Anasayfa » Teknoloji » Ücretsiz En İyi DNS Sunucuları – 2024

Ücretsiz En İyi DNS Sunucuları – 2024

Bu yazıda daha hızlı ve daha güvenilir bir Internet deneyimi için en iyi DNS sunucuları ve bunların IP adresleri hakkında bilgi vereceğim. Bu amaçla en iyi performans gösteren 4 farklı DNS sunucusu seçtim. İşte 2024 yılında kullanabileceğiniz en iyi ve en güvenilir ücretsiz DNS adresleri.

Cloudflare

Tercih Edilen DNS Sunucusu (Birincil): 1.1.1.1
Diğer DNS Sunucusu: 1.0.0.1

En iyi DNS sunucuları listesinin ilk sırasında Cloudflare var. Daha çok CDN (Content Delivery Network) hizmeti ile bilinen Cloudflare DNS sunucuları hem çok hızlı ve hem de IP adresleri akılda kalıcı.

Zira kendim de uzunca süredir Cloudflare DNS’lerini kullanıyorum. Hem hızlı hem de şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım.

DNSPerf gibi sitelerde yapılan bağımsız testler de Cloudflare’in public DNS’ler içinde en hızlı olduğunu göstermektedir.

Google Public DNS

Tercih Edilen DNS Sunucusu (Birincil): 8.8.8.8
Diğer DNS Sunucusu: 8.8.4.4

Birçoğumuzun bildiği Google DNS’leri listede ikinci sırada yer alıyor. Google, aynı anda çok fazla sorguya cevap verebilmek için çoğu DNS sağlayıcısından daha fazla kapasiteye sahiptir.

Şirketin güvenlik uzmanlığı sayesinde Google’ın DNS’si de oldukça güvenlidir. DDOS ve DNSSEC gibi çeşitli koruma yöntemleri ile web üzerinden gelmesi muhtemel saldırılara karşı önlem almıştır.

Quad9

Tercih Edilen DNS Sunucusu (Birincil): 9.9.9.9
Diğer DNS Sunucusu: 149.112.112.112

Quad9 listemizdeki diğer DNS sunuculara göre daha genç sayılır. Zira Ağustos 2016’dan bu yana hızlı ve ücretsiz bir DNS hizmeti sağlıyorlar. İsviçre merkezli Quad9 Foundation tarafından yönetilen Quad9 DNS Dnsperf te de üst sıralarda yer alıyor.

Web sitelerindeki açıklamalarına göre misyonları herkes için daha güvenli ve daha iyi bir Internet sağlamak.

Cisco OpenDNS

Tercih Edilen DNS Sunucusu (Birincil): 208.67.222.222
Diğer DNS Sunucusu: 208.67.220.220

2005’te kurulan ve şu an Cisco’nun sahibi olduğu OpenDNS en büyük Public DNS sağlayıcılarından biridir. Günde yaklaşık 620 milyar DNS sorgusuna cevap vermektedir.

En İyi DNS Sunucuları – Değerlendirme

DNS hızı birçok etkene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Zira en yakın sunucuya olan mesafeniz, sunucunun aldığı tüm sorguları işlemek için yeterli sistem kaynakları ve bant genişliğine sahip olması gibi.

Piyasada birçok ücretsiz ve public DNS sunucuları bulunmaktadır. Bu yazıda en iyi performans alabileceğiniz DNS sunucuları ve adresleri üzerine bilgiler paylaştım.

Yazı Önerisi:
9 Adımda Internet Hızını Arttırma
Windows ve Linux’da Gerçek IP Adresi Öğrenme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir