Chrome, Firefox ve Edge’de Gizli Mod Nasıl Açılır?

Web tarayıcınızda gizli mod (sekme) nasıl açılır ve gizli mod ne anlama gelir merak ediyor musunuz? Gizli mod (gizli sekme) tarayıcınızın sizinle ve ziyaret ettiğiniz web siteleriyle ilgili verileri kaydetmesini engelleyen kullanışlı bir araçtır. Hemen her web tarayıcısında bulunan bu özelliğin tarayıcının türüne göre farklı isimleri bulunmaktadır.

Chrome’da Gizli Mod olarak adlandırılırken Firefox bu duruma Gizli Gezinti, Microsoft Edge ise bu özelliğe InPrivate adını verir. Bu yazıda gizli mod nedir ve sıkça kullanılan Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge tarayıcılarında gizli mod nasıl açılır konularında bilgi vereceğim.

Gizli mod nasıl açılır?
Gizli mod nasıl açılır?

Gizli Mod, Gizli Gezinti veya InPrivate Nedir?

Normal web’de gezinmeyle karşılaştırıldığında, Gizli Mod (Sekme), internette gezinmenin biraz daha özel bir yoludur.

Gizli Mod Ne Yapar?

Gizli mod aynı cihazı kullanan (paylaşılan bir dizüstü bilgisayar veya tablet gibi) diğer kullanıcıların Internet etkinliğinizi görmesini engeller.

Bu özellik, tarayıcınızdan bağımsız olarak aynı şeyi yapar. Buna göre kullanıcıların tarayıcı önbelleği, ziyaret ettiği sitelere ilişkin tarama geçmişi, şifreler veya tanımlama bilgileri gibi verileri kaydetmeden web’de gezinmelerine olanak tanır.

Gizli mod, esasen internete her eriştiğinizde size yeni bir başlangıç ​​sağlar. Web sitelerini yeni yüklediğiniz yeni bir web tarayıcısında ilk kez ziyaret ediyor gibi olursunuz. Yani başka biri aynı tarayıcıyı aynı cihazda açtığında, daha önce yaptığınız internet aktivitelerini göremez.

Gizli Mod Ne Yapamaz?

Gizli mod ancak yerel olarak yapılmaktadır. Yani ziyaret ettiğiniz web sitelerini yalnızca bilgisayarınızı kullanan kişilerden gizlersiniz. Web siteleri, ISS’niz (İnternet Servis Sağlayıcınız), devlet kurumları ve aslında isteklerinizin geçtiği her sunucu neye eriştiğinizi hala bilir.

Gizli mod verilerinizi kodlamaz, kimliğinizi ve IP adresinizi gizlemez. Örneğin, gizli mod ile bir pencere açtığınızı varsayalım. Hesabınızın olduğu bir alışveriş sitesinden bir hediye almış olduğunuzu düşünelim. Gizli moddan çıktıktan sonra bu satın alma işlemi hesabınız altında yine görünecektir.

Google Chrome Gizli Mod Nasıl Açılır?

Gizli tarama, Chrome’da Gizli Mod olarak adlandırılmaktadır. Yeni bir Gizli pencere açmak için sağ üst köşedeki “Google Chrome’u özelleştir ve kontrol et” düğmesine tıklayın. Üç dikey nokta gibi görünmektedir. Ardından, “Yeni Gizli pencere” seçeneğine tıklayın veya dokunun.

Google Chrome gizli mod geçiş adımları
Google Chrome gizli mod geçiş adımları

NOT: Chrome’da gizli moda geçmek için klavye kısayolu Ctrl + Shift + N‘dir.

Böylece yeni bir pencerede Google Chrome Gizli Modu açmış olursunuz. Aşağıda görüldüğü gibi, bir Gizli pencereyi sağ üst köşedeki logodan tanıyabilirsiniz.

Google Chrome gizli mod ekranı
Google Chrome gizli mod ekranı

Mozilla Firefox Gizli Mod Nasıl Açılır?

Firefox Gizli modu Gizli Gezinti olarak adlandırmaktadır. Sağ üstteki “Uygulama Menüsünü Aç” düğmesine basın. Ardından, “Yeni Gizli Pencere”ye tıklayın.

Mozilla Firefox gizli mod geçiş adımları
Mozilla Firefox gizli mod geçiş adımları

NOT: Alternatif olarak, Firefox’ta yeni bir gizli pencere açmak için Ctrl + Shift + P klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Bu sayede Firefox’ta yeni bir pencerede gizli modu açmış olursunuz. Gizli modda iken tarayıcınızın sağ üst köşesindeki mor bir maske simgesi görünecektir.

Mozilla Firefox gizli gezinti penceresi
Mozilla Firefox gizli gezinti penceresi

Microsoft Edge Gizli Mod Nasıl Açılır?

Microsoft Edge Gizli Modu, InPrivate olarak adlandırılmaktadır. Bir Edge gizli oturumu başlatmak için sağ üst köşedeki “Ayarlar ve daha fazlası” düğmesine basın ve ardından “Yeni InPrivate penceresi”ne tıklayın.

Microsoft Edge gizli mod (InPrivate) geçiş adımları
Microsoft Edge gizli mod (InPrivate) geçiş adımları

NOT: Microsoft Edge gizli moda geçmek için klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz: Ctrl + Shift + N.

Bu şekilde Edge’de gizli moda geçmiş olursunuz. Edge gizli modu kullanıp kullanmadığınızı anlamak için pencerenin sağ üst köşesindeki mavi InPrivate logosundan anlayabilirsiniz.

Microsoft Edge'de gizli modda (InPrivate) gezinmek
Microsoft Edge’de gizli modda (InPrivate) gezinmek

Sonuç ve Değerlendirme

Bu yazıda yaygın olarak kullanılan 3 farklı web tarayıcıda gizli mod nasıl açılır konusunda bilgi vermiş olduk. Gizli mod özelliği, herhangi birinin tarama geçmişinize erişmesini istemediğiniz herkese açık bir bilgisayarda kullanışlı olacaktır.

Yazı Önerisi:
Ücretsiz En İyi DNS Sunucuları

Yorum yapın