Johannes Gutenberg Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Alman mucit Johannes Gutenberg modern matbaacılığın kurucusudur. 1448 yılında icat ettiği matbaa, insanlık tarihinin en önemli icatlarından biri olarak anılmıştır. Cihaz ilk kez sıradan erkek, kadın ve çocuğun kitaplara erişmesini mümkün kıldı. Bu da onların eşi benzeri görülmemiş bir bilgi biriktirme yeteneğine sahip olmaları anlamına geliyordu. Bu yazıda matbaanın mucidi Johannes Gutenberg kimdir, hayatı ve çalışmalarından bahsedeceğim.

Johannes Gutenberg Kimdir?

Johannes Gutenberg 1398 yılında Almanya’nın Mainz kentinde mütevazı bir tüccar ailesinde dünyaya geldi. Asıl adı Johannes Gensfleisch zur Laden’dir. Hayatının ilk yılları ve gençliği üzerine çok az bilgi bulunmaktadır. Ancak yerel kaynaklar, Mainz’da yaşarken bir kuyumcu olarak çıraklık yaptığını göstermektedir.

1428’de Mainz’de soylu sınıfa karşı bir zanaatkar isyanı patlak verdi. Bunun üzerine Gutenberg’in ailesi sürgüne gönderildi ve şu anda Fransa’nın Strasbourg kentine yerleştirildi. Burada ayna yapımı ve değerli taşların kesimi üzerine çalıştı. Aynı zamanda matbaacılıkla ilgili deneyleri başladı.

Matbaanın İcadı

Kitap yapımına zaten aşina olan Gutenberg, küçük metal yazı tipini mükemmelleştirdi. Baskı için tam ahşap blokları oymaktan sonsuz derecede daha pratik, her tip tek bir harf veya karakterdi. Öne çıkardığı önemli bir fikir, hareketli yazıydı. Hareketli tip yüzlerce yıl önce Asya’da kullanılmaktaydı, ancak Gutenberg’in yeniliği, üretimi kolaylaştıran bir döküm sistemi ve metal alaşımları geliştirmekti. 1448’de Gutenberg Mainz’e geri döndü ve 1450’de bir matbaa işletiyordu.

Johannes Gutenberg, mürekkebi kağıda bastırmak için tahta bloklar kullanmak yerine, sayfaları hızlı bir şekilde oluşturmak için hareketli metal parçalar kullandı. Gutenberg, sayfaların çok daha hızlı yazdırılmasını sağlayan tüm baskı süreci boyunca yenilikler getirdi.

Onun matbaaları, eski yöntemle sadece 40-50 sayfaya karşılık günde 1000’lerce sayfa basabilmekteydi. Bu çarpıcı bir gelişmeydi ve kitapların Avrupa tarihinde ilk kez orta sınıf tarafından satın alınmasına izin verdi. Bilgi ve eğitim, daha önce hiç olmadığı kadar kıtaya yayılmıştır. Matbaanın icadı Avrupa’da hızla yayıldı ve kısa süre sonra matbaalarda binlerce kitap basılmaya başladı.

Gutenberg İncili: Kırk İki Satırlı İncil

Gutenberg matbaasında ilk basılan parçanın bir Alman şiiri olduğu düşünülmektedir. Diğer baskılar arasında Latin Gramerleri ve Katolik Kilisesi için hoşgörüler vardı.

Gutenberg’in başyapıtı ve Avrupa’da taşınabilir tipte basılan ilk kitap, en geç 1455’te tamamlanan ve Gutenberg İncil’i olarak bilinen “Kırk İki Satırlı” İncil’dir. İlk kez bir Mukaddes Kitap seri olarak üretildi ve kilisenin dışındaki herkesin kullanımına sunuldu. İnciller nadirdi ve bir rahibin yazıya dökmesi bir yıl kadar sürebilirdi. Johannes Gutenberg, nispeten kısa bir sürede yaklaşık 200 adet İncil bastı.

Latince basılan İnciller, Avrupa’da basılan ilk kitaplar ve tarihte basılan ilk İnciller olarak ün kazandı. Her biri güzel çizimler ve canlı renklerde iki yüz kopya yapılmıştır. Gutenberg’in dehasının bir kısmı, orijinal metinlerin zenginliğinin korunabilmesi için el yapımı ciltlerde yapılan kaligrafiyi temsil etmek için bloklar oluşturma tekniğiydi. Karakterler ve çizimler daha sonra elle aydınlatılmıştır. Bugün, orijinal Gutenberg İncillerinin sadece 22’sinin var olduğu bilinmektedir.

Orijinal Gutenberg İncil’i basıldığı dönemde 30 florine satılmıştır. Bu, o zamanlar sıradan biri için çok paraydı. Ancak elle yazılmış bir versiyondan çok ama çok daha ucuzdu. Bugün hala mevcut olan yaklaşık 22 tam Gutenberg İncili var. Bu İncillerden birinin değeri muhtemelen yaklaşık 30 milyon dolar.

İlerleyen Yılları ve Ölümü

1462’de Mainz şehri yağmalandı ve Başpiskopos II. Adolph tarafından görevden alındı. Matbaa işletmeleri yıkıldı. Şehrin tipograflarının çoğu, tekniklerini ve teknolojilerini yanlarına alarak Almanya ve Avrupa’nın diğer bölgelerine kaçtı.

Gutenberg, Mainz’de kaldı, ancak bir kez daha yoksulluğa düştü. Başpiskopos ona 1465’te Hofmann (mahkeme beyefendisi) unvanını verdi. Bu da verilen hizmetler için maaş ve ayrıcalıklar sağladı. Gutenberg basım faaliyetlerini birkaç yıl daha sürdürdü, ancak basımlarının hiçbirine adını koymadığı için gerçekte ne yayınladığına dair çok az kanıt vardır.

Gutenberg’in ilerleyen yıllarının kayıtları, hayatının ilk zamanları gibi kabataslaktır. Mainz’de yaşadığı, yaşamının son aylarında kör olduğu sanılmaktadır. Gutenberg, 3 Şubat 1468’de ölmüş ve Almanya’nın Eltville kasabasındaki Fransisken manastırının kilisesine gömülmüştür.

Sonuç ve Değerlendirme

Matbaanın icadından önce, kitapların çoğu elle yazılmış ve kopyalanmıştır. Bu yüzden bir metnin her sayfasını bir tahta bloğa oymayı ve her bloğu kağıda bastırmayı içeren blok baskı tekniği çok revaçtaydı. Fakat bu işlemler oldukça fazla emek gerektirdiğinden kitaplar çok pahalıydı ve yalnızca zenginler bunları karşılayabilirdi.

Bilginin bugün ne kadar önemli olduğunu bir düşünün. Kitaplar ve bilgisayarlar olmadan öğrenemez, bilgi aktaramaz veya bilimsel keşifleri paylaşamazsınız. Johannes Gutenberg matbaayı tanıtmadan önce Avrupa’da kitap yapmak zahmetli bir süreçti. Bir kişiye el yazısıyla mektup yazmak o kadar da zor değildi ama birçok insanın okuması için binlerce kitap oluşturmak neredeyse imkansızdı. Matbaa olmasaydı, Bilimsel Devrim veya Rönesans yaşayamazdık. Dünyamız çok farklı olurdu.

Yazı Önerisi:
Bilime adanmış bir hayat: Marie Curie
Charles Goodyear kimdir? Hayatı ve çalışmaları

Yazıyı paylaş:

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir