Rögar Kapakları (Menhol) Neden Yuvarlak?

Hemen her sokakta, caddelerde, üzerinden geçtiğimiz kaldırımlarda rögar kapakları (menhol) görmüşsünüzdür. Üzerinden geçerken ya içine düşersem korkusuna kapıldığımız, şehrin manzarasındaki nokta şeklindeki benekler. Peki hiç merak ettiniz mi rögar kapakları neden yuvarlak biçimdedir? Gelin birlikte okuyalım.

Rögar Kapağı (Menhol) Nedir?

Rögar veya Menhol, yer altındaki tesisleri yüzeye bağlayan bir kanaldır. Elektrik, telefon, Internet altyapısı, su ve kanalizasyon sistemleri için menholler bulunmaktadır.

Bu kanal bir kişinin gövdesini taşıyacak kadar büyüktür. Yer yüzünde ise zeminle aynı hizada yassı ve adına rögar kapağı denen bir kapakla kapatılmıştır. Halk arasında kimi zaman kanalizasyon kapağı olarak da söylenmektedir.

Amaçları potansiyel sorunlarda ilgili çalışanın menholden içeri girerek arızaya müdahale etmesini sağlamaktır. Caddelerde, sokaklarda ve kaldırımlarda belirli aralıklarla konumlandırılmışlardır.

Sokaklarda sıkça gördüğümüz rögar kapakları (menhol) neden yuvarlak?
Sokaklarda sıkça gördüğümüz rögar kapakları (menhol) neden yuvarlak?

Rögar Kapakları Neden Yuvarlak?

Biliyor musunuz, bu soru Microsoft İK çalışanları tarafından iş görüşmelerinde sorulmuş popüler bir soru. Adayların bazılarının verdikleri cevaplar;

  • Çünkü delik yuvarlak.
  • Hayvanlar yuvarlak delikler kazdığından, insanlara da doğal geliyor.

Bunların sadece birkaçı. Gelin doğru cevabı birlikte görelim:

Rögar kapaklarının tarihi eski Romalılara kadar uzanır.

Hz. İsa’nın doğumundan çok önce, Romalılar kireç ve kumtaşından yapılmış kare lağım ızgaraları kullanıyorlardı. Ancak yıllar geçtikçe insanlar karenin aslında en iyi şekil olmadığını anladılar.

Bu nedenle, mükemmel tasarımı bulmaya çalıştılar. Sonuç olarak da yuvarlak şekilli bir rögar kapağının en iyi sonucu verdiğini düşündüler. Çünkü;

  • Dairesel bir delik kazmak kare bir delikten çok daha kolaydır.
  • Yuvarlak şekil, sıkıştırmaya veya etrafındaki toprağa direnme söz konusu olduğunda en verimli ve en güçlü şekildir.
  • Nasıl yerleştirirseniz yerleştirin, yuvarlak bir kapak açıklıktan düşemez. Öte yandan, çapraz olarak yerleştirirseniz kare bir kapak düşecektir.
  • Dairesel kapakların açıklığa yerleştirildiğinde tam olarak hizalanması gerekmez.
  • Hiç kaldırmayı denediniz mi bilmiyorum ama bu kapaklar oldukça ağır. Onları yuvarlayarak, kolayca deliklerine yuvarlayabilirsiniz. Yuvarlak olmasalardı bunu yapmak oldukça zor olurdu.

Sonuç

Tabii ki, antik Roma döneminden bu yana çok yol kat ettik. Rögar kapaklarının artık her gün yüzlerce arabanın sorunsuz bir şekilde üzerinden geçebilmesi için yeterince güçlü ve ağır olması gerekiyor.

Yeni malzemeler ortaya çıktı, üretim yöntemleri değişti vb. Fakat yuvarlak şekilli rögar kapaklarının faydaları uzun yıllar öncesinden olduğu gibi aynı.

Ve bu nedenle, rögar kapakları genellikle yuvarlaktır.

Yorum yapın