AirDrop Nedir? Nasıl Çalışır? Özelliği Nedir?

AirDrop, Apple ürünlerini kullanan kullanıcılar arasında çeşitli dosyaları paylaşmak için kullanılan bir araç. iOS ve Mac OS cihazlarda bu özellik bulunmaktadır. Apple cihazlar arasındaki fotoğraf, video, notlar, haberler, listeler, vb. aklınıza gelebilecek birçok dosya paylaşımı AirDrop ile sağlanabilmektedir.

Apple AirDrop’u bir yenilik olarak tanıttı. Peki neden? Çünkü AirDrop’tan önce örneğin MacOS’ta, dosya paylaşımı yapmak için her iki Mac’in de aynı ağda olduğundan emin olmanız gerekiyordu. Diğer cihaz Ağ bölümünden manuel olarak bulunuyor ve dosya paylaşımı yapılabiliyordu.

iOS’te ise genellikle dosya paylaşımı için e-posta gönderimi yapılırdı. Yani e-posta kutusu bir nevi dosya deposu olarak kullanılmaktaydı. SMS yani metin mesajı ise iMessage yoluyla gönderilmekteydi.

Şimdi şöyle bir senaryo hayal edin; bir partidesiniz ve biriyle tanışıyorsunuz. Ve ona okuması için ilginç bulacağını düşündüğünüz bir makale göndermek istiyorsunuz. AirDrop olmadan, telefon numarasını veya e-posta adresini sormanız, doğru yazdığınızı doğrulamanız ve ardından göndermeniz gerekir. Ne zor ve uğraştırıcı değil mi?

O zaman çözüm AirDrop! Gerçekten de çok kullanışlı ve pratik bir araç. Birkaç defa kullanımdan sonra alışkanlık oluşturacağını düşünüyorum.

AirDrop nedir? Nasıl çalışır?
AirDrop nedir? Nasıl çalışır?

AirDrop Nasıl Çalışır?

Apple Airdrop özelliği sayesinde iPhone, iPad ve Mac cihazlar arasında dosya aktarımı yapılabilmektedir. Burada önemle belirteyim: Özellik yalnızca Apple cihazları arasında çalışmakta. Yani Apple cihazdan Android’e aktarım yapılamıyor.

AirDrop’un çalışması için cep telefonunuzda hem Bluetooth hem de Wi-Fi etkin olması gerekmekte. Yani AirDrop her iki teknolojiyi de kullanıyor. Nasıl? Şöyle ki: Bluetooth yakın çevremizdeki dosya göndereceğimiz diğer cihazları algılamak için kullanılıyor. Wi-Fi ise bu dosyaların aktarımını sağlamak için kullanılıyor. Daha detaylı bir şekilde anlatmak istersek işlemler şu şekilde oluyor:

  • Bluetooth yakındaki cihazları tarar ve iletişim için kimlerin müsait olduğunu gösterir. Tabi bunun için karşıdaki kişinin AirDrop özelliğini sizi görünür kılmak için ayarlamış olması gerek.
  • Alıcı seçildikten sonra Bluetooth üzerinden şifreli bir bağlantı kurulur.
  • Bluetooth alıcının kısa bir aralıkta olmasını sağlar. Böylece dosyayı kimin gördüğünü görebilirsiniz. Bluetooth aralığının sınırlı olması ek bir güvenlik önlemi olarak kullanılmaktadır.
  • Ardından cihazlar arasında özel bir Wi-Fi bağlantısı kurulur ve dosya transferi bu yüksek hızlı bağlantı üzerinden yapılır. (Burada bir kablosuz modem bağlantısı olmuyor, iki cihaz arasında bir Wi-Fi bağlantısı kuruluyor)

Yazıyı paylaş:

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir