Tenis Puanlama Sistemi (15-30-40) ve Hikayesi

Galiba tüm sporlar arasında en tuhaf puanlama sistemi tenis için geçerlidir diyebiliriz. Öncelikle puanlar örneğin futboldaki gibi “0, 1, 2, 3, vs.” olarak ilerlemiyor. Bunun yerine “aşk, 15, 30, 40” şeklinde ilerliyor. Çok tuhaf değil mi? Mesela neden “0”a “aşk” denilmekte? Neden 15’ten başlayıp 30’a (+15) atlayıp 45 yerine 40’a (+10) gidiliyor? Merak edenler için bu soruların cevaplarını hadi gelin birlikte öğrenelim.

Aslında tenis puanlama sistemi nasıl oluştu sorusunun cevabı gizemle örtülüdür. Çünkü kimse bu sistemin nasıl meydana geldiğini kesin olarak bilmemekte. Yine de ortada birkaç teori var, o yüzden en baskın olanları görelim.

Tenis puanlama sistemi: Teniste sayılar neden 15 30 40?
Tenis puanlama sistemi: Teniste sayılar neden 15 30 40?

1. Neden 15?

Tenisin neden 15’i temel sistem olarak kullandığına dair en popüler teori, aslında skorları takip etmek için saatlerin kullanılmasıdır. Oyunu kazanmak için dört puan gerektiğinden, zamanı çeyreklere bölmek mantıklıydı. Bu da ilk puanın 15 ve ikinci puanın 30 olacağı anlamına geliyordu.

2. Peki 40 Nasıl Oldu?

Çeyrek teorisi, üçüncü noktanın 40 değil 45 olması gerektiği anlamına geliyordu. Peki bunun yerine 40’ı nasıl bulduk? Cevap, kendi adımıza kolaylaştırmak için. Çünkü 45’in 2 kelimesi “kırk beş” ve “kırk”ın sadece bir kelimesi olduğu için 40’ı telaffuz etmek daha kolaydı. Bu yüzden 40 sayısı 45’in üzerinde galip geldi.

Yine saat yüzü teorisinden türetilen 40 anomalisine ilişkin ilginç bir açıklama da berabere oyunlarla ilgilidir. Bir oyun eşitliğe ulaştığında, oyunun kurallarına göre, bir oyuncunun kazanmak için bir yerine iki puana ihtiyacı oluyor. Saati 45’e taşımak sadece bir hamle için izin verilmiştir (60). Bunun yerine, 40’a taşımak, kazananın belirlenmesi için gerekli olan 2 hamleye (50 ve ardından 60) izin vermiştir.

3. Sıfır = Aşk?

Bu belki de en şaşırtıcı soru: teniste neden sıfıra aşk deniyor? Yine kökeninden emin olamayız ama en baskın algı, aşkın Fransızca L’oeuf’tan (yumurta anlamında) geldiğidir. Tenisin Fransız salon oyunu “Jeu de Paume“den (yaygın bir şekilde “gerçek tenis” olarak bilinir) geldiğine inanılmaktadır.

Tarihçiler de yumurtanın şeklinin sıfıra benzerliği nedeniyle İngilizce konuşanların L’oeuf‘u Aşk olarak yanlış telaffuz ettikleri konusunda hemfikirdir.

Bir başka yaygın teori, sıfırda “sıkışıp kalan” insanların “oyun aşkı” için oynamalarıdır. Dolayısıyla sıfır “aşk noktası”dır.

Bunların hepsi tarihçilerin üzerinde anlaşmaya vardığı teoriler aslında. Ancak hiçbir durumda tenis puanlama sistemi kökeninin kesin olmadığını bir kez daha belirtmekte fayda var. Büyük olasılıkla, nasıl olduğundan asla yüzde yüz emin olamayacağız.

Yazı Önerisi:
Olimpiyat oyunları tarihi ve gelişimi
Maraton kaç km?

Kaynak:
https://theuijunkie.com/tennis-scoring/

Yazıyı paylaş:

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir