Michael Faraday Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Bir İngiliz Fizikçi ve Kimyager olan Michael Faraday elektromanyetik indüksiyon ve elektroliz yasaları konusundaki keşifleriyle tanınır. Önemli tarihçiler onu bilim tarihindeki en etkili bilim insanlarından biri olarak görürler. Bu yazıda Michael Faraday kimdir, hayatı, yaptığı çalışmalar ve buluşları üzerine bilgiler bulacaksınız.

Michael Faraday Kimdir?

Michael Faraday 1791’de güney Londra’nın Newington bölgesinde doğdu. Fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Faraday, yoksullukla dolu zor bir çocukluk geçirdi. Buna rağmen, Faraday meraklı bir çocuk olarak büyüdü, her şeyi sorguladı ve her zaman yeni şeyler öğrenmek istedi. 14 yaşında iken bir kitapçının yanında çalışmaya başladı.

Burada yedi yıl boyunca birçok bilimsel kitap okuma imkanı buldu. Bir yandan da ünlü İngiliz Fizikçisi Humpprey Davy’nin verdiği derslere ve konferanslara dinleyici olacak katıldı (1812). Faraday’ın ilgisini gören Davy, onu 1813 yılında Kraliyet Enstitüsü’nde asistan olarak yanına aldı. Denemelerinde kendisiyle birlikte çalışmasını sağladı.

Bir yıl sonra 18 aylık bir Avrupa turunda Davy ve eşine eşlik etmesi için davet edildi. Faraday Fransa, İsviçre, İtalya ve Belçika’yı kapsayan bu turda birçok etkili bilim insanı ile tanıştı. 1815’te turdan döndüklerinde Faraday Kraliyet Enstitüsü’nde çalışmaya devam etti. Burada Davy ve diğer bilim adamları için deneylere yardımcı oldu.

Faraday’ın Yaptığı Çalışmalar ve Buluşları

Davy ile olan ilişkisi sayesinde genç Faraday kapsamlı bir bilimsel eğitim aldı. Kısa süre sonra elektrikle ilgili araştırma ve deneyler yapmaya başladı. Elektrik motorlarını çalıştırmak için kullanılan kuvvet olan elektromanyetik rotasyonu üretmek için iki mekanizma inşa etti. 1821’de elektromanyetik rotasyon üzerine akademik bir makale yayınladı.

Aynı yıl Sarah Barnard ile evlendi. Zamanının çoğunda Davy’e yardım eden Faraday Kimyager olarak da kendini gösterdi. Kraliyet Enstitüsünde sık sık konferanslar vermeye başladı. 1823 yılında klor gazını sıvılaştırmayı başardı. Ayrıca optik illüzyon ve gazların yoğunlaşması ile kendisinin keşfettiği kimyasal benzeni izole etme yöntemleri üzerine makaleler yayınladı.

Davy 1827’de emekli olduktan sonra Michael Faraday Kraliyet Enstitüsü’nün kimya bölüm başkanı oldu. Faraday bilim alanındaki çalışmalarını ara vermeksizin sürdürerek önemli buluşlarını gerçekleştirdi. Ve elektrikle ilgili en meşhur çalışmalarına 1830’lu yıllarda başladı.

1831’de tamamen yeni bir teknoloji çağını başlatan bir atılım olan elektromanyetik indüksiyonu keşfetti. Faraday’ın bu keşfi ile elektrik jeneratörleri ve elektrik motorlarını yapmak mümkün hale geldi.

1832’de bir mıknatıstan indüklenen elektriğin, bir pilin ürettiği elektriğin ve statik elektriğin aynı olduğunu kanıtladı. Ayrıca elektrokimyada önemli çalışmalar yaptı. Bu alanın ve başka bir modern endüstrinin temelini oluşturan Elektrolizin Birinci ve İkinci Kanunlarını belirtti.

Sonraki sekiz yıl boyunca Faraday laboratuvarda uzun saatler çalıştı. Fakat çalışma ve çabalarının yükü sağlığına ciddi şekilde zarar verdi. On yılın sonunda sağlığı o kadar kötüydü ki çalışmalarına 1845 yılına kadar ara vermek zorunda kaldı.

1846’da elektriğin doğası hakkında önemli fikirler sunan bir konferans verdi. Konferansta anlattıkları daha sonra James Clerk Maxwell‘in elektromanyetik alan teorisi ile ilgili tarihsel çalışmasına ilham verecekti.

Faraday’ın İnancı ve Son Yılları

Faraday’ın çok güçlü dini inançları vardı. 18. yüzyılda kurulan Sandeman Kilisesi olarak bilinen çok katı bir Hıristiyan mezhebine mensuptu. Keşiflerini Tanrı ile doğanın birliğini göstermek için kullanmıştır.

1840’ların başında Faraday’ın sağlığı bozulmaya başladı ve daha az araştırma yaptı. Michael Faraday, 25 Ağustos 1867’de 75 yaşında Hampton Court’taki evinde vefat etti. Kuzey Londra’daki Highgate Mezarlığı’na gömüldü.

Adını, elektrik kapasite birimini tanımlayan “farad” a verdi. Faraday birçok önde gelen bilim insanına ilham vermiştir. Örneğin, Albert Einstein‘ın çalışma odasının duvarında, efsanevi fizikçiler Sir Isaac Newton ve James Clerk Maxwell’in resimlerinin yanında Faraday’ın bir portresi olduğu bilinmekteydi.

Ve son olarak, Faraday’ın onuruna, Ay’da onun adını taşıyan bir krater vardır.

Yorum yapın