Anasayfa » Kimdir? » Leonardo da Vinci Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Leonardo da Vinci Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Rönesans döneminin dahi ismi Leonardo da Vinci mühendis, mimar, ressam, matematikçi, filozof, astronom, tasarımcı, anatomist, heykeltıraş ve bilim insanıdır. Bunlarla birlikte daha birçok alanda yaptığı araştırmalar ve buluşları ile Leonardo da Vinci kuşkusuz insanlık tarihinin en büyük dehalarından biridir. Bu yazıda Leonardo da Vinci kimdir, hayatı ve yaptıklarına ilişkin önemli satır başları bulacaksınız.

Leonardo da Vinci Kimdir?

İtalyan ressam, mimar ve bilim adamı olan Leonardo da Vinci 5 Nisan 1452’de Floransa’da doğdu. Floransalı heykeltıraş ve ressam Andrea del Vernocchio’nun yanında eğitim gördü.

1482’de Milano Dükü Lodovici Sforza’nın korumasına girdi. Sforza sarayında kaldığı 17 yıl boyunca anatomi, botanik, matematik, optik, fizik, vb. konularda araştırmalar yaptı. Su boruları döşeme, şatoları koruma, yeni silah modelleri, vb. üstüne çalışmalar yürüttü. Ayrıca sarayın eğlence ve tiyatro gösterilerini düzenledi.

Leonardo da Vinci’nin Yaptığı Çalışmalar

Rönesans döneminin dahi ismi Leonardo da Vinci’nin bir çok farklı alanda çalışması olsa da en çok yaptığı tablolarla bilinmektedir.

Milano’da iken 1495-1497 yılları arasında Santa Maria delle Grazie manastırının yemekhane duvarına en ünlü tablolarından Son Akşam Yemeği (İngilizce: The Last Supper, İtalyanca: Il Cenacolo or L’Ultima Cena)’ni yaptı.

The Last Supper (Son akşam yemeği) tablosu Grazie manastırının yemekhane duvarında asılıdır
The Last Supper (Son akşam yemeği) tablosu Grazie manastırının yemekhane duvarında asılıdır

1499’da Sforza yönetiminin sona ermesi üzerine Milano’dan ayrıldı ve yaşamında gezgin bir dönem başladı. İtalya’nın çeşitli kentlerinde soyluların saraylarında portreler yaptı.

1502’de Dük Cesare Borgia’nın emrinde Ramagna, Umbria ve Toskana bölgelerinin haritalarını hazırladı. Ayrıca bu dönemde Osmanlı Padişahı 2. Bayezid’e İstanbul Boğazı’na kurulacak bir köprü önerisi de göndermiştir.

1503-1506 yılları arası Floransa’ya yerleşerek Vecchia Sarayı’nın bir duvarına Anghiari Savaşı konulu bir duvar resmi yapmakla görevlendirildi. Ancak bu resmi tamamlayamadı.

Yine bu dönemde yaptığı La Gioconda (Jakond ya da Mona Lisa) insanlık tarihi boyunca yapılan en ünlü resim oldu. Orijinal Mona Lisa tablosu Fransa’nın başkenti Paris’teki Louvre Müzesinde bulunmaktadır.

Leonardo da Vinci'nin en ünlü tablosu: Mona Lisa
Leonardo da Vinci’nin en ünlü tablosu: Mona Lisa

Ayrıca aynı dönemde pek çok bilimsel araştırmanın yanı sıra Santa Maria Nuova Hastanesi’nde kadavralar üzerinde anatomi incelemeleri de yaptı.

Leonardo da Vinci 1506’da Milano’ya dönerek burada yarım kalan işlerini tamamladı. 1507’de Fransa Kralı XII. Louis tarafından saray ressamı ve mühendisliğine atanmıştır. Adda Irmağı’nın akışının düzenlenmesi işine girişti.

1513’de Roma’da Papa’nın kardeşi Giuliano de Medici’nin hizmetine girdi. Deniz kenarındaki bataklıkların kurutulması için projeler hazırladı. Ayrıca deniz dalgalarının hareketlerini inceledi.

1516’da Fransa’ya giderek Kral François I’in hizmetine girdi. “Kralın baş ressamı, mimarı ve mekanikçisi” unvanını aldı. Ellerindeki titreme nedeniyle resim yapamadığı için çeşitli mimarlık tasarımlarının üstünde çalıştı, bilimsel araştırmalarını matematik ve hidrolik alanlarında yoğunlaştırdı.

Ölümü ve Son Sözleri

Leonardo da Vinci, 2 Mayıs 1519 tarihinde 67 yaşında iken Fransa’da Ambois’teki evinde hayatını kaybetti.

Son sözleri ise “Tanrıyı ve insanları gücendirdim, çünkü çalışmalarım olması gereken kaliteye ulaşmadı” olmuştur. Ambois’teki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verilmiştir.

Leonardo da Vinci’nin Başlıca Eserleri

Rönesans’ın ve tüm insanlığın kültür tarihi içinde şüphesiz en başta gelen kişiliklerden biri olan Leonardo Da Vinci, sanat ve bilimi büyük bir ustalıkla birleştirmesinin yanı sıra ilgilendiği tüm bilim dallarında da kalıcı çalışmalar bırakmayı başardı.

Geride bıraktığı önemli eserlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir:

 1. Mona Lisa, (1503-1519), Fransa-Paris, Louvre Müzesi
 2. Son Akşam Yemeği, (1495-1498), İtalya-Milano, Santa Maria delle Grazie manastırının yemekhanesi
 3. Kayalıklar Madonnası, (1483-1486), Fransa-Paris, Louvre Müzesi
 4. Cecilia Gallerani’nin Portresi (Kakımlı Kadın), (1483-1490), Polonya-Krakow, Czartoryski Galerisi
 5. Müzisyen Portresi (Portrait of a Musician), (1485), İtalya-Milano, Biblioteca Ambrosiana
 6. Leda ve Kuğu (1506)
 7. Kırmızı Tebeşir Otoportresi, (1512), İtalya-Torino, Biblioteca Reale
 8. Hz. Meryem ve Oğlu Azize Anne ile, (1503-1519), Fransa-Paris, Louvre Müzesi
 9. Ginevra Benci’nin Portresi, (1474-1478), ABD-Washington D.C., National Gallery of Art
 10. Saint John the Baptist, (1513-1516), Fransa-Paris, Louvre Müzesi
 11. Vitruvius Adamı, (1490)
 12. Bir Kadının Başı (La Scapigliata), (1500-1510), İtalya-Parma, Galleria nazionale di Parma
 13. Salvator Mundi, (1500)
 14. Akil Adamların Hayranlığı (The Adoration of the Magi), (1481), İtalya-Floransa, Galleria degli Uffizi
 15. Aziz Hieronymus (Saint Jerome in the Wilderness), (1480), İtalya-Roma, Vatikan Müzeleri

Yazı Önerisi:
Kripteks nedir? Gerçek mi, kurgu mu?
Johannes Gutenberg kimdir? Hayatı ve çalışmaları
Gustave Eiffel Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir