Tycho Brahe Kimdir? Hayatı ve Yaptığı Çalışmalar

Tycho Brahe, 16. yüzyılın en büyük gökbilimcilerinden biriydi. Teleskop icat edilmeden önce yaşadı. Sahada çıplak gözle gözlem yapan son ve en önemli gökbilimciydi. Buna rağmen yıldızların konumları hakkında çok doğru gözlemler yaptı. Bu yazıda Tycho Brahe kimdir, hayatı ve yaptığı çalışmalar üzerine bilgiler bulacaksınız.

Tycho Brahe Kimdir?

Tycho Brahe, 14 Aralık 1546’da Knudstrup’ta doğdu. (O zamanlar Danimarka’nın bir parçasıydı ama şimdi İsveç’in bir parçasıdır). Tycho üst sınıf bir aileden geliyordu ama öz anne ve babası tarafından değil amcası tarafından büyütüldü. Tycho önce Latin okulunda okudu.

1559’da Tycho henüz 13 yaşındayken Kopenhag Üniversitesi’ne gönderildi. Daha sonra 1562’ye kadar üniversitede hukuk okudu. Ancak Tycho kısa süre sonra astronomi ile ilgilenmeye başladı. 21 Ağustos 1560’ta tam bir Güneş tutulması gördü. Daha sonra Tycho astronomiye aşık oldu ve yıldızları incelemeye başladı.

Tycho 1562 yılında 1565’e kadar kaldığı Leipzig Üniversitesi’ne gitti. 1563’te ise Jüpiter ve Satürn’ün kavuşumunu gözlemledi. O zaman, yıldızların ve gezegenlerin hareketini öngören mevcut tabloların yanlış olduğunu fark etti. Daha sonra Tycho, kendi doğru tablolarını üretmeye karar verdi.

1565’ten 1570’e kadar Tycho Brahe Avrupa’yı dolaştı ve astronomik aletler elde etti. Bu arada, 1566’da kılıçlarla bir düello yaptı ve burnunun bir kısmı kesildi. Daha sonra Tycho yapay bir metal burun taktı.

Tyhco Brahe’nin Yaptığı Çalışmalar

1571’de Tycho, İsveç’in güney ucunda bir gözlemevi inşa etti. Sonra 11 Kasım 1572’de hayatını değiştiren bir olay oldu. Cassiopeia takımyıldızında yeni bir yıldız gözlemledi. 16. yüzyılın başlarında eğitimli insanlar, Göklerin (Ay’ın ötesinde) ebedi ve değişmez olduğuna inanıyorlardı. Yeni bir yıldızın ortaya çıkabileceği fikri çok rahatsız ediciydi.

Tycho, yeni yıldızın atmosferik bir olay olmadığını kanıtladı. Kesinlikle Ay’ın ötesindeydi. Vardığı sonuçları De Nova Stella (Yeni Bir Yıldıza Dair) adlı bir kitapta yayınladı. Bu eser Tycho Brahe’yi ünlü yaptı.

Bu arada 1573’te Tycho, Kirstine adında bir köylü kadınla evlendi. Bir asilzadenin sıradan biriyle evlenmesi alışılmadık bir şeydi ama 8 çocukları oldu. (Çocuklardan ikisi genç yaşta öldü).

1576’da Kral II. Frederick Tycho’ya Kopenhag yakınlarındaki Hven adasını verdi ve Tycho orada bir gözlemevi inşa etti. Gözlemevine, Göklerin Kalesi anlamına gelen Uraniborg adını verdi. Sonraki yıllarda Tycho, yıldızlarla ilgili doğru gözlemler yapmaya devam etti.

1577’de Tycho bir kuyruklu yıldız gözlemledi ve onun Ay’dan daha uzakta olduğunu kanıtladı. Yunan filozof Aristo, kuyruklu yıldızların atmosferik olaylar olduğunu düşündü, ancak Tycho bunun böyle olmadığını gösterdi.

Ancak Tycho her konuda haklı değildi. 16. yüzyılın başında insanlar Güneş, Ay ve gezegenlerin Dünya’nın etrafında döndüğüne inanıyorlardı. 1543’te Kopernik, Dünya’nın ve gezegenlerin Güneş’in etrafında döndüğünü söyledi. 1588’de Tycho alternatif bir sistem önerdi. Diğer gezegenlerin Güneş’in etrafında döndüğünü, ancak Güneş’in de Dünya’nın etrafında döndüğünü söyledi.

Tycho Brahe Ölümü

Tycho, 1597’de Hven’den ayrıldı. 1599’da, İmparator tarafından İmparatorluk Matematikçisi olarak atanarak Prag yakınlarına yerleşti.

Tycho Brahe 24 Ekim 1601’de Prag’da öldü. Öldüğünde sadece 54 yaşındaydı.

Kaynak:
https://localhistories.org/a-brief-biography-of-tycho-brahe/

Yorum yapın