Albert Einstein Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Teorik Fizikçi ve bilim insanı Albert Einstein hiç şüphesiz tarihin en ünlü düşünürlerinden. Fizik denildiğinde ilk akla gelen, çoğumuzun E=mc2 formülü ile bildiğimiz ve fotoğrafını görür görmez tanıdığımız bilim insanı Einstein deha olarak biliniyor. Bu yazıda Albert Einstein kimdir, hayatı ve çalışmaları üzerine bilgiler bulacaksınız.

Albert Einstein kimdir?
Albert Einstein kimdir?

Albert Einstein Kimdir? Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Albert Einstein 1879-1955 yılları arasında yaşamış olan dünyaca ünlü Alman fizikçidir. 14 Mart 1879 tarihinde Almanya’nın Ulm şehrinde dünyaya gelmiştir. Aslen Yahudi asıllıdır.

Hayatının ilk yıllarını Münih’te geçirmiştir. İsviçre’nin Zürih şehrinde Eidgenössische Technische Hochschule’ün (ETH) fizik-matematik bölümünü bitirmiştir (1900). Einstein İsviçre uyruğuna geçtikten sonra bir süre Bern’de teknik uzman olarak çalışmıştır.

Henüz 26 yaşında iken 1905 yılında doktora derecesini almıştır. 1909 yılına değin Bern’de sürdürdüğü görevi sırasında bilimsel çalışmalarını makale olarak yayımladı. Brown Hareketi çalışması ile Atom ve moleküllerin varlığını matematiksel olarak kanıtlamaya yardımcı oldu.

Işığın Kuantum Teorisi ile ışığın farklı enerji türlerinden oluştuğunu önerdi. İzafiyet Teorisi ile zaman ve hareketin birbirlerinden bağımsız olmadığını öne sürdü. E=mc2 denklemi ile kütle ve enerji arasındaki bağlantıyı incelediği makalesi ile aynı zamanda nükleer teknolojinin de önünü açmıştır.

E=mc2 : Kütle-enerji eşdeğerliliği
E=mc2 : Kütle-enerji eşdeğerliliği

1908’de Bern Üniversitesi’ne sunduğu çalışma ile doçent olan Einstein aynı üniversitede ders vermeye başladı. Bundan 3 yıl sonra Profesör oldu (1911). Zürih, Prag ve Almanya’daki birçok üniversite ve enstitülerde bulundu.

Bu dönemlerde başlayan I. Dünya Savaşı’na karşı çıkmıştır. 1917 yılında ikinci eşi Elsa ile evlendi. Fizikte devrim yapan ve çağdaş fiziğin doğmasına yol açan Görelilik Kuramı’nı 1915’te açıkladı.

Ancak Almanya’da savaştan sonra gelişmeye başlayan Nazi propagandası, Einstein’ın buluşunun salt Yahudi olduğu gerekçesi ile reddine yol açtı. Fakat bu durum tepki ve eleştirilere neden oldu. Ancak yine de 1921 Nobel Fizik Ödülü’nün Einstein’a verilmesini engelleyemedi.

Barışsever Bilim İnsanı

Bundan sonra bilimsel çalışmalarının yanı sıra barış savunuculuğunu da aktif olarak yürütmeye başlayan Einstein, atom bombasının yapımına ve bunun savaşta kullanılmasına şiddetle karşı çıkmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ve Avrupa’nın birçok büyük Üniversitesi’nde çağrılı Profesör olarak dersler verdiyse de Hitler’in iktidara gelmesinden sonra ülkesine dönememiştir. 1940’da ABD uyruğuna geçen Albert Einstein, Princeton Üniversitesi’nde görev almış ve ölümüne dek burada yaşamıştır.

Einstein 18 Nisan 1955 yılında ABD’nin New Jersey eyaletinde hayata veda etmiştir. Öldüğünde insanlık yalnızca büyük bir bilim adamını değil, aynı zamanda bu büyük enerjinin insanlık yararına kullanılması için var gücüyle savaşan bir barışseverini de yitirmişti.

Albert Einstein’ın Başlıca Eserleri

  • Relativity, the Social and the Genral Theory: A Popular Exposition (Görelelik Kuramı, 1920)
  • The World As I See It (Gördüğüm Dünya, 1934)
  • The Evolution of Physics (Fiziğin Evrimi, 1938)
  • Ideas and Opinions (Düşünceler ve Görüşler, 1954)

Yazı Önerisi:
Johannes Gutenberg Kimdir? Hayatı ve çalışmaları
Bilime Adanmış Bir Hayat: Marie Curie

Yorum yapın