Çiçeklerde Böceklenme Problemi Nasıl Giderilir?

Ev ortamınıza ayrı bir hava katan, özenle yetiştirdiğiniz saksı bitkileri ve çiçeklerine zaman zaman sinek veya böceklerin musallat olduğunu görmüşsünüzdür. Nadide çiçeklerinizin başı bu dertten muzdaripse, bitkilerde ve çiçeklerde böceklenme ve sineklenme sorununa ilişkin kolay uygulanabilir, etkili ve kesin çözümleri paylaştığım bu yazının tam size göre olduğunu düşünüyorum.

Saksı çiçekleri
Saksı çiçekleri

Öncelikle çiçeklerin böceklenmesi, sineklenmesi ya da kurtlanmasının birkaç ana sebebi olabilir. Bunların başında toprağın çok sulu olması geliyor ki sulama yöntemini değiştirmek soruna çözüm olacaktır. Örneğin, çiçeklerinizi sularken evinizde kullanmadığınız bir sprey şişesi içerisine su doldurarak sulama yapabilirsiniz. Toprağın biraz kuru olması faydalı olacaktır.

Yine çok sulu olan toprağın yoğun nemini almak için saksınıza kuru toprak eklemek de faydalı bir diğer yöntemdir.

Çiçeklerde böceklenme veya sineklenme olmaması için çiçekler sprey ile sulanmalıdır
Çiçeklerde böceklenme veya sineklenme olmaması için çiçekler sprey ile sulanmalıdır

Peki, çok rahatsız oluyorum ve hızlıca sineklenme ve böceklenme sorununu ortadan kaldırmak istiyorum, bunun için ne yapmalıyım? dediğinizi duyar gibi oluyorum. O halde gelin çiçeklerde ve bitkilerde böceklenme veya sineklenme sorunu nasıl giderilir? Hızlı ve etkili çözüm yöntemlerinden bahsedelim.

Çiçeklerde Böceklenme Sorununu Giderecek Çözümler

1. Sigara Tütünü

Hızlı ve etkili çözümlerin başında her ne kadar sağlığa zararlı olsa da sigara geliyor! Bu basit yöntemde 2-3 adet sigaranın tütününü bir miktar suyun içerisinde kaynatıyoruz. Saksının büyüklüğüne göre su miktarını ayarlayabilirsiniz. Örneğin, büyük bir saksı için yarım litre su yeterli olacaktır. Sonrasında suyun soğumasını bekliyoruz ve işte ilacımız hazır!

Çiçeğinizin toprağına tütünlü suyu gezdiriyorsunuz, 2-3 gün içinde sinek ve böceklerin yok olduğunu göreceksiniz. Ayrıca sigara külü veya mangal külünü de saksınıza dökerseniz sinek, karınca gibi canlılardan çiçeğinizi koruyabilirsiniz. Bu yöntem gübre etkisi yapacağı için çiçeğinize zarar vermediği gibi besleyecektir de.

2. Toprağı Değiştirmek

Saksılarınızdaki toprağı değiştirmek kesin bir yöntemdir fakat bunu sürekli uygulamak bitkiniz için zararlı olacaktır.

3. İlaçlar

Bir diğer kesin çözüm olarak da bitki ilaçları yer almaktadır. Bunları kullanmanın uzun vadede bitkilere zarar vereceği unutulmamalıdır. Bunun sebebi de ilaçların kimyasal olması ve zehir etkisi oluşturmalarıdır. Bu tarz ilaçların bitkiler ile ilgili satış yapan yerlerden alınmasını, nasıl uygulanacağına ilişkin bilgi edinilmesi ve reçetelerine uygun şekilde kullanılmalarını öneririm.

4. Yumurta Suyu veya Kabuğu

Yumurta suyu ve yumurta kabuğu da çiçeklere iyi gelmektedir. Haşladığınız yumurtanın suyunu soğuduğunda çiçeğinizin toprağına dökebilirsiniz. Yumurta kabuklarını da kuruttuktan sonra ufaltılmış şekilde çiçeklerin diplerine koyabilirsiniz. Hoş bir görüntü için yumurta kabuklarını blender ile ufak parçalar haline getirip çiçeğinizin toprağına dökebilirsiniz.

Ev içinde güzel görünüm oluşturan saksı çiçekleri
Ev içinde güzel görünüm oluşturan saksı çiçekleri

Günlük yaşantımızda zaman zaman karşılaşılan çiçeklerde ve bitkilerde böceklenme veya sineklenme sorununa ilişkin çözüm yollarını anlatmaya çalıştığım bu yazımın faydalı olmasını diliyorum. Hayata dair merak edilen farklı konularda bilgilerimi Nasıl Yahu‘da paylaşmaya devam edeceğim.

Keyifli okumalar.

Yazıyı paylaş:

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir