Anasayfa » Yemek » Püf Noktaları ile Anne Elinden Evde Yoğurt Yapımı

Püf Noktaları ile Anne Elinden Evde Yoğurt Yapımı

Bir atasözümüzde der ki: Kimse yoğurdum ekşi demez. Galiba ben de annemin yaptığı yoğurt için aynı sözü söylerim. Ama inanın bu konuda haklı olduğumu düşünüyorum. Annemin yaptığı yoğurt öyle meşhurdur ki; yıllarca komşularımız kendi yoğurtlarını mayalamak ve küçük çocuklarına afiyetle yedirmek için her daim anneme başvurmuşlardır. Ben de bu yazıda Anneciğimin yaptığı o güzel ev yoğurdu tarifini bizzat annemden dinleyerek sizlerle paylaşacağım. İşte size tüm püf noktaları ile adım adım evde yoğurt yapımı.

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Öncelikle 3 litre sütü çelik bir tencerede harlı ateşte kaynatın.

Süt fokurdamaya başladıktan itibaren, ocağın ateşini biraz kısarak 5 ila 6 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Bu sırada sütün tencereden taşmaması için tahta bir kaşıkla yavaş yavaş karıştırın.

Tahta kaşığınız mutlaka ve yalnızca süt pişirmek için kullandığınız bir kaşık olmalıdır.

Evde yoğurt yapımı için püf noktası: Sütü tahta kaşıkla karıştırın
Evde yoğurt yapımı için püf noktası: Sütü tahta kaşıkla karıştırın

Kaynamış sütü ocaktan alıp soğumaya bırakın.

Sütün mayalanmaya hazır olup olmadığını anlayabilmek için yaklaşık 25-30 dakika sonra serçe parmağınızla sütün sıcaklığını kontrol edin.

Eğer serçe parmağınızı hafif yakıyorsa sütünüz mayalanmaya hazırdır. Annem bu kontrolü, sütün dili yakmadığı ama eli hafifçe yaktığı seviye olarak tanımlıyor.

Ev Usulü Yoğurt Mayalama

3 litre süt için 1,5 yemek kaşığı dolusu yoğurdu bir kaseye aldıktan sonra neredeyse sıvı kıvama gelene kadar karıştırın. Sıvı kıvamdaki yoğurdu sütün içine dökün ve sütü iyice karıştırın.

Yoğurt Mayası
Yoğurt Mayası
Mayalanmış Sütün Karıştırılması
Maya eklenmiş sütün karıştırılması

Ardından çelik bir tencere veya Tupperware’in kapağını kapatıp sabit bir yere alın. Hava almaması için bir ya da iki örtü ile tencerenin üstünü kapatın.

Annem Tupperware kullanıldığında tek bir sofra örtüsü ile üstünü kapatmanın yeterli olduğunu söylüyor. Ek olarak eğer çelik tencerede mayalayacaksanız hava almaması için iki tane sofra örtüsü kullanmanızı öneriyor.

Sadece yoğurt saklamak için değil, aynı zamanda saklama kabı olarak kullanmak için annemin tavsiyesi Tupperware ürünleri.

Mayalanmış yoğurdu bu halde hiç kımıldaman 4 saat boyunca oda sıcaklığında bekletin.

Mayalanmış süt sofra bezi ile örtülür
Mayalanmış süt sofra bezi ile örtülür
Ev Yoğurdu
Ev Yoğurdu

Daha sonra sofra bezlerini üzerinden alın ve yarım saat soğumaya bırakın.

Sonrasında tencerenin ya da Tupperware’in kapağını açın. Buhar sebebiyle kapağın içinde oluşan su damlacıklarını havlu kağıt ile kurulayın.

Yoğurdun üstüne 2 kat havlu kağıdını açık olarak bırakın. Çünkü havlu kağıtlar yoğurdun buhardan kaynaklanan suyunu çekecektir. Islanan havlu kağıtlarını yoğurdun üstünden alın. Bu işlemi 2 defa tekrarlayın.

Tencerenin veya Tupperware’in kapağını kapatıp buzdolabına yerleştirin. Ev yapımı yoğurdunuz 2 gün sonra ideal formuna erişir.

Hazır olan yoğurdunuzu keyifle yiyebilirsiniz. Ayrıca ayran veya cacık da yapabilirsiniz.

Tavsiyeler

  1. Yoğurdunuzu bir hafta içinde tüketmenizde fayda var.
  2. Bir sonraki yoğurdunuzu mayalayabilmeniz için yoğurdunuz bitmeden 2 çorba kaşığı kadar ayırabilirsiniz.
  3. Mayalamak için yoğurdunuz yoksa komşunuzdan isteyebilirsiniz.
  4. Maden suyu ile birlikte ayran hazırlayabilirsiniz. Kalsiyum açısından zengin bir içecek elde edebilirsiniz.

Annemin tarifi ile evde yoğurt yapımı bu şekilde. Siz de bu tarife göre evde yoğurt mayalayabilirsiniz. Unutmadan, püf noktaları lezzetin sırrı. Mutlaka dikkat etmenizi öneririm.

Yazı Önerisi:
Evde Pratik Dolgulu Züber Lokma Yapımı
Dünyanın En İyi Mutfakları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir