Isaac Newton Kimdir? Hayatı ve Yaptığı Çalışmalar

Matematikçi, fizikçi, mucit ve filozof Sir Isaac Newton yaşamış en önemli bilim insanlarından biri. Hatta Albert Einstein, Newton’ı yaşamış en zeki insan olarak tanımlar. Newton yaptığı buluşlarının yanı sıra kendisinden sonra gelen bilim insanları için de ilham kaynağı olmuştur. Bu yazıda bilim dünyasının en iyisi olarak gösterilen Isaac Newton kimdir, kısaca hayatı ve Isaac Newton’un fizik ve matematik alanında yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler bulacaksınız.

Isaac Newton Kimdir?

Newton 1643 yılının bir Noel gününde bir İngiliz çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası, Newton doğmadan 3 ay önce ölmüştü. Erken doğum sonucu Dünyaya gelen Newton o kadar zayıf, o kadar çelimsizdi ki, çevresindeki herkes onun yaşayacağına inanmıyordu.

Newton, üç yaşında iken annesi ikinci kez evlendi. Bu sebeple de Newton’un bakımı anneannesine bırakıldı. Annesinin ikinci evliliğinden üç çocuğu daha oldu. Bu çocuklar ise kayda değer bir başarı gösteremediler.

Newton çocukluğunda da dinç, canlı ve kuvvetli bir çocuk değildi. Bu nedenle arkadaşlarının oynadığı zor oyunlara katılmazdı. Arkadaşlarıyla eğlenceli vakit geçirme yerine, eğlencelerini ve oyuncaklarını kendi yaratıyordu. Örneğin geceleri köylüleri korkutmak için yaptığı kandilli uçurtmalar, su çarkları ve güneş saatleri onun zekasını ortaya koyan buluşlardı.

Newton ilk öğrenimini yöredeki okullarda yaptı. Newton’daki zekayı ilk keşfeden ise dayısı William olmuştur. O sıralarda annesinin ikinci kocası da ölmüş, annesi Woolsthrope geri dönmüştü. Newton annesinin yanında kalıyordu.

Aslında annesi Newton’u, babasından kalan çiftliği yönetmesi için yanından ayırmak istemiyordu. Fakat dayı Williams annesini ikna ederek Newton’un üniversiteye gitmesini sağladı. Nihayetinde Newton 1661 yılında Cambridge’deki Trinity College‘e girdi.

Isaac Newton’un Yaptığı Çalışmalar

Isaac Newton’un hayatı incelendiğinde, ürkek yapılı, sinirli ve tenkit edilmeye tahammülü olmayan bir insan olduğu görülmektedir. Öyle ki eserlerini dostlarının zoru ile bastırmıştır. Çünkü çalışmalarından birine itiraz gelecek diye ödü kopuyordu.

Yerçekimi genel kanununu, bu nedenle yirmi yıl sonra 1687 yılında yayınlayabilmiştir.

Newton’un matematik öğretmeni Isaac Barrow hem ilahiyatçı hem de meşhur bir matematikçiydi. Matematik öğrencisinin kendisinden çok ilerde olduğunu kabul ediyordu.

Barrow, geometri derslerinde kendine özgü yöntemlerle, alanları hesaplamak, eğrilere üzerindeki noktalardan teğet çizmek için yollar gösteriyordu. İşte bu dersler Newton’u diferansiyel ve integral hesabı bulmaya ve bu sahada çalışmaya yönelten ilk adımlar olmuştur.

Newton, Cambridge Üniversitesine gitmeden önce Descartes analitik geometriyi, Kepler ise kendi adıyla anılan üç kanundan ikisini bulmuştu. Bu bilgiler de onun için bir temel oluşturmuştu.

Bilim, yalnızca doğanın matematiksel davranışını ortaya koyan yasalardan oluşur.

Isaac Newton

Newton kendi adıyla bilinen hareket kanunlarını bulmuş fakat yayınlamak için uzun süre beklemiştir.

Newton’un matematik alanındaki en önemli buluşu, diferansiyel ve integral hesabını bulmasıdır. Zaten Newton’u gelmiş geçmiş üç büyük matematikçiden biri yapan buluşu da budur.

Bu kavramlar neticesinde çok önemli kolaylıklar elde edilmiştir. Büyük fizik alimi P. Berkeley bu kavram için haklı olarak “Diferansiyel ve integral hesap her kapıyı açar. Bu öyle bir anahtardır ki onun sayesinde modern matematikçiler geometrinin ve sonuç olarak doğanın sırlarını keşfeder.” demiştir.

Aynı yıllarda Leibniz de aynı kavramlar üzerinde çalışıyordu. Her iki bilim insanı da buluşlarını birbirlerine katarak geliştirdiler. Zira birbirlerinin niteliklerini çok iyi biliyor ve takdir ediyorlardı.

Son Yılları ve Ölümü

Ünlü kimselerin birçoğu gibi Isaac Newton’un hayatı da zorluklar ve sıkıntılarla geçmiştir. Yine de yaşadığı uzun yılları en mesut bir biçimde geçiren ve yaptıklarının sonuçlarını gören, takdir edilen, şan ve şöhretle alkışlanan tek matematikçi Isaac Newton’dur.

Isaac Newton 31 Mart 1727’de 85 yaşında iken Londra’nın Kensington bölgesinde öldü.

Yazı Önerisi:
Arşimet Kimdir? Hayatı ve Yaptığı Çalışmalar
John Stuart Mill kimdir? Hayatı ve felsefesi
Gustave Eiffel Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Yorum yapın