Yağmur Bulutları Neden Gri Renkli Olur?

Malum sonbahar geldi, artık bulutların rengini gri renkli görüyoruz. Ta küçüklüğümüzden beri gri renkli bulutlara yağmur bulutları deriz değil mi? Aslında eskiler bu zamanlar için yağmur mevsimi geldi, yağmur berekettir derler. Peki tamam da bereketi getiren yağmur bulutları neden gri renkli olur?

İşte Açıklaması

En basit hali ile bulutların gri görünmesinin nedeni kalınlık ve yüksekliktir. Bulut Nedir? Nasıl Oluşur? Çeşitleri Nelerdir? isimli makalemizden hatırlayacağınız üzere su buharı yükselen hava ile yoğunlaştığında bulutlar oluşuyor.

Bulutların içindeki küçük su damlacıkları ve buz kristalleri ışığın tüm renklerini saçar. Bulutlar ince olduğunda ışığın büyük bir kısmını geçirir. Bu nedenle de bulutları beyaz olarak algılarız. Zaten bulut denilince ilk aklımıza gelen de beyaz renkli olduklarıdır.

Yağmur Bulutları Neden Gri Renkli?

Yağmur bulutları daha fazla su damlası içerdiğinden, daha kalın ve yoğun hale gelirler. Ancak ışığı ileten herhangi bir nesne gibi bulutlar da ne kadar kalınlaşırlarsa, içlerinden o kadar az ışık geçer. Ve bu yüzden onları gri olarak algılarız.

Bunun nedeni, ışığın bulutun dibine ulaşmak için sonuna kadar ulaşamamasıdır. Hatta dikkatli bakarsanız, bulutların nispeten düz tabanlarının her zaman kenarlarından biraz daha gri olduğunu fark edeceksiniz. Bulutlar ne kadar uzun olursa, yerden onlara baktığınızda altları o kadar gri olur!

Yağmur bulutları daha kalın ve yoğun oldukları için gri renkli olur
Yağmur bulutları daha kalın ve yoğun oldukları için gri renkli olur

İşte yağmur bulutları neden gri renkli olur öğrenmiş olduk.

Bu arada tüm gri renkli bulutlar da yağmur getirecek diye bir kural olmadığını da belirtelim. Ama bir gök gürültüsü duyarsanız veya şimşek görürseniz o bölgede muhtemelen yağmur yağacaktır.

NOT: Yağmur nedir, nasıl oluşur, çeşitleri nelerdir konularında bilgi sahibi olmak isterseniz ilgili yazımızı okumanızı öneririm.

Aslında ta ilkokul sıralarında bize öğretilen bir bilgi ama zaman içinde unutuyoruz galiba. Açık konuşmak gerekirse sorunun cevabını ben de bilmiyordum veya unutmuştum diyelim. O sebeple konuyu araştırma ihtiyacı hissettim. Bu arada benim gibi olanların sayısının da az olduğunu düşünmüyorum 😊 Bir de ilkokul sıralarında çocuğu olan ebeveynlerin bu soru ile karşılaşma ihtimalleri fazla. Onlar için de faydalı olacağını düşünüyorum.

Yazıyı paylaş:

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir