Ev İnterneti Taşınabilir Mi?

Yakın bir zaman önce bir arkadaşım ev interneti taşınabilir mi diye sordu. İlk anda soru ilginç gelse de konuyu örnekle anlatınca durumu daha net anlamış oldum. Özetle arkadaşım ev internetini yaz boyunca yazlığında, diğer zamanlarda da evinde kullanmak istiyor. Sorunun en hızlı ve kısa cevabı; evde kullandığınız kablolu internetini yazlıkta kullanamazsınız.

Ama bu istek için farklı alternatif yöntemler var. Hadi görelim.

Ev interneti başka bir yere (örneğin; yazlığa) taşınabilir mi?
Ev interneti başka bir yere (örneğin; yazlığa) taşınabilir mi?

Ev İnterneti Yazlığa Taşınabilir mi?

Evde internet erişimi için genellikle modeme Wi-Fi üzerinden kablosuz bir şekilde bağlanırız. Fakat dikkat ederseniz internet erişimi için modeme gelen bir kablo vardır.

İşte bu kablo internet servis sağlayıcımızdan internet erişimi için evimize kadar gelen kablodur. Yani internet hizmetini hangi servis sağlayıcıdan (Türk Telekom, Turkcell Superonline, Vodafone, vs.) alırsanız alın fiber veya bakır kablo üzerinden yapı çalışıyor.

Bu sebeple kablolu olarak kullandığınız internetinizi başka bir şehirdeki evinize veya yazlığınıza gittiğinizde kullanamazsınız. Yani modeminizi alıp yazlığınıza götürseniz internet bağlantısı yapamazsınız.

Bunun için internetinizi yazlığınıza ya da nereye gidecekseniz taşımanız gerekiyor.

Yazı Önerisi: Elektrik Hattı Üzerinden WiFi Kapsama Alanı Genişletme

Peki Taşıma İşlemi Nasıl Olur?

Kablolu internetinizi taşımak için “nakil” yapılması gerekmekte. Bunun için internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek nakil talebinde bulunmalısınız.

Hattınızı taşımak istediğiniz yerdeki internet altyapı durumu nakil konusunda çok önemli. O sebeple nakil talebinde bulunmadan önce internet sağlayıcınızdan yeni adresinizde internet altyapısının olup olmadığını mutlaka öğrenin.

Nakil işlemi ortalama birkaç gün içinde tamamlanır. Tabi sürenin daha uzadığı durumlarla da karşılaşmak mümkün.

Ama kabloya bağlı olmayan daha hızlı ve pratik bir yöntem var. Yani internetinizi sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz türden.

Kablosuz Yani Taşınabilir İnternet

Kabloya bağlı olmayan taşınabilir internet çözümleri de mevcut. Turkcell Superbox, Vodafone Redbox ve Türk Telekom Cep Magnet hizmetleri var.

Bu hizmetler GSM yani mobil şebeke üzerinden çalıştıkları için kablo bağlantısına gerek duymuyorlar. Yani akıllı telefonunuzun 4G veya 4.5G SIM kart üzerinden internet erişimi gibi çalışıyorlar.

Dolayısıyla bu hizmetleri ister yazlığınızda ister kışlık evlerinizde kullanabilirsiniz. Herhangi bir nakil süreci bulunmuyor.

Yani nereye giderseniz gidin yanınızda taşıdığınız modemle internet erişimi yapabilirsiniz. Yeter ki bulunduğunuz noktada hizmet aldığınız servis sağlayıcınızın mobil şebekesi çalışır durumda olsun!

Özet ve Değerlendirme

Özetle evinizdeki interneti başka bir yerde kullanmanız için nakil yaptırmanız gerekiyor. Bunun için hem altyapı durumu elverişli olmalı hem de nakil çalışması biraz süre alacak bir işlem.

Daha hızlı ve pratik bir yöntem olarak ise taşınabilir yani mobil Internet paketlerine yönelebilirsiniz.

Fakat unutmayın, ekstrem bir durum olmadıkça kablolu internet (sabit Internet altyapısı) her zaman mobil şebeke internet altyapısına göre daha hızlı ve daha stabildir.

Yorum yapın