Anasayfa » Kimdir? » Miguel de Cervantes Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Miguel de Cervantes Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Miguel de Cervantes İspanyol romancı, şair ve oyun yazarıydı. 1600’lerin başında Dünya’nın en büyük edebi şaheserlerinden biri olan Don Kişot’u yazmıştır. İşte ünlü İspanyol yazar Miguel de Cervantes kimdir, hayatı ve yaptığı çalışmaları.

1. Miguel de Cervantes Kimdir?

Cervantes 29 Eylül 1547’de Madrid yakınlarında doğdu. Tam adı Diego Miguel de Cervantes Saavedra’dır. 1570’de asker oldu ve İne Bahtı Savaşı’nda ağır yaralandı. 1575’te Türkler tarafından ele geçirilen Cervantes, beş yıl hapis yattı. Fidye ödenerek evine dönebildi.

Cervantes, 1584’te Catalina de Salazar y Palacios ile evlendi. Çift, Cervantes’in ölümüne kadar evli kaldı ve hiç çocukları olmadı. Fakat Cervantes’in 1584 yılında aktris Ana Franca de Rojas ile bir ilişkisi vardı ve bu ilişkisinden ismi Isabel de Saavedra olan bir kızı oldu.

Nispeten daha az başarılı olan önceki çabalardan sonra, Cervantes, 1605’te Don Kişot’un ilk bölümünü yayınlayarak edebi başarı elde etti. 1616’da öldü.

2. Çocukluk ve Gençlik Yılları

Yedi çocuğun dördüncüsü olan Cervantes, neredeyse tüm hayatı boyunca maddi zorluklar yaşadı. Doğuştan sağır olan babası Rodrigo, cerrah olarak çalıştı ki o zamanlar düşük getirisi olan bir işti. Bu sebeple babası daha iyi umutlar aradığı için Cervantes gençliğinde sık sık dolaştı.

Ailesinin mali durumu ne olursa olsun, Cervantes çocukken hevesli bir okuyucuydu. Rivayete göre okuma becerisi bir akrabası tarafından öğretilmiştir. Hatta okumayı Cizvitler’den öğrendiğine dair iddialar da bulunmaktadır. Çoğu İspanyol yazarın aksine herhangi bir Üniversite’ye de gitmedi.

3. Şair Asker Miguel de Cervantes

Cervantes’in bilinen ilk yayınlanmış yazısı, İspanya Kralı II. Philip’in eşi Valois’li Elizabeth’in ölümünden sonra bir anma koleksiyonuna şiirle katkıda bulunduğu 1569 yılına dayanmaktadır. Ancak ertesi yıl, Cervantes kalemini bir kenara bıraktı. Bunun yerine eline bir silah almış ve İtalya’daki bir İspanyol askeri birliğine katılmıştır.

Cesaretiyle tanınan Cervantes, 1571’de İne Bahtı Savaşı’na katılmıştır. La Marquesa gemisinde konuşlanmış, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı savaşmış ve çatışmada ciddi yaralar almıştır. Zira göğsünden yaralanan Cervantes’in sol eli tamamen sakatlanmıştır. Hatta sakatlığına rağmen, birkaç yıl daha asker olarak hizmet etmeye devam etmiştir.

1575’te Cervantes ve kardeşi Rodrigo İspanya’ya dönmeye çalıştılar. Ancak yolculukları sırasında bir grup Türk gemisi tarafından yakalandılar. Cervantes daha sonra beş yılını tutsak ve köle olarak geçirdi. Hapisteyken birkaç başarısız kaçma girişiminde bulunmuştur. 1580’de serbest bırakılması için fidye ödendikten sonra nihayet eve dönebilmiştir.

4. Don Kişot

1585’te Cervantes ilk romanı La Galatea’yı yayınladı, ancak pastoral romantizm çok fazla sıçrama yapmayı başaramadı. Aynı zamanda, Cervantes eserini o zamanlarda bol kazançlı olan tiyatro dünyasına taşımaya çalıştı. (O dönemde İspanya’da oyunlar önemli bir eğlence biçimiydi ve başarılı bir oyun yazarı iyi bir maddi getiri kazanabilirdi.) Ne yazık ki Miguel de Cervantes oyunlarıyla ne servet ne de ün kazandı.

1580’lerin sonlarında Cervantes, İspanyol Armadası için komiser olarak çalışmaya başladı. Kırsal topluluklardan tahıl malzemeleri toplamayı içeren getirisi az bir işti. Birçoğu gerekli malları sağlamak istemediğinde, Cervantes kötü yönetimle suçlandı ve hapse girdi. Ancak, edebiyatın en büyük şaheserlerinden bazılarını yazmaya başlaması bu sürede oldu.

1605’te Cervantes, cesur şövalyelerin eski hikayelerine aşık olan ve kendi maceralarını arayan yaşlı bir adamın hikayesini anlatan bir roman olan Don Kişot’un ilk bölümünü yayınladı. Baş karakter kısa süre sonra bu şövalyelerden biri olduğuna inanarak kendi fantezi dünyasında kaybolur ve fakir bir köylü olan Sancho Panza’yı yaveri olarak hizmet etmeye ikna eder. Bir sahnede, aldanmış Don Kişot bir yel değirmeni ile savaşır ve onu bir dev sanır. Roman sona ermeden önce Don Kişot nihayet duyularını geri kazanır.

Don Kişot dünyanın ilk en çok satanı olmuş ve sonunda 60’tan fazla dile çevrilmiştir. Cervantes, hikayenin ikinci bölümünü 1615’te yayınladı.

5. İlerleyen Yılları

Edebi ölçüde tartışmasız yerine rağmen, Don Kişot, yazarlar eserleri için telif ücreti almadıkları o zamanlarda Cervantes’i zengin etmedi. Ancak yazmaya devam etti. 22 Nisan 1616’da Madrid’de ölmeden önce bitiremese de The Labors of Persiles ve Segismunda üzerinde çalışmaya başladı. Orada bir manastırın arazisine, isimsiz bir mezara gömüldü.

Miguel de Cervantes ilk modern romanı yazan kişidir. Zira çalışmaları, yüzyıllar boyunca Gustave Flaubert, Henry Fielding ve Fyodor Dostoyevsky de dahil olmak üzere sayısız yazara ilham vermiştir. Ve Don Kişot’un hikayesi, popüler müzikal The Man of La Mancha’da ve Pablo Picasso’nun bir sanat eserinde de dahil olmak üzere birçok yönden yeniden anlatılmıştır.

Bu makalede web sitemizin başlangıç hikayesinde bir sözünü paylaştığım Miguel de Cervantes’in hayatını anlatmaya çalıştım. En ünlü eseri “Don Kişot” Türk Edebiyatının önemli yazarlarından Reşat Nuri Güntekin‘in çevirisi ile Yapı Kredi Yayınları aracılığıyla dilimize kazandırılmıştır. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yazı Önerisi:
Alfred Tennyson Kimdir? Hayatı ve Eserleri
Büyük Türk Denizcisi Turgut Reis Kimdir?
George Sand Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Beğendiysen Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir