Anasayfa » Teknoloji » Apple Bilgisayarlara Neden “Mac” Deniliyor?

Apple Bilgisayarlara Neden “Mac” Deniliyor?

Hiç merak ettiniz mi Apple bilgisayarlara neden Mac deniliyor? Mac ismine oldukça alışkınız ama biraz düşününce tuhaf da gelmiyor değil. Hemen şirketin adı neden kullanılmamış sorusu akla geliyor. Mac ismi nerden geliyor? Bu isim nasıl seçilmiş? Bu konunun oldukça ilginç bir öyküsü var. Sonraki bölümlerde konuyu tarihinden itibaren kısaca anlatıyorum.

Apple bilgisayarlara neden "Mac" deniyor?
Apple bilgisayarlara neden “Mac” deniliyor?

Tarihçe

1976 yılında Apple Inc. Şirketi (o zamanki adıyla Apple Computer) ilk gerçek kişisel bilgisayarı üretti. İlk üretilen bilgisayara Apple-1 ve hemen ardından gelen bilgisayara da Apple-2 adı verildi.

Çünkü şirketin kurucuları Sir Isaac Newton’un yer çekimi genel kanununu keşfetmesini sağlayan bir elmanın (İngilizce: apple) kafasına düşmesinden ilham almışlardı. İlk üretilen bilgisayarlara Apple ismi verilirken daha sonraları Mac denilmesinin enteresan bir hikayesi var aslında.

Tam bu noktada bir dipnot paylaşmak istedim: Apple ürettiği bu bilgisayarlar için “Kişisel bilgisayar” (personel computer) ifadesini kullanmıştır. Hatta 1978 yılında Apple II için bir reklam “Apple, kişisel bilgisayar” ifadesini kullandı. Yani ilk Kişisel bilgisayar terimini kullanan şirket Apple’dır. Daha sonra ise IBM ve Windows gibi şirketler de bu ifadeyi ürettikleri bilgisayarlar için kullanmışlardır.

1983 yılında ise Apple Steve Jobs’un kızının adını taşıyan Apple Lisa isimli bilgisayarı piyasaya sürdü.

Macintosh Yani Kısaca “Mac”

1984 yılında ise Macintosh isimli bilgisayarlar piyasaya sürüldü. İşin hikayesi ise şu şekilde: Apple mühendisi Jef Raskin bu makineye en sevdiği elma çeşidi olan “McIntosh” adını vermişti.

Fakat McIntosh aynı zamanda ünlü ve pahalı bir ses ekipmanı markası idi. Apple bu ismi kullanmak istemiş, bu amaçla da McIntosh Labs’tan ismi kullanmak için izin istemiştir. Bu durum mümkün olmayınca isimde bir harf eklemesi yaparak bilgisayara Macintosh ismi verilmiştir.

Apple ilk Macintosh bilgisayar - 1984
Apple ilk Macintosh (Mac) bilgisayar – 1984

“Mac” ismi de Apple’ın Macintosh isimli kişisel bilgisayar adının kısaltmasıdır. İlk olarak 1984 yılında piyasaya sürülen Macintosh bilgisayarlar önceki bilgisayarlara göre çok daha başarılı olmuştur. Ve kısaca Mac olarak tanınmıştır.

Piyasa Rekabeti

Apple şirketi Mac kelimesini oldukça agresif bir şekilde piyasaya sunmuştur. Çünkü IBM ve Microsoft devasa pazarlama bütçeleriyle PC (Personel Computer) ve Kişisel Bilgisayar jenerik kelimelerini ele geçirmişlerdir.

Fakat Mac isminin marka değeri zaman içinde oldukça fazla gelişmiştir. Zira 37 yıl sonra bile Apple tarafından üretilen bilgisayarlar Mac olarak adlandırılmakta ve müşterilere sunulmaktadır.

Yazı Önerisi:
AirDrop Nedir? Nasıl Çalışır? Özelliği Nedir?
9 Adımda Internet Hızını Arttırma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir