Anasayfa » Kimdir? » George Sand Kimdir? Hayatı ve Eserleri

George Sand Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Fransız romancı George Sand, on dokuzuncu yüzyılın en başarılı kadın yazarlarından biriydi. Hatta 1830’lar ve 1840’larda İngiltere’de Victor Hugo ve Honore de Balzac’tan bile daha popülerdi. Bugüne kadar Avrupa’da Romantik Edebiyatın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edildi. Bu yazıda George Sand kimdir, hayatı ve eserleri üzerine bilgiler vereceğiz.

George Sand Kimdir?

Fransız kadın yazar George Sand 1 Temmuz 1804’te Paris’te doğdu. Asıl adı Aurore Armandine Lucile Dupin’dir.

İmparatorluk ordusunda subay olan babasının 1808’de ölümünden sonra Berry’deki Nohant Şatosunda büyükannesi tarafından yetiştirilmiştir. Burada son derece özgür bir gençlik dönemi yaşadı. 1822’de baron Dudevant ile evlendi ve ondan iki çocuğu oldu. 1831’de eşinden ayrılarak Paris’e yerleşti.

İlk romanı Rose et Blanche’ı (Rose ile Blanche) takma ad kullanarak Jules Sandeau ile birlikte yazdı. Kısa bir süre içinde İndiana (1831), Valentine (1832), Lelia (1833), Mauprat (1837) gibi yeni kitaplarıyla üne kavuştu.

George Sand sekiz yıl boyunca sevgi fırtınalarının estiği hareketli bir yaşam sürdü. Önce arkasından gittiği ve Venedik’te terk ettiği Alfred de Musset ile ilişki kurdu. Sonrasında Liszt ile daha sonra da Chopin ile ilişki kurdu.

1839’da yeniden ölümüne değin yaşayacağı Nohant’a çekildi. Burada Lamennais ile Pierre Leroux’nun ortaya koyduğu yeni toplumsal ve siyasal düşüncelere karşı büyük bir ilgi duydu. Pierre Leroux ile La Revue independante’ı (Bağımsız Dergi, 1841), sonra La Revue sociale’i (Toplumsal Dergi, 1845) kurdu.

Siyasal düşüncelerini romanlarına yansıttığı bu dönemde Le Compagnon du Tour de France (Fransa Gezisindeki Yoldaş, 1840), Le Meunier d’Angibault (Angibaultlu Değirmenci, 1845) gibi yapıtlar verdi. Ardından doğaya ve köylülere ilgi duydu. Köy yaşamını işlediği bu dönemde de Şeytanlı Göl (La Mare au Diable. 1846), La Petite Fadette (Küçük Fadette, 1849) gibi romanlarını yazdı.

George Sand, 9 Haziran 1876’da Nohant’ta öldü.

George Sand’ın Edebiyat Yaşamı

Sand’ın edebiyat yaşamı her birinde başlıca bir konunun egemen olduğu dört döneme ayrılmaktadır:

  • 1832-1837 arası “duygusal romantizm”
  • 1838-1845 arası “insanlığa hizmet amacını güden toplumculuk”
  • 1846-1853 arası “kır yaşamına eğilim”
  • 1854-1868 arası “duygusallığa yeniden dönüş”

George Sand’ın romanlarının bu biçimde sınıflandırılması, onun düşünce biçimindeki iki eğilime boyun eğdiğini gösterir. Bir yandan, duygusal düşlere kendini kaptırdığı görülmektedir. Bir yandan da tam tersine, gerçekçi ve gözlemci olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu ikinci özelliği, özellikle doğanın kır yaşamındaki nesnelerin ve insanların betimlemesinde kendini gösterir. Ancak romanları hangi türde yazılmış olursa olsun, duyguların anlatımındaki içtenlik, akıcılık, yazış biçiminde uyumlu bir yalınlıkla dikkati çeker.

George Sand’ın romanları dışında, başka yazarlarla iş birliği yaparak yazdığı çok sayıda tiyatro oyunu ve kendi yaşam öyküsünden kesitler taşıyan kitaplar da vardır. Bu kitaplar:

  • La Secretaire intime (Özel Sekreter, 1834),
  • Lettres d’un voyageur (Bir Yolcunun Mektupları, 1834-1836),
  • Histoire de ma vie (Hayatımın Hikayesi, 1855),
  • Elle et lui (O Kadın ve O Adam, 1859)

Sonuncu yapıt Musset’nin Bir Zamane Çocuğunun İtirafları (La Confession d’un enfant du siecle, 1836) adlı kitabına bir yanıttır.

Yazı Önerisi:
Alfred Tennyson Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir