Çiçeklerde Böceklenme Problemi Nasıl Giderilir?

Ev ortamınıza ayrı bir hava katan, özenle yetiştirdiğiniz saksı bitkileri ve çiçeklerine zaman zaman sinek veya böceklerin musallat olduğunu görmüşsünüzdür. Nadide çiçeklerinizin başı bu dertten muzdaripse, bitkilerde ve çiçeklerde böceklenme ve sineklenme sorununa ilişkin kolay uygulanabilir, etkili ve kesin çözümleri paylaştığım bu yazının tam size göre olduğunu düşünüyorum.

Çiçeklerde böceklenme nasıl önlenir?
Çiçeklerde böceklenme nasıl önlenir?

Çiçekler Neden Böceklenir?

Çiçeklerde böceklenmesinin en temel sebebi toprağın çok sulu olmasıdır. Şayet böyle bir durum varsa hızlıca sulama yöntemini değiştirmenizi öneririm. Örneğin, çiçeklerinizi sularken evinizde kullanmadığınız bir sprey şişesi içerisine su doldurarak sulama yapabilirsiniz. Toprağın biraz kuru olması faydalı olacaktır.

Eğer toprağınız çok sulu ise saksınıza kuru toprak ekleyebilirsiniz.

Çiçeklerde böceklenme veya sineklenme olmaması için çiçekler sprey ile sulanmalıdır
Çiçeklerde böceklenme veya sineklenme olmaması için çiçekler sprey ile sulanmalıdır

Her evin ihtiyacı, leke bırakmayan ve çok amaçlı kullanım sağlayan mikrofiber bez setini buradan temin edebilirsiniz.

Özetle çiçeklerin böceklenmemesi için çiçeğinizin toprağı çok sulu olmamalıdır. Toprağın nemli olması yeterlidir. Bu sayede böceklenmeyi önlemiş olursunuz.

Peki diyelim ki çiçeklerinizde böceklenme olduğunu gördünüz, ne yapacaksınız?

Bunun için evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz hızlıca etki edecek pratik çözüm yöntemleri var.

Çiçeklerde Böceklenme Sorununu Giderecek Çözümler

Sigara Tütünü

Hızlı ve etkili çözümlerin başında her ne kadar sağlığa zararlı olsa da sigara geliyor! Bu basit yöntemde 2-3 adet sigaranın tütününü bir miktar suyun içerisinde kaynatıyoruz.

Saksının büyüklüğüne göre su miktarını ayarlayabilirsiniz. Örneğin, büyük bir saksı için yarım litre su yeterli olacaktır. Sonrasında suyun soğumasını bekliyoruz ve işte ilacımız hazır!

Çiçeğinizin toprağına tütünlü suyu gezdiriyorsunuz, 2-3 gün içinde sinek ve böceklerin yok olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca sigara külü veya mangal külünü de saksınıza dökerseniz sinek, karınca gibi canlılardan çiçeğinizi koruyabilirsiniz. Bu yöntem gübre etkisi yapacağı için çiçeğinize zarar vermediği gibi besleyecektir de.

Toprağı Değiştirmek

Saksılarınızdaki toprağı değiştirmek kesin bir yöntemdir fakat bunu sürekli uygulamak bitkiniz için zararlı olacaktır.

Su tutma kapasitesi yüksek ve doğal bir toprak çiçeğiniz için doğru bir seçim olacaktır.

Çiçeklerdeki böceklenme sorununu gidermek için saksı toprağı humuslu ve su kapasitesi yüksek olmalıdır.
Çiçeklerdeki böceklenme sorununu gidermek için saksı toprağı humuslu ve su kapasitesi yüksek olmalıdır.

İlaçlar

Bir diğer kesin çözüm olarak da bitki ilaçları yer almaktadır. Bunları kullanmanın uzun vadede bitkilere zarar vereceği unutulmamalıdır. Bunun sebebi de ilaçların kimyasal olması ve zehir etkisi oluşturmalarıdır.

Bu tarz ilaçların bitkiler ile ilgili satış yapan yerlerden alınmasını, nasıl uygulanacağına ilişkin bilgi edinilmesi ve reçetelerine uygun şekilde kullanılmalarını öneririm.

Yumurta Suyu veya Kabuğu

Yumurta suyu ve yumurta kabuğu da çiçeklere iyi gelmektedir. Haşladığınız yumurtanın suyunu soğuduğunda çiçeğinizin toprağına dökebilirsiniz.

Yumurta kabuklarını da kuruttuktan sonra ufaltılmış şekilde çiçeklerin diplerine koyabilirsiniz. Hoş bir görüntü için yumurta kabuklarını blender ile ufak parçalar haline getirip çiçeğinizin toprağına dökebilirsiniz.

Değerlendirme

Sonuç olarak çiçeklerin böceklenmemesi için alınacak önlemler ve dikkat edilecek noktalar ile böceklenen çiçekler için yapılması gerekenler kısaca bu şekilde.

Günlük yaşantımızda zaman zaman karşılaşılan çiçeklerde böceklenme sorununu belirttiğim yöntemler ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Yazı Önerisi:
Elmas Nedir? Nasıl Oluşur? Nerelerde Kullanılır?
El Falı Gerçek Mi, Efsane Mi?

Yorum yapın