Windows ve Linux’da Gerçek IP Adresi Öğrenme

IP adresi bilgisayar ağlarında, ağa bağlı cihazlar arasında iletişim kurulması için atanan sayısal bir tanımlayıcıdır. Yani Internet üzerinde herhangi bir web sitesine erişirken, cep telefonlarımızdaki bir uygulama aracılığı ile müzik dinlerken, maillerimizi kontrol ederken, vs. tüm iletişim IP adresleri aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bu yazıda Windows veya Linux işletimi kullananlar için IP adresi öğrenme yöntemleri nelerdir görmüş olacaksınız.

İnternette gezinirken kullandığım IP adresim nedir diye merak edenler için kılavuz niteliğinde bir yazı paylaşıyorum.

IP Adresi Nedir?

IP, Internet Protokolünün kısaltmasıdır. İnternetteki bilgisayarları veya mobil cihazları tanımlamak için kullanılmaktadır. Yani İnternete bağlı her cihazın bir IP adresi vardır. IP adreslerinin iki sürümü vardır:

  • Özel (Private) IP: Dahili bir ağ içinde karşımıza çıkar. Intranet gibi bir ortam veya ev içinde modem tarafından dağıtılan IP adreslerini buna örnek olarak verebiliriz. Sanal IP olarak da isimlendirilir.
  • Gerçek (Real) IP: Internet üzerindeki diğer makineler tarafından görülebilir olan IPv4 veya IPv6 adreslerdir. Genel IP olarak da isimlendirilir.

Ek olarak, ağ yapılandırmalarına bağlı olarak bir bilgisayara statik veya dinamik bir IP adresi atanabilir.

Windows’ta Gerçek IP Adresi Öğrenme

Windowsta iki farklı yöntemle gerçek IP adresini bulabilirsiniz. Komut satırından veya web üzerinden.

Komut Satırından

Komut satırı (cmd) üzerinde tek satırlık bir komut çalıştırarak IP adresinizi öğrenebilirsiniz. Bu amaçla;

Başlat menüsüne gidiyoruz. “Çalıştır” yazıp “Enter” tuşuna basıyoruz. Veya aynı işlem için “Windows Tuşu + R” tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Açılan pencerede “cmd” yazıp “Enter” tuşuna basıyoruz. Ardından karşımıza siyah renkli bir komut istemi penceresi açılacaktır. Sonra aşağıdaki kodu yazarak IP adresinizi öğrenmiş olacaksınız.

nslookup myip.opendns.com. resolver1.opendns.com

Windows'ta cmd komut satırı üzerinden IP adresi öğrenme
Windows’ta cmd komut satırı üzerinden IP adresi öğrenme

Web Üzerinden

İkinci yöntem ise web browser üzerinden gerçek IP adresinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için https://www.whatismyip.com/ adresine giderek IP adresinizi görebilirsiniz.

whatismyip.com üzerinden gerçek IP adresi öğrenme
whatismyip.com üzerinden gerçek IP adresi öğrenme

Linux’ta Gerçek IP Adresi Öğrenme

Linux işletim sisteminde gerçek IP adresini öğrenme için 4 farklı komut paylaşacağım. İstediğiniz komutla IP adresinizi öğrenebilirsiniz.

dig Komutunu Kullanarak

dig (domain information groper), DNS sunucularını araştırmak için kullanılan basit bir komut satırı yardımcı programıdır. Aşağıdaki komutta olduğu gibi opendns.com çözümleyicisini kullanarak gerçek IP adresinizi kolayca bulabilirsiniz.

dig +short myip.opendns.com @resolver1.opendns.com

XX.YY.229.174

host Komutunu Kullanarak

host komutu, DNS aramalarını gerçekleştirmek için kullanımı kolay bir komut satırı yardımcı programıdır. Aşağıdaki komut, gerçek IP adresinizi görüntülemenize yardımcı olacaktır.

host myip.opendns.com resolver1.opendns.com | grep “myip.opendns.com has” | awk ‘{print $4}’

XX.YY.229.174

wget Komutunu Kullanarak

wget, http, https, ftp ve daha bir çok protokolü destekleyen ve veri indirmek için kullanılan güçlü bir komuttur. Gerçek IP adresinizi aşağıdaki gibi görüntüleyebilirsiniz.

wget -qO- http://ipecho.net/plain | xargs echo
wget -qO – icanhazip.com

XX.YY.229.174

curl Komutunu Kullanarak

curl, http, https, file, ftp, ftps gibi protokoller ile bir sunucudan dosya indirmek veya yüklemek için kullanılan bir komuttur. Aşağıdaki komutlar gerçek IP adresinizi görüntüler.

curl ifconfig.co
curl icanhazip.com

XX.YY.229.174

Yazı Önerisi:
Windows, MAC ve Linux’da DNS Önbelleği Temizleme
Chrome, Firefox ve Edge’de Gizli Mod Nasıl Açılır?
9 Adımda Internet Hızını Arttırma

Yorum yapın