancak yine de yazmaya devam etti. Ölmeden önce bitiremese de The Labors of Persiles ve Segismunda üzerinde çalışmaya başladı.

Cervantes 22 Nisan 1616’da Madrid’de öldü. Cenazesi bir manastırın arazisine, isimsiz bir mezara gömüldü.

Cervantes’in Önemi

Miguel de Cervantes ilk modern romanı yazan kişidir. Zira çalışmaları, yüzyıllar boyunca Gustave Flaubert, Henry Fielding ve Fyodor Dostoyevsky de dahil olmak üzere sayısız yazara ilham vermiştir.

En ünlü eseri Don Kişot’un hikayesi, popüler müzikal The Man of La Mancha’da ve Pablo Picasso’nun bir eserinde de dahil olmak üzere birçok yönden yeniden anlatılmıştır.

Diğer yandan Don Kişot romanı Edebiyatımızın önemli yazarlarından Reşat Nuri Güntekin‘in çevirisi ile Yapı Kredi Yayınları aracılığıyla dilimize de kazandırılmıştır. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Miguel de Cervantes Kitapları ve Eserleri

Cervantes’in romanları kronolojik sıralı olarak şunlardır:

 • La Galatea (1585)
 • El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha, Primera parte (Don Kişot, Bölüm I) (1605)
 • Novelas ejemplares (1613)
 • La Gitanilla (Çingene Kızı)
 • El Amante Liberal (Cömert Aşık)
 • Rinconete ve Cortadillo
 • La Española Inglesa (İngiliz İspanyol Kadını)
 • El Licenciado Vidriera (Cam Ruhsatı Sahibi)
 • La Fuerza de la Sangre (Kanın Gücü)
 • El Celoso Extremeño (Extremadura’dan Kıskanç Yaşlı Adam)
 • La Ilustre Fregona (Şanlı Mutfak Hizmetçisi)
 • Novela de las Dos Doncellas (İki Genç Kız)
 • Novela de la Señora Cornelia (Leydi Cornelia)
 • Novela del Casamiento Engañoso (Aldatıcı Evlilik)
 • El Diálogo de los Perros (Köpeklerin Diyaloğu)
 • Segunda parte del ingenioso caballero don Quijote de la Mancha (Don Kişot, Bölüm II) (1615)
 • Los trabajos de Persiles y Segismunda, historia septentrional (Persiles ve Sigismunda’nın Emekleri: Bir Kuzey Hikayesi) (1617)

Yazı Önerisi:
Alfred Tennyson Kimdir? Hayatı ve Eserleri
Büyük Türk Denizcisi Turgut Reis Kimdir?
George Sand Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir