Miguel de Cervantes Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Tam adı Diego Miguel de Cervantes Saavedra olan Miguel de Cervantes İspanyol romancı, şair ve oyun yazarıydı. 29 Eylül 1547’de doğan Cervantes 23 Nisan 1616’da hayata veda etmiştir. 1600’lerin başında Dünya’nın en büyük edebi şaheserlerinden biri olan Don Kişot’u yazmıştır.

İşte ünlü İspanyol yazar Miguel de Cervantes kimdir, hayatı ve yaptığı çalışmaları.

1. Miguel de Cervantes Kimdir?

Miguel de Cervantes 1547’de Madrid yakınlarında doğdu. 1570’de asker oldu ve İne Bahtı Savaşı’nda ağır yaralandı. 1575’te Türkler tarafından ele geçirilen Cervantes, beş yıl hapis yattı. Fidye ödenerek evine dönebilmiştir.

Cervantes, 1584’te Catalina de Salazar y Palacios ile evlendi. Çift, Cervantes’in ölümüne kadar evli kaldı ve hiç çocukları olmadı. Fakat Cervantes’in yine 1584 yılında aktris Ana Franca de Rojas ile bir ilişkisi vardı ve bu ilişkisinden ismi Isabel de Saavedra olan bir kızı oldu.

Nispeten daha az başarılı olan önceki çabalardan sonra, Cervantes, 1605’te Don Kişot’un ilk bölümünü yayınlayarak edebi başarı elde etti. 1616’da öldü.

2. Çocukluk ve Gençlik Yılları

Yedi çocuğun dördüncüsü olan Miguel de Cervantes, neredeyse tüm hayatı boyunca maddi zorluklar yaşadı. Doğuştan sağır olan babası Rodrigo, cerrah olarak çalıştı ki o zamanlar düşük getirisi olan bir işti. Bu sebeple babası daha iyi umutlar aradığı için Cervantes gençliğinde sık sık dolaştı.

Ailesinin mali durumu ne olursa olsun, Cervantes çocukken hevesli bir okuyucuydu. Rivayete göre okuma becerisi bir akrabası tarafından öğretilmişti. Hatta okumayı Cizvitler’den öğrendiğine dair iddialar da bulunmaktadır. Çoğu İspanyol yazarın aksine herhangi bir Üniversite’ye de gitmedi.

3. Şair Asker Miguel de Cervantes

Cervantes’in bilinen ilk yayınlanmış yazısı, İspanya Kralı II. Philip’in eşi Valois’li Elizabeth’in ölümünden sonra bir anma koleksiyonuna şiirle katkıda bulunduğu 1569 yılına dayanmaktadır. Ancak ertesi yıl, Cervantes kalemini bir kenara bıraktı. Bunun yerine eline bir silah almış ve İtalya’daki bir İspanyol askeri birliğine katılmıştır.

Cesaretiyle tanınan Cervantes, 1571’de İne Bahtı Savaşı’na katılmıştır. La Marquesa gemisinde konuşlanmış, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı savaşmış ve çatışmada ciddi yaralar almıştır. Zira göğsünden yaralanan Cervantes’in sol eli tamamen sakatlanmıştır. Hatta sakatlığına rağmen, birkaç yıl daha asker olarak hizmet etmeye devam etmiştir.

1575’te Cervantes ve kardeşi Rodrigo İspanya’ya dönmeye çalıştılar. Ancak yolculukları sırasında bir grup Türk gemisi tarafından yakalandılar. Cervantes daha sonra beş yılını tutsak ve köle olarak geçirdi. Hapisteyken birkaç başarısız kaçma girişiminde bulunmuştur. 1580’de serbest bırakılması için fidye ödendikten sonra nihayet eve dönebilmiştir.

4. Don Kişot

1585’te Cervantes ilk romanı La Galatea’yı yayınladı, ancak pastoral romantizm çok fazla sıçrama yapmayı başaramadı. Aynı zamanda, Cervantes onu o zamanlar kazançlı tiyatro dünyası haline getirmeye çalıştı. (O dönemde İspanya’da oyunlar önemli bir eğlence biçimiydi ve başarılı bir oyun yazarı iyi bir hayat kazanabilirdi.) Ne yazık ki Miguel de Cervantes oyunlarıyla ne servet ne de ün kazandı.

1580’lerin sonlarında Cervantes, İspanyol Armadası için bir komiser olarak çalışmaya başladı. Kırsal topluluklardan tahıl malzemeleri toplamayı içeren getirisi az bir işti. Birçoğu gerekli malları sağlamak istemediğinde, Cervantes kötü yönetimle suçlandı ve hapse girdi. Ancak, edebiyatın en büyük şaheserlerinden bazılarını yazmaya başladığı bu deneme süresinde oldu.

1605’te Cervantes, cesur şövalyelerin eski hikayelerine aşık olan ve kendi maceralarını arayan yaşlı bir adamın hikayesini anlatan bir roman olan Don Kişot’un ilk bölümünü yayınladı. Baş karakter kısa süre sonra bu şövalyelerden biri olduğuna inanarak kendi fantezi dünyasında kaybolur ve fakir bir köylü olan Sancho Panza’yı yaveri olarak hizmet etmeye ikna eder. Bir sahnede, aldanmış Don Kişot bir yel değirmeni ile savaşır ve onu bir dev sanır. Roman sona ermeden önce Don Kişot nihayet duyularını geri kazanır.

Don Kişot dünyanın ilk en çok satanı olmuş ve sonunda 60’tan fazla dile çevrilmiştir. Cervantes, hikayenin ikinci bölümünü 1615’te yayınladı.

5. İlerleyen Yılları

Edebi ölçüde tartışmasız yerine rağmen, Don Kişot, yazarlar eserleri için telif ücreti almadıkları o zamanlarda Cervantes’i zengin etmedi. Ancak yazmaya devam etti. 22 Nisan 1616’da Madrid’de ölmeden önce bitiremese de The Labors of Persiles ve Segismunda üzerinde çalışmaya başladı. Orada bir manastırın arazisine, isimsiz bir mezara gömüldü.

Miguel de Cervantes kimdir derseniz, ilk modern romanı yazan kişi olarak cevap verebiliriz. Öyle ki çalışmaları, yüzyıllar boyunca Gustave Flaubert, Henry Fielding ve Fyodor Dostoyevsky de dahil olmak üzere sayısız yazara ilham vermiştir. Ve Don Kişot’un hikayesi, popüler müzikal The Man of La Mancha’da ve Pablo Picasso’nun bir sanat eserinde de dahil olmak üzere birçok yönden yeniden anlatıldı.

Bu makalede web sitemizin hikayesinde bir sözünü paylaştığım Miguel de Cervantes’in hayatını anlatmaya çalıştım. En ünlü eseri “Don Kişot” Türk Edebiyatının önemli yazarlarından Reşat Nuri Güntekin’in çevirisi ile Yapı Kredi Yayınları aracılığıyla dilimize kazandırılmıştır. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yazıyı paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.