Araca Yanlış Yakıt Konulursa Ne Olur?

Galiba birçok araç kullanıcısının merak ettiği bir soru: araca yanlış yakıt konulursa ne olur? Yani dizel motorlu arabama yanlışlıkla benzin konulursa ne olur? Veya tam tersi durumda, benzinli arabama dizel yakıt konulursa ne olur? Eminim bir çoğumuz da benzin istasyonlarında mutlaka dikkat etmesi için görevliye yakıt türünü söyleriz.

Haberlere dahi konu olan, bazı insanların başına gelen bu durumda ne olur ve ne yapılması gerekir, anlatıyorum. Konuya girmeden önce her iki durum için de yapılacak en iyi şeyin anahtarları kontaktan çıkarmak olduğunu ve kesinlikle arabayı çalıştırmayı denememek gerektiğini söylemeliyim. Peki ya arabayı çalıştırmayı denersiniz, motora ne olur?

Araca yanlış yakıt konulursa ne olur?
Araca yanlış yakıt konulursa ne olur?

Yanlış Yakıt Ne Yapar?

Öncelikle dizel araca benzin konulması ile, benzinli bir araca dizel yakıt konulması aynı durumlar değil. Dizel yakıtlı bir araca benzin konulması çok daha kötü bir senaryo. Şimdi yanlış yakıt konulmasının nelere sebep olacağını her iki durum için de görelim.

Dizel Arabaya Yanlışlıkla Benzin Konulması

Dizel sadece bir yakıt değil, aynı zamanda yakıt pompası için bir yağlayıcı görevi görmektedir. Dolayısıyla dizel yakıt deponuza benzin koymak çok tehlikelidir ve daha fazla hasara neden olur.

Çünkü benzin, dizele göre tam olarak ters yönde bir etki yapar. Yani dizel motorun parçalarında daha fazla sürtünme sağlar. Bu nedenle de dizel sisteminize ne kadar çok benzin pompalanırsa, hasarın şiddeti o kadar fazla olur.

Benzin miktarına bağlı olarak dizel motordaki hasar, yakıt pompalarına, borulara, filtrelere, enjektörlere ve hatta tüm motora zarar verme noktasına kadar gidecektir.

Benzinli Arabaya Yanlışlıkla Dizel Konulması

Eğer durum bu şekilde ise, durum düşündüğünüz kadar kötü olmayabilir.

En büyük şans motorunuzun hayatta kalmasıdır. Bunun nedeni, dizel ve benzinin farklı şekilde ateşlenmesidir. Benzin, bujiler tarafından üretilen bir kıvılcımla ateşlenirken dizelin tutuşması için sıkıştırılması gerekir.

Bu nedenle, arabayı çalıştırmaya çalıştığınızda, dizel bujileri tıkayacağı için çalışmayacaktır. Durum hala kötüdür ama tam tersi senaryo kadar kötü değildir.

Yanlış Yakıt Konulursa Ne Yapmak Gerekir?

Peki, farz edelim yakıt pompalarında karışıklık oldu ve arabanıza yanlış yakıt konuldu. Ne yapmak gerekir? Eğer bu durumun farkında iseniz yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • Arabayı çalıştırmaya çalışmayın. Anahtarları kontaktan çıkarmanız yeterlidir.
  • Arabayı güvenli bir yere götürün: Bir benzin istasyonundaysanız, arabayı boşa alın ve birinin sizi güvenli bir noktaya itmesini sağlayın.
  • Sigorta veya varsa kasko şirketinizi arayın. Yol yardımı isteyin ve aracınızı servis noktasına götürün.

Yazı Önerisi:
Kedi Gözü: Trafik için Önemi ve Tarihçesi
Lastik Tarihi Nerede Yazar, Nasıl Okunur?
Rögar Kapakları (Menhol) Neden Yuvarlak?

Kaynak:
https://theuijunkie.com/wrong-fuel-car/

Yorum yapın