Siyah İnci’nin Yazarı Anna Sewell Kimdir?

İngiliz roman yazarı Anna Sewell’in sadece bir tane romanı yayınlandı. Sağlığı bozukken yazdığı ve ölümünden beş ay önce yayınlanan “Siyah İnci” (Orj. Black Beauty) şimdiye kadar yazılmış en popüler hayvan öyküsüdür. Hadi gelin arkasında hayvanlara şefkat mesajıyla nesiller boyu okuyucuyu büyüleyen bir klasik eser bırakan Anna Sewell kimdir yakından tanıyalım.

Anna Sewell Kimdir?

Anna Sewell, 30 Mart 1820’de İngiltere’nin Norfolk bölgesindeki Great Yarmouth kentinde doğdu. Dindar bir ailesi vardı. Annesi Mary Wright Sewell şiir ve çocuk kitapları yazarıydı. Babası Isaac Sewell ise banka memuruydu.

Anna ve erkek kardeşi Phillip, çoğunlukla evde anneleri tarafından eğitim gördü. Ailenin mali durumu iyi değildi. Bu sebeple Anna ve Philip zaman zaman büyükanne ve büyükbabalarının yanında kaldılar. Aile sık sık ülke içinde dolaştı.

Talihsiz Kaza

12 yaşında, ailenin Stoke Newington’a taşınmasından sonra Anna ilk kez okula gitmeye başladı. İki yıl sonra okuldan eve yürürken düştü ve iki bileğini de kırdı. Anna düzgün bir şekilde tedavi edilemedi ve hayatının geri kalanında koltuk değneklerine mahkum oldu.

Ailenin azalan servetiyle birlikte Anna’nın azalan sağlığı, onları bir yerden bir yere taşınmaya zorladı. Bu sebeple 1836’da Anna 16 yaşındayken babası, daha sıcak ikliminin sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olacağını umarak Brighton’da bir işe girdi.

Mary Sewall, dini temalı bir dizi çocuk kitabı yazdı ve Anna bunların düzenlenmesine yardım etti. Ayrıca annesiyle birlikte köleliğin kaldırılması ve ölçülü olmak gibi diğer sosyal konularda da çalıştı.

Siyah İnci

Etrafta dolaşmak için at arabalarına bağımlı hale gelen Anna, atlara karşı bir empati geliştirdi. Onları sevmeye başladı ve hem onlara hem de tüm hayvanlara yapılan muameleyi derinden önemsedi. Gözlemlediği atlara insanlık dışı muamele, Siyah İnci’yi yazması için ona ilham verdi.

Anna Sewell tek basılı eseri olan Siyah İnci’yi 1871 ile 1877 yılları arasında kaleme aldı. Bu dönemde sağlığı çok kötüydü.

Anna, Siyah İnci’yi bir çocuk kitabı olarak yazmamıştı aslında. Daha ziyade, “nezaket, sempati ve anlayışlı bir muamele uyandırmak için” atları olan veya atlarla çalışan kişiler için yazdı.

Kitap, orijinal amacının ötesine geçerek taylar, ahır yönetimi ve hayvancılık için insancıl eğitim uygulamalarına ilişkin pratik bilgiler de aktardı. Hikayenin benzersiz özelliği, bir atın bakış açısından anlatılmasıdır.

Anna’nın Tek Kitabı ve Sevilen Bir Klasik

Siyah İnci artık bir çocuk klasiği olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle uzun süre tüm zamanların en çok satan on çocuk kitabından biri olmaya devam etti. Milyonlarca kopyası satıldı ve birçok dile çevrildi.

Kitap, 1877 yılında yayınlandı. Anna Sewell Siyah İnci’nin yayınlanmasından beş ay sonra rahatsızlanarak 25 Nisan 1878’de 58 yaşında iken öldü. En azından, İngiltere’de yayınlandıktan sonraki ilk birkaç ay içinde tek kitabının elde ettiği başarıyı görebildi.

Yazı Önerisi:
Küçük Prensin Yazarı Saint Exupery Kimdir?

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir