Çizgi Filmlerin Efendisi Walt Disney Kimdir?

Hepimizin küçüklüğünde çizgi filmler en vazgeçilmez eğlencelerimizden olmuştur. Hemen herkesin sevdiği, odasına, dolabına resmini astığı bir çizgi kahramanı mutlaka vardır. Walt Disney aslında hepimizin hayal dünyasına girmiş bu çizgi filmleri, karakterleri ortaya çıkaran çok önemli bir isim. Ben de bir çizgi film tutkunu olarak bu önemli insanın biyografisini yazmak istedim. Bu yazımda “çizgi filmlerin efendisi” olarak nitelendirdiğim Walt Disney kimdir, hayatı ve çalışmaları üzerine bilgilerimi paylaşacağım.

Walt Disney Kimdir?

Walt Disney 1901-1966 yılları arasında yaşamış olan ABD’li canlı-resim filmleri yönetmen ve yapımcısıdır. Asıl adı Walter Elias Disney’dir. 5 Aralık 1901 tarihinde ABD’nin Chicago eyaletinde dünyaya geldi.

Disney, daha küçük yaşlarda iken doğa ve hayvan çizimleri yapıyor, gazetelerin çizgi romanlarını kopyalıyordu. 14 yaşına geldiğinde sanat kursuna yazılan Disney, yeteneğini geliştirmiş ve karikatür çizmeye başlamıştı.

Henüz 16 yaşında iken eğitimini yarıda bırakan Disney, ambulans şoförü olarak orduya katıldı. Fransa’da Kızıl Haç’ta çalıştıktan sonra 1919 yılında Amerika’ya döndü.

Mickey Mouse ve Diğer Çizgi Kahramanlar

Ülkesine geldikten sonra 1919-1922 yılları arasında bir reklam şirketinde çizgi ressamlığı yaptı. Bir yıl sonra 1923’te Hollywood’da Disney Stüdyosu’nu kurdu. 1923-1926 yılları arasında Alice dizisini yönetti.

1927-1928 yıllarında Mickey Mouse tipini yarattı. Mickey Mouse tabiri caizse sansasyon yaratmıştı. Çünkü bu neşeli, enerjik ve yaramaz fare Mickey çok ama çok sevildi. Öyle ki hemen arkasından Mickey’nin kız arkadaşı Minnie Mouse karakteri de bu serüvene eklendi.

Walt Disney kimdir? Ünlü çizgi film kahramanı Mickey Mouse karakterinin yaratıcısı
Walt Disney kimdir? Ünlü çizgi film kahramanı Mickey Mouse karakterinin yaratıcısı

Disney, 1930’a dek Colombia’da, sonra United Artists’de (1932-1939), daha sonra da RKO Pictures şirketinde çalıştı. 1936’da Donald Duck (Vakvak Amca) dizisinin ilk filmini, 1938’de ilk uzun çizgi film olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’i (Snow White and the Seven Dwarfs) yaptı.

Pamuk Prenses
Pamuk Prenses
Donald Duck
Donald Duck

Diğer yandan Disney çevresinde gitgide genişleyen bir sanatçı ve teknik kadro oluşturarak stüdyolarını muazzam atölyelere dönüştürdü. Bu çalışmaları ile hiç kuşkusuz canlı-resim filmlerinin dev bir sanayi dalı durumuna gelmesini de sağlamıştır.

1955 yılında ise dünyaca ünlü eğlence sitesi Disneyland’ı kurdu. Ayrıca aynı yıl içinde ilk sinemaskop canlı-resim filmli Leydi’nin Aşkı’nı (Lady and the Tramp) gerçekleştirdi.

Sol Yılları ve Ölümü

Yapımcı olarak çocuklara yönelik serüven filmleri ve belgeseller de gerçekleştirdi. Fakat son yıllarında kahramanlarının saldırgan ve kıyıcı ögeler içermesinden ötürü küçükler için zararlı olduğu öne sürülmüştür.

Walt Disney 15 Aralık 1966 tarihinde, 65 yaşında iken akciğer kanserinden hayata veda etti.  

Diğer Önemli Eserlerinden Bazıları

  • Pinokyo (Pinocchio, 1938-1940)
  • Fantasia (1940)
  • Uçan Fil (Dumbo, 1941)
  • Bambi (1942)
  • Külkedisi (Cinderella, 1950)
  • Alis Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland, 1951)
  • Peter Pan (1953)
  • Uyuyan Güzel (The Sleeping Beauty, 1957)
  • 101 Dalmaçyalı (101 Dalmatians, 1960)

Yazı Önerisi:
Reşat Nuri Güntekin kimdir? Hayatı ve eserleri
Siyah İnci’nin Yazarı Anna Sewell Kimdir?

Yorum yapın