Anasayfa » Ekonomi » Gram Gümüş Nasıl Alınır? Gram Gümüş Satan Bankalar – Güncel 2024

Gram Gümüş Nasıl Alınır? Gram Gümüş Satan Bankalar – Güncel 2024

Gram gümüş almak isteyen yatırımcı ve vatandaşlar sürekli olarak gram gümüşü hangi bankalardan alacaklarını araştırıyorlar. Gram gümüş alırken hangi bankaları tercih etmelisiniz? Veya hangi bankalardan gram gümüş satılıyor? Hepsine dair 2024 yılına ait güncel bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gram Gümüş Nasıl Alınır?

Gram gümüş nasıl alınır sorusuna en iyi cevabımız ilk önce nereden alacağınızı belirlemektir. Çünkü, gram gümüşü bankadan mı yoksa fiziki olarak mı alacaksınız bu soruyu cevaplamanız gerekiyor. Gram gümüşü bankadan mı almak yoksa fiziki almak mı az zarar ettirir? Öncelikle bu soruların cevabını vermeniz gerekiyor. Gram gümüş öncelikle belirli bankalardan ve şehrinizde bulunan belirli kuyumcularda satılır. 

Fakat her bankada satılmadığı gibi her kuyumcudan da gram gümüş almanızı önermeyiz. Neden derseniz, gümüşün saflığı ve aradaki makas oranı satarken önemlidir. Gram gümüşe yatırım yapmak ise çok ayrı bir konudur. Gram gümüşe yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu saflık derecesidir. Saflık derecesini bir çok kuyumcu belirtmezken bankalardan alacağınız gram gümüşlerde saflık derecesi standart kabul edilen saflık derecesindedir.

Gram gümüş almaya kalktığınızda fiziki alırken saklama ve güvenlik barındırma şartlarını da göz önünde tutmalısınız. Eğer evinizde/ofisinizde güvenle saklayacağınız bir ortam yoksa en uygun fiyatlarla hangi bankalardan kasa kiralayabileceğinize 2024 yılı kiralık kasa fiyatları yazımızdan ulaşabilirsiniz. Hazırsanız gram gümüş nasıl alınır yazımızın ilk başlığına geçelim!

Gram Gümüş Satan Güvenilir Bankalar – 2024

Gram gümüş nasıl alınır yazımızın ilk alt başlığı olan gram gümüş satan güvenilir bankalar başlığı ile yazımızın detaylarına başlıyoruz. Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor bankadan gram gümüş alırken makas fiyatlarındaki aralıktan bahsetmeliyim. Şimdi aklınızda şu soru olabilir; makas aralığı nedir? 

Bankalarda Makas Aralığı Nedir?

Bankalarda “makas aralığı“, bankaların gram gümüş alış ve satış fiyatları arasındaki farkı ifade eder. Genellikle bankalar, gram gümüş alımında daha düşük bir fiyat belirlerken, gram gümüş satışında daha yüksek bir fiyat belirlerler. Bu fark, bankaların gram gümüş işlemlerinden kar elde etmelerini sağlar. Makas aralığı, gram gümüş piyasasındaki likidite ve volatilite gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Gram Gümüş Alış – Satış Yapacağınız Bankalar

Gram gümüş alırken makas aralığı en az olan banka kişisel deneyimlerime ve bankalarda verilen resmi verilere göre Vakıf Katılım bankası. Vakıf Katılım bankası gümüş hesabı açmak çok kolay olmakla birlikte diğer gram gümüş hesabı açabileceğiniz bankalara değinmek istiyorum. Gram gümüş satan bankalar listesi:

  1. Vakıf Katılım Bankası – Gram Gümüş Hesabı
  2. Akbank – Gram Gümüş Hesabı
  3. CEPTEB (İşlemleri 2022 itibariyle kapattı, alım/satım yapılamıyor)

Vakıf Katılım Gram Gümüş hesabı nasıl açılır? 

Vakıf Katılım, Türkiye’nin ilk tamamen katılım bankası olan Vakıf Katılım Bankası A.Ş.’nin resmi adıdır. 1985 yılında kurulan Vakıf Katılım bankası ülkemizde gram gümüş satış ve gram gümüş alış işlemlerini başarıyla sürdüren BDDK onaylı bir bankadır.

Vakıf Katılım bankasından gümüş hesabı açmak son derece kolaydır. Gram gümüş hesabını online açmanız mümkün olduğu gibi Vakıf Katılım şubelerinden de açabilirsiniz. Vakıf Katılımdan gram gümüş hesabı açarken gerekli olan belgeler nelerdir? Yeni nesil kimlik kartınız varsa banka hesabı açmanız son derece kolaydır. Fakat yeni nesil kimlik kartınız yoksa online işlemlerden gram gümüş hesabı ne yazık ki açamıyorsunuz. Yeni nesil kimlik kartınız varsa gram gümüşü hesabı açabilmeniz için bir gerekli olan diğer şey ise NFC özelliğine sahip telefona sahip olmanızdır. Eğer NFC özellikli bir telefona da sahip değilseniz şubeye gitmeniz şart.

Vakıf Katılım Şube listesini görmek için tıklayın.

Akbank Gram Gümüş hesabı nasıl açılır? 

Ülkemizde gram gümüş satış ve gram gümüş alış işlemlerini başarıyla sürdüren BDDK onaylı bir banka olan Akbank’tan gümüş hesabı açmak son derece kolaydır. Gram gümüş hesabını online açmanız mümkün olduğu gibi Akbank şubelerinden de açabilirsiniz. Akbank gram gümüş hesabı açarken gerekli olan belgeler nelerdir? Yeni nesil kimlik kartınız varsa banka hesabı açmanız son derece kolaydır. Fakat yeni nesil kimlik kartınız yoksa online işlemlerden gram gümüş hesabı ne yazık ki açamıyorsunuz. Yeni nesil kimlik kartınız varsa gram gümüş hesabı açabilmeniz için bir gerekli olan diğer şey ise NFC özelliğine sahip telefona sahip olmanızdır. Eğer NFC özellikli bir telefona da sahip değilseniz şubeye gitmeniz şart. 

Akbank şubelerini görmek için tıklayın.

Gram Gümüş Makas Aralığı En Az Olan Banka 2024 (GÜNCEL)

Gram gümüş makas aralığı en az olan banka kişisel değerlendirmem ve internette yapılan yorumlara göre Vakıf Katılım bankasında. Şahsen hem Akbank’ta hem de Vakıf Katılım bankasında gram gümüş hesabım var. Deneyimlerime göre, özellikle iş saatleri bittiğinde Vakıf Katılım bankasında gram gümüş makas aralığını Akbank’a göre daha az gördüğümü belirtmem gerekir. Elbette gram gümüşe yatırım yaparken kendi risklerinizi almanızı ve buna göre bankanızı seçmeniz gerektiğini unutmamanız gerekir.

Bu yazımızda detaylı olarak gram gümüş nasıl alınır? Gram gümüş hangi bankadan alınır ve gram gümüşte makas aralığı en az olan bankayı sizlerle paylaştık. Diğer yazılarımızı Ekonomi kategorisinden takip edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir