Anasayfa » Kimdir? » Erich Maria Remarque Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Erich Maria Remarque Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Almanya doğumlu Amerikalı yazar Erich Maria Remarque, askerlerin savaş zamanı ve savaş sonrası deneyimlerini detaylandıran romanlarıyla ünlü bir yazardı. 1. Dünya Savaşı’ndaki bir askerin yaşamını konu edindiği “Batı (Garp) Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” adlı romanı ile en çok satanlar listesine girmişti. Nazilerin Remarque’ın romanlarını yasaklamasına ve yakmasına rağmen, sürekli olarak savaşın dehşeti, gençliği çalması ve ev(yuva) kavramı hakkında yazdı.

Bu yazıda Erich Maria Remarque kimdir, hayatı ve eserleri üzerine bilgiler bulacaksınız.

Erich Maria Remarque Kimdir?

Asıl adı Erich Paul Remark olan Erich Maria Remarque, 22 Temmuz 1898’de Almanya’nın Osnabrück kentinde dünyaya geldi. Üç çocuğu olan Peter Franz Remark ve Anna Maria Remark çiftinin tek oğluydu.

Babası ciltçi olan Remarque’ın fakir bir ailesi vardı. Remarque’ın çocukluğu boyunca en az on bir kez taşındılar. On altı ya da on yedi yaşında yazmaya başladı.

Remarque, Münster Üniversitesi’ne gitti ve bir ilkokul öğretmeni olarak kariyer yapmayı planlıyordu. Almanya’nın Avusturya-Macaristan’ı desteklemek için girdiği 1. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru askere alındı.

Remarque, bir Alman hastanesinde savaş sırasında aldığı yaralar sebebi ile tedavi görüyordu. Bu sırada 1920’de yayınlanan ilk romanı Die Traumbude (Rüya Odası) üzerinde çalıştı. Ayrıca bu dönemde soyadının orijinal Fransızca yazılışına geçti.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Remarque savaştan döndükten sonra öğ­retmen, gazeteci ve yarış pilotu olarak çalıştı. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (Im Westen Nichts Neues, 1929) adlı romanının yayımlanmasıyla büyük bir ün kazandı.

İngilizce ismi All Quiet on the Western Front olan yapıtında Birinci Dünya savaşını Almanya açısından ele almıştır. Romanında, savaşa karşı olan suçlamalarını gerçekçi bir üslupla dile getirmiş ve bunda da ba­şarılı olmuştur.

Hitler’in yönelimi ele geçirmesinden sonra 1932’de Almanya’dan ayrıldı. 1933’te İsviçre’ye, 1939‘da da ABD’ne gitti. 1947’de ABD uyruğuna giren Remarque İkinci Dünya savaşından sonra yeniden İsviçre’ye döndü.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok yaklaşık yirmi beş dile çevrildi. Oldukça popüler olan roman otuz milyondan fazla kopya sattı. Kitabın 1930 film versiyonu büyük bir gişe rekoru kırdı ve birkaç Akademi Ödülü kazandı.

Remarque ikinci büyük ba­şarısını önce İngilizce olarak yazdığı ve savaş sonrası Paris’indeki Alman göçmenlerin öyküsünü anlattığı Zafer Abidesi (Arch of Triumph, 1946) adlı yapıtıyla elde etli.

Erich Maria Remarque, 25 Eylül 1970’te İsviçre’nin Locarno kentinde öldü.

Diğer Eserleri

Basından geçen olaylara dayanarak yazan ve okuyucuya olayların akışı sı­rasında özgürce düşünme olanağı sağ­layan Remarque’ın öbür yapıtları arasında şunlar sayılabilir:

Dönüş (Der Weg Zurück, 1931)
İnsanları Seveceksin (Liebe Deinen Nachslen, 1941)
Üç Arkadaş (Drei Kameraden, 1938)
Anababa Günleri (Zeit zu leben und Zeit su slerben, 1954)
Kara Anıt (Der Schvvarze Obelisk, 1956)
Tanrı’nın Gözdesi Yok (Der Himmel Kennt Keine Günsllinge, 1961)
Lizbon’da Gece (Die Nacht von Lissabon, 1963)

Tüm bu romanlar, kişisel kriz, kaçış ve maceranın sürükleyici ve ustaca hikayeleridir.

Yazı Önerisi:
Mısır’ın Efsanevi Lideri Cemal Abdülnasır Kimdir?
Mohandas (Mahatma) Karamchand Gandhi Kimdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir