Rögar Kapakları (Menhol) Neden Yuvarlak?

Hemen her sokakta, caddelerde, üzerinden geçtiğimiz kaldırımlarda rögar kapakları (menhol) görmüşsünüzdür. Üzerinden geçerken ya içine düşersem korkusuna kapıldığımız, şehrin manzarasındaki nokta şeklindeki benekler. Peki hiç merak ettiniz mi rögar kapakları (menhol) genellikle neden yuvarlak biçimdedir?

Rögar Kapağı (Menhol) Nedir?

Rögar veya Menhol, yer altındaki tesisleri yüzeye bağlayan bir kanaldır. Bu kanal bir kişinin gövdesini taşıyacak kadar büyüktür. Yer yüzünde ise zeminle aynı hizada yassı ve adına rögar kapağı denen bir kapakla kapatılmıştır. Elektrik, telefon, Internet altyapısı, su ve kanalizasyon sistemleri için menholler bulunmaktadır.

Amaçları potansiyel sorunlarda ilgili çalışanın menholden içeri girerek arızaya müdahale etmesini sağlamaktır. Caddelerde, sokaklarda ve kaldırımlarda belirli aralıklarla konumlandırılmışlardır.

Rögar kapakları genellikle neden yuvarlak?
Rögar kapakları genellikle neden yuvarlak?

Rögar Kapakları Neden Yuvarlak?

Biliyor musunuz, bu soru Microsoft İK çalışanları tarafından iş görüşmelerinde sorulmuş popüler bir soru. Adayların bazılarının verdikleri cevaplar;

  • Çünkü delik yuvarlak 🙂
  • Hayvanlar yuvarlak delikler kazdığından, insanlara da doğal geliyor.

Bunların sadece birkaçı. Gelin doğru cevabı birlikte görelim.

Sorunun Cevabı

Rögar kapaklarının tarihi eski Romalılara kadar uzanır. Hz. İsa’nın doğumundan çok önce, Romalılar kireç ve kumtaşından yapılmış kare lağım ızgaraları kullanıyorlardı. Ancak yıllar geçtikçe insanlar karenin aslında en iyi şekil olmadığını anladılar. Bu nedenle, mükemmel tasarımı bulmaya çalıştılar. Sonuç olarak da yuvarlak şekilli bir menholün en iyi sonucu verdiğini düşündüler. Çünkü;

  • Dairesel bir delik kazmak kare bir delikten çok daha kolaydır.
  • Yuvarlak şekil, sıkıştırmaya veya etrafındaki toprağa direnme söz konusu olduğunda en verimli ve en güçlü şekildir.
  • Nasıl yerleştirirseniz yerleştirin, yuvarlak bir kapak açıklıktan düşemez. Öte yandan, çapraz olarak yerleştirirseniz kare bir kapak düşecektir.
  • Dairesel kapakların açıklığa yerleştirildiğinde tam olarak hizalanması gerekmez.
  • Hiç kaldırmayı denediniz mi bilmiyorum ama bu kapaklar oldukça ağır. Onları yuvarlayarak, kolayca deliklerine yuvarlayabilirsiniz. Yuvarlak olmasalardı bunu yapmak oldukça zor olurdu.

Sonuç

Tabii ki, antik Roma döneminden bu yana çok yol kat ettik. Rögar kapaklarının artık her gün yüzlerce arabanın sorunsuz bir şekilde üzerinden geçebilmesi için yeterince güçlü ve ağır olması gerekiyor. Yeni malzemeler ortaya çıktı, üretim yöntemleri değişti vb. Fakat yuvarlak şekilli rögarın faydaları uzun yıllar öncesinden olduğu gibi aynı.

Ve bu nedenle, rögarlar (ve kapakları) genellikle yuvarlaktır.

Yazıyı paylaş:

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir